Tytuł: Zima mrozi i grozi - elektrykom

WARSZTATOWIEC.info środa, 27 stycznia 2021
Reklama
„Zima mrozi, zima grozi, nie dowozi, w zaspach tkwi” - śpiewał przed laty niezapomniany Jarema Stępowski w Kabarecie Starszych Panów. Właściwie należałoby jeszcze dodać, że zima rozładowuje akumulatory. I nie mamy na myśli wyłącznie tych rozruchowych, które często przypominają o sobie, kiedy nastaną nieco większe mrozy, ale o bateriach samochodów elektrycznych.

Na jednym z portali opisane zostały wrażenia z krótkiej eksploatacji wypożyczonego elektrycznego samochodu uznanej marki. No więc wszystko przebiegłoby całkiem pomyślnie, gdyby nie odwiedziny „bestii ze wschodu”, czyli rosyjskiego mroźnego wyżu, który nas ogarnął na parę dni.

Wieczorem samochód meldował naładowanie baterii na poziomie 20%, co teoretycznie pozwalałoby przejechać jeszcze 40 km, jednakowoż po mroźnej nocy, kiedy temperatura spadła niemal do – 20 stopni, zmienił zdanie i zgodził się przejechać najwyżej 7 km, pod warunkiem, że kierowca będzie prowadził w palcie i czapce uszance, skrobiąc od wewnątrz przednią szybę, aby nie zamarzła, bo z włączonym ogrzewaniem dystans będzie jeszcze krótszy. Do najbliższej stacji szybkiego ładowania było akurat tyle kilometrów, żeby jazda dostarczyła kierowcy mocnych wrażeń. Samochód dojechał tam bowiem na ostatnich kilowatosekundach.

Dziennikarz nadmienił, że nie mógł naładować samochodu z domowego gniazdka, bo mieszka w bloku i musiałby pociągnąć z balkonu przedłużacz długości circa 200 metrów, a akurat takowego nie miał. Zapewne też rozwijanie tak długiego kabla wymagałoby stosownej zgody zakładu energetycznego, z opinią nadzoru technicznego i pieczątką.

Krótko mówiąc, zima mrozi i grozi, że kiedy rano zejdziemy na parking, zastaniemy elektryczny samochód rozłożony na obie łopatki. Cala historyjka jest anegdotyczna, ale można z niej wysnuć wnioski bardziej ogólne. Otóż wprowadzenie powszechnej elektromobilności to nie tylko wyprodukowanie miliona elektrycznych samochodów, ale również, a właściwie przede wszystkim, zapewnienie takiej infrastruktury, żeby z tego miliona można było normalnie korzystać. Tymczasem nasza energetyka jest w stanie opłakanym i mamy tu na myśli nie tylko nasze nieekologiczne elektrownie węglowe, które i tak nie zapewniają wystarczającej ilości prądu już teraz, ale również stare, połatane linie przesyłowe, domagające się coraz gwałtowniej olbrzymich inwestycji. Na zdrowy rozum wydawałoby się, że tym najpierw powinien zająć się rząd, a nie budowaniem fabryki elektrycznych samochodów, które nie wiadomo czym i gdzie będą ładowane.

Nawiasem mówiąc, idea elektrycznego samochodu zakłada, że każdy użytkownik może sobie ładować taki pojazd z domowej sieci, korzystając z niższej nocnej taryfy za prąd. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy mamy odpowiednie warunki. Proponujemy zatem wprowadzenie programu sprzedaży narodowego samochodu elektrycznego w pakiecie z willą na przedmieściu. W tym miejscu przypominają się słowa innej piosenki z Kabaretu Starszych Panów: „Miał domek z ogródkiem i garaż, i auto, że każdy co nie miał, zaraz by mieć chciał to...”

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Więcej punktów, szybciej nagrody

Przez cały luty i marzec zakupy wszystkich produktów Valeo z kategorii sprzęgieł do samochodów osobowych (zarówno zestawy Valeo jak i podzespoły Valeo oraz FTE) będą premiowane podwójnymi punktami w programie lojalnościowym Valeo Specialist Club.

miniaturka

Motopakiety z odroczonymi płatnościami  

Do rozpoczęcia sezonu motocyklowego pozostało jeszcze trochę czasu, niemniej nadszedł już moment, gdy Inter Car tradycyjnie rozpoczyna swą akcję promocyjną MOTOPAKIET. Jej głównym elementem jest oferta dla klientów rynku motocyklowego, którzy potrzebują solidnego zatowarowania, aby być gotowym na wzmożony ruch w warsztatach i sklepach.

miniaturka

Cztery świece i dwie cewki

DENSO rozszerzyło ofertę elementów do układu zapłonowego , przeznaczoną na rynek części zamiennych o cztery świece i dwie cewki zapłonowe.

miniaturka

Nowości w ofercie BILSTEIN

Katalog firmy BILSTEIN obejmujący serię amortyzatorów Replacement i Performance został zaktualizowany. Wśród nowości przeznaczonych na rynek części zamiennych znaleźć można sportowe zestawy BILSTEIN EVO R.

miniaturka

Hamowanie z zarzucaniem

Czasem nawet banalne naprawy popularnych i znanych każdemu samochodów potrafią przysporzyć problemów i zmusić mechanika do wnikliwego przeanalizowania symptomów oraz wyciągnięcia wniosków.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info