Tytuł: Co artyści chcieli powiedzieć

WARSZTATOWIEC.info środa, 13 stycznia 2021
Reklama
 

Tytułem wprowadzenia anegdotka. Otóż znany redakcji i nie tylko jej artysta malarz dostał kiedyś zaproszenie na wystawę sztuki współczesnej. Tu należy dodać, że nasz pacykarz potrafi namalować wszystko tak, że wygląda jak żywe, ewentualnie martwe, jeśli akurat tematem jest martwa natura. Krótko mówiąc, w swojej branży uznawany jest za fachowca z doskonałym, nomen omen, warsztatem.

Artysta włożył odświętną marynarkę niewypapraną jeszcze gruntem, olejnymi i werniksem, po czym udał się do galerii zaciekawiony, czym to zajmuje się awangarda. Na miejscu zastał istne cuda: już to starą obitą miednicę emaliowaną ułożoną na obdrapanym krześle, już to kartonowe pudła powiązane powrósłem i powieszone na suficie, to znów wielkie białe płótna z barwnymi kołami metrowej średnicy, które po bliższych oględzinach okazały się odbitkami żeliwnych pokryw do włazów kanałowych, o czym świadczył widoczny napis (w lustrzanym odbiciu): Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne. Każde z tych dzieł nosiło jakiś zupełnie enigmatyczny tytuł, ale krótkie notki wyjaśniały odbiorcom, co artyści chcieli wyrazić.

Szczerze mówiąc, nasz znajomy zaczął podejrzewać, że koledzy artyści robią go w trąbę, ale przerwał te gorzkie refleksje na widok znajomego, w kierunku którego energicznie ruszył, aby się przywitać. Po drodze wpadł jednak niefortunnie w jakiś stos suchych badyli. Jak się okazało, był to element ekspozycji, nosił tytuł i miał dołączoną informację, co autor tym chrustem wyrażał. Wizyta w galerii zakończyła się skandalem, bo na pretensje kuratora wystawy, nasz malarz odpowiedział szczerze, co sądzi o takiej sztuce, a sądził, że nadaje się najlepiej na podpałkę.

Przypomniała się nam ta całkiem prawdziwa historyjka, kiedy przeczytaliśmy informację, że koncerny GM i KIA zmieniają swoje logotypy. Logotypy, jak logotypy, może te nowe są ładniejsze. Najbardziej fascynujący jest jednak niezwykły ładunek ideologiczny dołączony do tych dzieł.

I tak: stare logo GM przedstawiało wielkie białe litery na niebieskim tle, a teraz są małe, niebieskie na białym tle. Jakże jednak głębokie treści niesie ze sobą ta zmiana. Otóż zastosowanie małych liter symbolizuje „inkluzywność” i przystępność, z kolei niebieski kolor czcionki – ekologię, bowiem GM ma się skupić na produkcji pojazdów elektrycznych. – Bardziej niż kiedykolwiek przedtem jesteśmy przekonani, że mamy rozwiązania, możliwości, technologię i potencjał produkcyjny, żeby każdemu zapewnić dostęp do elektromobilności. Nasze nowo logo i kampania są odzwierciedleniem tej idei – powiedziała szefowa marketingu GM.

Swoją ideę przedstawiła również Kia. – Mamy ambitny cel. Zamierzamy zostać liderem branży motoryzacyjnej. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią nowe logo przypomina odręczny podpis. Ciągła linia ma być wyrazem tego, że Kia chce inspirować, a symetria - świadczyć o pewności marki w dążeniu do celu – wyjaśniają przedstawiciele koncernu.

Przyznajemy, że na sztuce współczesnej się zupełnie nie znamy. Intryguje nas natomiast, czy graficy, którzy przygotowali nowe logotypy wiedzieli od razu, co one symbolizują, czy też może dowiedzieli się już później, od działu marketingu.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Właściwości i klasy płynów hamulcowych

Płyn hamulcowy musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Dlatego kierowcy i mechanicy powinni zwracać uwagę na klasę DOT, która determinuje właściwości płynu hamulcowego.

miniaturka

MAHLE ATX z podglądem

Firma Sosnowski informuje, że od początku 2021 roku do urządzeń do dynamicznej wymiany oleju serii MAHLE ATX dostępna jest opcja zdalnego podglądu ekranu na telefonie z systemem Android/iOS.

miniaturka

WSOP dla GITD

Po trzech latach starań firma WSOP wygrała przetarg na dostawę 16 mobilnych jednostek diagnostycznych CERTUS dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

miniaturka

Moto-Profil i ProfiAuto podsumowują

Niemal 1,7 miliona klientów w warsztatach, wprowadzenie na rynek własnej marki części samochodowych i rozwój nowoczesnych narzędzi online – to najważniejsze wydarzenia dla spółki Moto-Profil i marki ProfiAuto w minionym roku.

miniaturka

Auto Partner z rekordową sprzedażą

Grupa Auto Partner wypracowała w 2020 roku rekordowy przychód ze sprzedaży, bo sięgający 1,7 mld zł. Oznacza to wzrost o 13% rok do roku.

miniaturka

BILSTEIN chwali rok

W minionym roku BILSTEIN zanotował wzrost sprzedaży amortyzatorów na polskim rynku. Udało się także zrealizować dwa projekty – akcję edukacyjną z testerem zawieszenia i wsparcie Małgorzaty Rdest w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

miniaturka

Würth Polska z drugim sklepem w Poznaniu

Pod koniec grudnia Wurth otworzył swój 36. sklep stacjonarny w Polsce, a już informuje o uruchomieniu kolejnego punktu sprzedaży. Powstał on w Poznaniu i jest to druga placówka w tym mieście.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info