Tytuł: Kubeł zimnej wody od prezesa Toyody

WARSZTATOWIEC.info środa, 23 grudnia 2020
Reklama
 

Elity polityczne uznały, że wprowadzenie elektromobilności za pomocą administracyjnych zakazów rejestrowania pojazdów z konwencjonalnym napędem jest słuszne i zbawienne. Z jednej strony planeta zostanie uratowana, z drugiej zaś rozwój elektromobilności da pobudzający impuls gospodarkom, które będą mogły się szybciej rozwijać, zapewniając dobrobyt społeczeństwom. Nie będzie przesadą, że to stwierdzenie stanowi dziś dogmat i każdy kto próbuje je podważać, uznawany jest od razu za wroga klimatu.

Tym ciekawsza jest zatem opinia Akio Toyody, szefa koncernu Toyota. Japoński przemysłowiec wygłosił ją podczas niedawnej konferencji Stowarzyszenia Japońskich Producentów Samochodów, którego jest przewodniczącym. Otóż Toyoda idzie pod prąd, twierdząc, że japońscy politycy, planujący rychłe przestawienie motoryzacji na tory elektromobilności, są oderwani od rzeczywistości. Japoński rząd ogłosił, że od 2035 roku w Kraju Kwitnącej Wiśni nie będzie już można rejestrować samochodów z napędem wyłącznie spalinowym.

Prezes Toyoty twierdzi, że forsowanie elektromobilności oznaczać będzie cios dla całego sektora motoryzacyjnego w Japonii i znacznie ograniczy liczbę miejsc pracy. To jednak nie wszystko. Toyoda przedstawił również szacunki, z których wynika, że jeśli dziś wszystkie samochody jeżdżące po japońskich drogach miałyby napęd elektryczny, w kraju zabrakłoby prądu. Z ekologicznego punktu widzenia największy ciężar gatunkowy miał trzeci argument Toyody. Otóż wskazuje on, że wprowadzenie elektromobilności w Japonii oznaczać będzie nie ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ale jego wzrost. Ten paradoks wynika ze struktury tzw. miksu energetycznego Japonii, w której prąd w 80% pochodzi z elektrowni opalanych węglem i gazem. Prezes Toyoty całkiem logicznie wykazuje, że elektryczne samochody mają sens wyłącznie wtedy, kiedy ładowane są prądem pochodzącym ze źródeł odnawialnych. – Im więcej samochodów elektrycznych, tym więcej dwutlenku węgla – oświadczył Akio Toyoda. – Czy politycy naprawdę wiedzą, o czym mówią, kiedy postulują wyeliminowanie samochodów zasilanych benzyną? – pytał retorycznie.

Warto słowa szefa jednego z dwóch największych producentów samochodów na świecie odnieść również do naszych nadwiślańskich realiów. A są one takie, że nasza energetyka węglem kamiennym oraz brunatnym stoi. Poza tym już teraz nie potrzeba samochodów elektrycznych, by latem w kraju brakowało prądu.

Pamiętać przy tym należy, że Akio Toyoda szefuje firmie, która przoduje w rozwoju napędów hybrydowych, wprowadza na rynek samochody elektryczne, a także produkuje samochody zasilane wodorem, który uznawany jest za przyszłość motoryzacji. Jego powściągliwy stosunek do elektromobilności powinien więc tym bardziej dać do myślenia decydentom – zarówno japońskim, jak i europejskim, w tym również naszym elektrowizjonerom od państwowych kombinatów.

Na koniec naszego redakcyjnego wstępniaka chcemy życzyć wszystkim naszym Czytelnikom zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. Oby święty Mikołaj miał pełny worek i po raz ostatni musiał zakładać na brodę maseczkę.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Co zmienia Euro 6d

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą europejskie przepisy obligujące producentów nowych pojazdów, głównie osobowych, do redukcji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin. Samochody emitujące ich nadmierną ilość i nie posiadające urządzeń monitorujących zużycie paliwa lub energii, nie będą dopuszczone do ruchu.

miniaturka

Handel „zakazanymi" częściami wciąż kwitnie 

Wystarczy otworzyć jedną z popularnych platform sprzedaży online, wpisać: „poduszka powietrzna”, „klocki hamulcowe” czy „tłumik” oraz oznaczyć opcję „używane”, a pojawi się co najmniej kilka tysięcy ofert sprzedaży. Tymczasem montaż takich części jest nielegalny.

miniaturka

Podsumowanie roku w ELIT Polska

Dystrybutor części motoryzacyjnych ELIT Polska podsumował kończący się rok. Mimo pandemii koronawirusa firma zrealizowała kilka strategicznych przedsięwzięć.

miniaturka

Nissens przejmuje AVA Cooling

Nissens, duńska firma znana przede wszystkim jako dostawca elementów układu chłodzenia i klimatyzacji, przejął wybrane spółki zależne firmy AVA Cooling specjalizującej się również w tej dziedzinie.

miniaturka

Nexus i Total razem na rynku

Nexus Automotive Central Europe i Total Polska podpisały umowę o współpracy, która wedle zapowiedzi przedstawicieli obydwu firm pozwoli obu markom na dalszy rozwój na polskim rynku.

miniaturka

Moto Legendy 2021

Dział Części do Motocykli firmy Inter Cars przygotował kalendarz na 2021, w którym główna role grają motocyklowe legendy.

miniaturka

ZF uruchamia Globalne Centrum Oprogramowania 

Globalne Centrum Oprogramowania pozwoli firmie ZF na koordynację i standaryzację nowych trendów, technologii, metod, procedur, narzędzi i funkcji w celu udostępnienia powstałego oprogramowania wszystkim oddziałom ZF na wspólnej platformie rozwojowej.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info