Tytuł: Przeterminowane samochody

WARSZTATOWIEC.info środa, 18 listopada 2020
Reklama
 

Są jak wiadomo towary wrażliwe, które po przekroczeniu terminu stają się niezdatne do spożycia i jak zawczasu nie uda się ich sprzedać, zostaje się z nimi już na wiecznej rzeczy pamiątkę.

W tym roku okazuje się, że zaśmiardnąć się mogą nie tylko ostrygi, ale również samochody, a to z powodu wejścia w życie na początku przyszłego roku nowej normy emisji Euro 6d FCM, która przewiduje obowiązkowe wyposażenie samochodów w urządzenia monitorujące zużycie energii, prądu albo paliwa płynnego. Od 1 stycznia 2021 roku nie będzie można zarejestrować samochodu bez tego wynalazku.

Wejście nowych regulacji zbiegło się nieszczęśliwie z pandemią. Na rynku nastąpił dramatyczny spadek popytu, dealerzy nie zrealizują planów sprzedaży i – jak przewiduje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego – zostaną na lodzie z kilkunastoma tysiącami niesprzedanych, a przede wszystkim niesprzedawalnych samochodów.

Podobna sytuacja zdarzyła się we wrześniu 2018 roku, kiedy w życie weszła nowa norma emisji WLTP. Wówczas dealerzy ratowali się fortelem polegającym na tym, że sami kupowali samochody i rejestrowali je jako auta prezentacyjne. Korzystali też z mechanizmu tzw. końcowej partii produkcji, czyli regulacji pozwalającej sprzedać określoną liczbę pojazdów po dacie, od której nowa norma zaczęła obowiązywać. W przypadku samochodów osobowych było to 10% pojazdów, które trafiły na rynek w ciągu poprzednich 12 miesięcy.

W tym roku jednak skala problemu jest nieporównanie większa, więc przewidziany na „normalne” czasy mechanizm nie wystarczy. Konieczne jest zwiększenie puli pojazdów dopuszczonych do sprzedaży, ale na to potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego reprezentujący interesy dealerów informuje, że prowadzi intensywne rozmowy w ministerstwie, ale co z tego wyniknie, nie wiadomo. Wiadomo za to, że rząd nie nadąża z gaszeniem covidowych pożarów i gdzie nie spojrzeć – od knajp po teatry dramat, chaos i rozpacz. Dealerzy mają więc wszelkie powody, by czuć narastający niepokój.

My oczywiście związani jesteśmy z niezależnym rynkiem motoryzacyjnym i w powszedniej debacie na ogół zajmujemy stanowisko odmienne niż środowisko dealerskie, często wchodząc w polemiczne zwarcie, ale dziś musimy wyrazić mu współczucie. Trudne jest życie samochodowych dealerów – piszemy to z całą powagą.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Jazda bez OC – ryzyko milionowych długów

Tylko od 1 marca do 31 lipca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zidentyfikował ponad 81 tys. osób bez ważnego OC komunikacyjnego. Koszty, na jakie narażony jest nieubezpieczony kierowca, który spowoduje kolizję lub wypadek, mogą sięgać kilkuset tysięcy, a nawet przekroczyć milion złotych.

miniaturka

Jęki i inne dźwięki

Hałasy i dźwięki wydawane przez samochody mogą mieć wieloraką naturę. Czasem są charakterystyczne i od razu pozwalają łatwo stwierdzić ich przyczynę. Niektóre bywają jednak na tyle nietypowe, że ustalanie ich źródła przypomina nieco badanie zjawisk paranormalnych.

miniaturka

Ozonowanie samochodu dla każdego

Kolejna fala pandemii stała się faktem. Trzeba więc sięgać po wszelkie metody pozwalające zmniejszyć ryzyko infekcji. Jednym ze sposobów, gdy wozimy pasażerów, jest dezynfekcja wnętrza auta polegająca na jego ozonowaniu.

miniaturka

GaraShield, czyli cyfryzacja w warsztacie

TMD Friction proponuje niezależnym serwisom samochodowym nowoczesne cyfrowe narzędzie GaraShield usprawniające pracę w warsztacie. Dzięki zainstalowanej na tablecie lub komputerze platformie oprogramowania, naprawy aut mogą być wykonywane szybciej i sprawniej, a obsługa flot bardziej kompleksowa i profesjonalna.

miniaturka

Auto Partner powiększa hub

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim dystrybutorów części samochodowych, zadecydowała o powiększeniu swego magazynu w Pruszkowie.

miniaturka

Kalendarz Inter Cars na 2021 rok

Wspaniałe samochody, ikony amerykańskiej motoryzacji w towarzystwie pięknych kobiet – to połączenie zawsze wywołuje szybsze bicie serca u każdego entuzjasty samochodów. To także motyw przewodni nowego kalendarza Inter Cars na rok 2021.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info