Tytuł: Wybory prezydenckie z motoryzacją w tle

WARSZTATOWIEC.info środa, 4 listopada 2020
Reklama
 

W Stanach Zjednoczonych trwa liczenie głosów w wyborach prezydenckich, które są w tym roku wyjątkowo ekscytujące, o czym świadczy choćby rekordowa frekwencja. Nie będziemy oczywiście wdawać się w rozważania politologiczne, jednak warto zastanowić się, czy wynik wyborów będzie miał wpływ na amerykańską, a pośrednio również światową motoryzację.

Jak pamiętamy, cztery lata temu Donald Trump szedł do wyborów z obietnicą odbudowania amerykańskiego przemysłu samochodowego, który jeszcze nie doszedł do siebie po kryzysie finansowym rozpętanym w 2008 roku. Głównym hasłem obecnego prezydenta było utrzymanie produkcji samochodów w rodzimych fabrykach i ograniczenie importu, który zdaniem Trumpa był dla amerykańskiej gospodarki szkodliwy.

Trzeba przyznać, że na tym polu prezydent odnotował pewne sukcesy. Postraszone zaporowymi cłami GM i Ford zrezygnowały z budowania wielkich fabryk w sąsiednim Meksyku, gdzie koszty pracy są znacznie niższe niż w Stanach. Plany zmieniło również BMW, które miało zamiar otworzyć fabrykę po drugiej stronie Rio Grande, ale po groźbie Trumpa zrewidowało plany i zainwestowało 600 milionów dolarów w swoje zakłady w Karolinie Południowej. Przed wybuchem pandemii produkcja samochodów w USA rosła, a wraz z nią pensje pracowników zatrudnionych w fabrykach.

Donald Trump zmienił również decyzję swojego poprzednika, Baracka Obamy, który wprowadził regulacje wymuszające na amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym szybkie poprawianie efektywności zużycia paliwa. Republikański prezydent zmniejszył wyśrubowane 5% rocznie do 1,5%, chwaląc się, że koncerny zaoszczędzą dzięki temu 100 miliardów dolarów. Decyzja ta rozwścieczyła władze tych stanów, które wprowadziły ambitne przepisy ekologiczne – przede wszystkim Kalifornię, gdzie od 2035 roku samochody z silnikami spalinowymi nie będą mogły już być sprzedawane. 23 stany pozwały rząd federalny do sądu. Jak sprawa się skończy – nie wiadomo.

Amerykańscy eksperci wskazują, że kij ma dwa końce. Obniżanie koncernom poprzeczki, owszem, w krótkim terminie pozwoli im zaoszczędzić pieniądze, ale w długofalowej perspektywie zaszkodzi, bo zahamuje innowacyjność, a bez tego nie ma szans utrzymać się na zagranicznych rynkach.

No i faktycznie, pozycja amerykańskiego przemysłu bardzo w ostatnich latach osłabła. GM – gigant z Detroit wyprzedzony został przez Volkswagena i Toyotę, a w Europie zwinął już kramik, sprzedając Opla francuskiemu PSA. Ford sukcesywnie ogranicza zaangażowanie na Starym Kontynencie i być może niedługo też się z niego wyniesie. Trzeci z Wielkiej Trójki – Chrysler połączył się z Fiatem, a niedawno doszło do fuzji z PSA, więc centrum decyzyjne przeniosło się znad Wielkich Jezior do Turynu i Sochaux. Z kolei samochody wytwarzane w USA nie mają w Europie wzięcia, co potwierdziła próba wprowadzenia na rynek Cadillaca, zakończona spektakularną klapą słynnej marki. Jeśli więc amerykański przemysł samochodowy nie nadąży za peletonem w tym wyścigu innowacyjności, z czasem w ogóle przestanie się liczyć, a samochody dla Amerykanów, poza Teslą,  będą produkować Niemcy i Japończycy do spółki z Chińczykami.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Jak zadbać o oświetlenie samochodu

Dbałość o oświetlenie nie może się sprowadzać do pamiętania o zestawie zapasowych żarówek w schowku – podkreślają specjaliści. Przede wszystkim należy się zatroszczyć o kontrolę działania wszystkich lamp zewnętrznych i regulację reflektorów.

miniaturka

Philips RacingVision - ze sportu na drogi

Żarówki halogenowe Philips RacingVision powstały na potrzeby sportu motorowego. Dziś są dostępne dla każdego kierowcy.

miniaturka

Zestaw do regeneracji reflektorów

Kupno nowych reflektorów w miejsce starych, zmatowiałych bywa kłopotliwe, a do tego kosztowne. Są jednak sposoby przywrócenia lampom stanu pierwotnego, co nie tylko odświeża wygląd auta, ale przede wszystkim znakomicie poprawia działanie lamp, korzystnie wpływając na bezpieczeństwo jazdy.

miniaturka

Chemia pomocna przy czyszczeniu i wymianie wtrysków

W ofercie firmy Bizol pojawiły się preparaty pomagające utrzymać w czystości wtryskiwacze, a także ułatwiające ich demontaż.

miniaturka

Nowe referencje w katalogu BILSTEIN

BILSTEIN regularnie wprowadza do swej oferty kierowanej na rynek wtórny kolejne referencje. Tym razem jest to kilkadziesiąt pozycji do samochodów osobowych i lekkich dostawczych 10 marek.

miniaturka

Kradzież haka holowniczego

Choć haki holownicze nie należą do najczęściej kradzionych elementów wyposażenia samochodów, przypadki takie się zdarzają. W jaki sposób im zapobiegać i co robią producenci, by minimalizować ryzyko utraty haka?

miniaturka

Inter Cars wysoko w rankingach

Firma Inter Cars poinformowała, że została ujęta na wysokich miejscach w dwóch zestawieniach obejmujących największe polskie przedsiębiorstwa.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info