Tytuł: Tesla made in China

WARSZTATOWIEC.info środa, 21 października 2020
Reklama
 

Tesle produkowane w fabryce w Szanghaju trafią na europejski rynek – zapowiedzieli przedstawiciele amerykańskiego przedsiębiorstwa. Chińskie samochody będą się od amerykańskich odpowiedników różnić tym, że zostaną wyposażone w baterie dostarczane przez tamtejszego producenta – firmę CATL, nie zaś japońskiego Panasonica, jak auta oferowane na rynku amerykańskim. Wedle informacji agencyjnych, do produkcji chińskich akumulatorów stosowany jest fosforan żelaza zamiast deficytowego kobaltu. Podobno takie baterie zapewniają większy zasięg, aczkolwiek niezbadana jest ponoć jeszcze ich trwałość w realnych warunkach eksploatacyjnych.
To czy baterie z fosforanem są lepsze, czy gorsze od tych z kobaltem jest mniej ważne od politycznej wymowy informacji. Otóż Elon Musk, który wcześniej zapewniał, że fabryka w Szanghaju będzie produkować samochody przeznaczone wyłącznie na rynek chiński, dziś zapowiada coś zupełnie innego, zachwalając przy tym współpracę z chińskimi władzami. „Wsparcie rządu Chin dla przemysłu, innowacyjne lokalne firmy i otwartość konsumentów na nowe technologie czynią z Chin najlepszy rynek dla inteligentnych pojazdów elektrycznych” – głosi korporacyjny komunikat.
Z tego co wiadomo, państwowe chińskie banki udzieliły Tesli preferencyjnych kredytów na budowę fabryki, a teraz najprawdopodobniej wsparły także ekspansję eksportową elektrycznych samochodów made in China. Chińczycy zgromadzili przez ostatnie lata gigantyczne rezerwy dolarowe i dziś inwestują na całym świecie niczym gracz popularnej planszówki „Monopoly”. Zachwalana przez Muska współpraca z rządem w Pekinie to nic innego jak realizacja strategii opracowanej przed laty przez starego Denga, a obecnie kontynuowanej przez Xi. Można ją streścić następująco: zaprosić inwestora, zapewnić mu dobre warunki działania, a następnie elegancko przejąć interes.
Kto wie, może już niedługo usłyszymy o przejęciu wielkiego pakietu udziałów w Tesli przez jakąś chińską firmę, a korpokomunikaty będą puchły od obustronnych zapewnień o „owocnej współpracy w celu zapewnienia oraz dalszego rozwoju na rzecz i ku chwale”. Ostateczny efekt będzie zaś taki, że centrum decyzyjne przeniesie się z kalifornijskiego Palo Alto na drugi brzeg Pacyfiku.
W grze planszowej wymyślonej przez amerykańską sekretarkę w czasach Wielkiego Kryzysu wygrywa ten gracz, który doprowadzi pozostałych do bankructwa. Nie sądzimy, żeby na tym akurat miała polegać gra rozgrywana przez Chiny, bo przecież gdzieś trzeba lokować swoje produkty. Nam się raczej wydaje, że w tej rozgrywce chodzi o to, żeby decydować, co i gdzie ma być produkowane i sprzedawane oraz do czyjej kieszeni mają płynąć zyski. Nie można się oprzeć wrażeniu, że Chińczycy wygrywają i mają następny rzut kostką.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Szczyt branży motoryzacyjnej tym razem w sieci

Klęska pandemii nie wykoleiła Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Co prawda XV edycja odbędzie się online, jednak kongresowa idea pozostaje niezmienna – na branżowym szczycie poruszone zostaną najpilniejsze tematy, a głos rynku motoryzacyjnego zabrzmi na tyle donośnie, że usłyszą go ludzie odpowiedzialni za kształtowanie regulacji prawnych.

miniaturka

Wymiana sprzęgła w Mini 1.6

Wymianę sprzęgła na swym koncie ma zapewne każdy mechanik, który w warsztacie przepracował więcej niż kilka miesięcy. Nie każdy natomiast element ten wymieniał w samochodzie Mini, więc być może dla wielu osób przydatny okaże się materiał poświęcony takiej naprawie przygotowany przez firmę Blue Print.

miniaturka

Nowa gama olejów TOTAL QUARTZ XTRA

Firma Total Lubrifiants zaprezentowała nową gamę olejów silnikowych TOTAL QUARTZ XTRA. Charakteryzują się one niską lepkością (0w-20 i 0w-16), dzięki czemu zmniejszają tarcie współpracujących elementów silnika.

miniaturka

Wycieraczki Würth do pojazdów użytkowych

Würth Polska zaprezentował dostępne w wielu rozmiarach wycieraczki konwencjonalne do pojazdów użytkowych i autobusów.

miniaturka

Nowa akcja promocyjna firmy Schaeffler

Do 6 grudnia trwać będzie nowa akcja firmy Schaeffler prowadzona pod hasłem „Nie Daj Się Przeoczyć”. Kierowana jest ona do użytkowników portalu REPXPERT. Na jej uczestników co tydzień czeka 100 nagród.

miniaturka

Sieć Premio uruchomiła sprzedaż opon online

Za pośrednictwem platformy e-commerce klienci mogą kupić opony marek z Grupy Goodyear, a także zarezerwować wybrane usługi samochodowe w dogodnym dla siebie serwisie oraz terminie.

miniaturka

Sztuczna inteligencja w rozwoju amortyzatorów

Sztuczna inteligencja nie zastąpi doświadczenia i kompetencji inżynierów, ale potrafi znakomicie im pomóc w pracach, analizując olbrzymie zbiory danych – tłumaczą specjaliści firmy KYB.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info