Tytuł: Taniec motoryzacji z elektroniką, czyli deptanie sobie po palcach

WARSZTATOWIEC.info środa, 7 października 2020
Reklama
 

W dawnych czasach motoryzacja i elektronika szły własnymi drogami i nie wchodziły sobie w paradę. W taksiarskim Mercedesie „beczce” jedynym elektronicznym elementem wyposażenia był najwyżej zegarek przyczepiony do deski rozdzielczej. Ówczesny samochód winien był mieć silnik – żeby jechał, układ kierowniczy – żeby skręcał oraz hamulce – żeby się zatrzymywał. Wszystko to zaś samodzielnie obsługiwał kierowca, który sam musiał rozglądać się dookoła, żeby w coś nie wjechać, umiejętnie operować pedałami przyspieszenia i hamulca, żeby nie wpaść w poślizg, a o tym że na drodze krajowej wywróciła się ciężarówka z transportem marmolady dowiadywał się najwyżej z audycji „Radio kierowców”.
Teraz pojazdy naładowane są elektroniką do tego stopnia, że silnik i cała reszta wydają się być jedynie do niej dodatkiem. Samochody same widzą, rozglądają się na boki, łączą się z siecią i umawiają się za nas w warsztacie, każą kierowcy chuchnąć, by sprawdzić, czy aby nie wypity, dzieciom opowiadają bajki, słowem robią to, co kierowcom owych wspaniałych, lecz w pełni mechanicznych „beczek”, nawet się nie śniło.
Uczepiliśmy się tej „beczki”, bowiem kolizję branży samochodowej z elektroniczną widać dobrze na przykładzie Mercedesa, który jest marką luksusową, zatem znajduje się w awangardzie, jeśli chodzi o wyposażenie, w tym to elektroniczne.
W niemieckich sądach toczą się sprawy założone Daimlerowi przez firmy z branży elektronicznej, które twierdzą, że potentat ze Stuttgartu naruszył ich patenty, wykorzystując opracowane przez nie technologie bez uiszczenia stosownych opłat licencyjnych. Daimler przegrał w pierwszej instancji z Nokią i Sharpem, ale złożył skargi apelacyjne, a przy tym wniósł o zabezpieczenie roszczeń, których domagać się będzie od pozywających go firm w razie swojej wygranej. Sąd się do tych wniosków przychylił, a to oznacza zamrożenie przez producentów systemów elektronicznych wielomiliardowych kwot.
Znawcy tematu twierdzą, że to gra prawników reprezentujących strony, a przed wydaniem prawomocnego wyroku firmy dogadają się i zawrą ugody. Daimler zapłaci „elektronikom” za licencję i będzie po sprawie, czyli business as usual.
Ciekawe, czy doczekamy się odwrotnej sytuacji i koncern motoryzacyjny pozwie producentów elektroniki za wykorzystanie bez licencji technologii samochodowych. Kto wie być może niedługo sprzęt elektroniczny stanie się mobilny i wielkie telewizory, czy też zestawy audio same będą przyjeżdżać na wezwanie użytkownika, który po obejrzeniu meczu lub wysłuchaniu płyty odprawi niepotrzebne już w salonie graty, te zaś grzecznie i bezszelestnie odjadą na kółkach, by zaparkować w schowkach.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Targi odwołane, zmiany w zarządzie

Firma Moto-Profil poinformowała o odwołaniu targów motoryzacyjnych ProfiAuto Show. Przekazana została również wiadomość, że Bogumił Papierniok przestaje pełnić funkcję dyrektora zarządzającego i członka zarządu Moto-Profil.

miniaturka

N! Virtual Days, czyli targi w sieci

Międzynarodowa grupa zakupowa Nexus Automotive International to kolejny wielki gracz na rynku motoryzacyjnym, który postanowił przenieść swoje kontakty z partnerami i klientami do bezpiecznego i wolnego od pandemii świata wirtualnego.

miniaturka

Wymiana oleju przekładniowego w hybrydach

Regularna i terminowa wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest szczególnie ważna w pojazdach hybrydowych, ponieważ połączenie silnika elektrycznego i spalinowego prowadzi do większego obciążenia przekładni.

miniaturka

Hella i dożywotnia gwarancja

Z początkiem października firma HELLA zaczęła udzielać dożywotniej gwarancji na swe wybrane wyroby. Niemiecki producent zobowiązał się przyjmować reklamacje bezterminowo.

miniaturka

ShowCar i szkoleniowy maraton w Czosnowie

Na przełomie września i października ShowCar zatrzymał się w Czosnowie. Dzięki temu dodatkowe grupy mechaników mogły wziąć udział w szkoleniach przeprowadzanych przy udziale specjalistów z firm współpracujących z Inter Cars.

miniaturka

Czym oświetlić jesienną drogę?

Jesień to trudna i dla kierowców i dla pieszych pora roku. Dlatego przed jej nadejściem Philips wprowadza do swojej oferty nowe żarówki.

miniaturka

Inteligentne zawieszenie Monroe w VW ID.3

Koncern Tenneco informuje, że jego oddział DRiV jest dostawcą półaktywnego zawieszenia Monroe stosowanego w nowych Volkswagenach ID.3. Tym samym technologia CVSAe firmy DRiV jest już stosowana w ponad 40 popularnych modelach pojazdów.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info