Tytuł: Akcyza jak kometa

WARSZTATOWIEC.info środa, 16 września 2020
Reklama
Są tematy, które mają właściwość komet, polegającą na tym, że okresowo się pojawiają, by za chwilę zniknąć. O ile w astronomii pojawianie się na firmamencie różnych ciał niebieskich ma związek z ich orbitalnymi wędrówkami wokół Słońca, o tyle komety tematyczne żyją rytmem wyborczym. Pojawiają się albo tuż przed wyborami, albo tuż po nich.

Kometą powyborczą obserwowaną przez nas od wielu lat jest temat akcyzy na samochody używane. Ileż to już było konferencji, komunikatów i enuncjacji poświęconych zamierzeniom rządu w tej sprawie. Zawsze też towarzyszyło temu wzmożenie publicystyczne. Przede wszystkim głos zabierali ci, którzy twierdzili, że do Polski trafia wyłącznie złom wyzbierany z niemieckich szrotów, który grozi bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także szkodzi środowisku.

No więc kometa właśnie powróciła. Wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz zapowiedziała otóż, że rząd przymierza się do wprowadzenia zmian w przepisach regulujących wysokość akcyzy na używane samochody.
– Rozważamy powrót do regulacji, która była opracowana w ubiegłej kadencji, a która podnosi akcyzę na samochody używane – zapowiedziała dziarsko pani minister, przypominając, że nasz system akcyzowy pochodzi sprzed 1989 roku, co sprawia, że „wzmożoną opłatę płacą ci, którzy mają samochód w lepszym standardzie ekologicznym”.
Wicepremier stwierdziła, że ten trend należy zmienić. – Chcielibyśmy stosunkowo szybko opracować regulację akcyzową, która sprawi, że samochodów używanych po prostu nie będzie się opłacało do Polski sprowadzać – wyjawiła i dodała, że trwają rozmowy z ministerstwami finansów i klimatu na temat „konieczności normalizacji rynku”.

No więc naszym skromnym zdaniem wszystko to brzmi mało klarownie. O ile wprowadzenie rozwiązania, by samochody spełniające wyższe normy czystości spalin były obłożone niższą akcyzą wydaje się zrozumiałe i sensowne, to już „normalizacja rynku” brzmi dość enigmatycznie. Jeśli miałoby to oznaczać, co wyrwało się pani minister, że używanych samochodów nie będzie się opłacało sprowadzać, ergo sprowadzane nie będą, to podejrzewamy, że zdecydowana większość obywateli takiej normalizacji powie gromkie „nie!”.

Pisaliśmy już wielokrotnie, że komunikacja zbiorowa w niektórych regionach naszego kraju albo jest śladowa, albo wręcz nie istnieje, co powoduje, że posiadanie jakiegokolwiek samochodu jest życiową koniecznością, bo bez niego człowiek staje się komunikacyjnie wykluczony. Zapewne w tej sytuacji znajduje się w Polsce kilka milionów osób. Chcielibyśmy zobaczyć na własne oczy rząd, który im mówi, żeby sobie kupili nowe samochodu z salonu, bo używanych nie będzie się opłacało sprowadzać.

Jak znamy życie, wszystko znów powróci do normy i kometa akcyzowa zacznie się powoli oddalać. Im dalej będzie po wyborach, a bliżej przed kolejnymi, tym będzie ona mniej widoczna. Praw politycznej astrofizyki pan nie zmienisz.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Kto zapłaci za kulejący recykling

Unia Europejska od 1 stycznia 2021 roku chce narzucić państwom członkowskim nową „opłatę” – tym razem za plastik niepoddany recyklingowi. Konkretnie 800 euro za tonę. Zapłaci ją również Polska, ale zapewne będzie starać się odzyskać pieniądze poprzez nowy podatek.

miniaturka

Branża apeluje, a Brexit bez umowy coraz bliżej

Na zaledwie 15 tygodni przed końcem okresu przejściowego, liderzy branży motoryzacyjnej w UE i Wielkiej Brytanii po raz kolejny wzywają do zawarcia umowy o wolnym handlu. Brak umowy oznaczałby tylko do 2025 roku straty w handlu między UE a Wielką Brytanią w wysokości nawet do 110 miliardów euro, i to nie uwzględniając blisko 100 miliardów euro utraconej w tym roku wartości produkcji spowodowanej pandemią koronawirusa.

miniaturka

Schaeffler zaprasza do Wielkiej Gry

Firma Schaeffler przygotowała akcję promocyjną pod nazwą „Wielka Gra”. Ma ona postać konkursu edukacyjno–wiedzowego. Na uczestników czeka 3000 nagród o łącznej wartości ponad 100 tysięcy złotych.

miniaturka

Promocja „Zyskaj z Shell Helix”

Rozpoczęła się akcja promocyjna olejów silnikowych Shell Helix skierowana do niezależnych warsztatów samochodowych. Zakupy syntetycznych olejów silnikowych Shell Helix z linii Ultra, Ultra ECT, HX8 i HX8 ECT nagradzane są kuponami Sodexo.

miniaturka

Dni Otwarte Q Service Castrol

Być jak najbliżej swoich klientów – to jedno z głównych założeń sieci Q Service Castrol. Dla potwierdzenia tych słów w warsztatach należących do sieci organizowane są dni otwarte.

miniaturka

Jesienna promocja Exide

Nowa odsłona akcji pakietowej Exide „Wygrywasz Na Starcie – Jesień 2020” – skierowana do punktów sprzedaży detalicznej – potrwa końca października. Aby zdobyć nagrodę, wystarczy kupić jeden z pięciu pakietów akumulatorów,

miniaturka

Stacja do dynamicznej wymiany oleju w Mercedesach

Firma Sosnowski informuje, że rozpoczęła sprzedaż stacji do dynamicznej wymiany oleju ATF w automatycznych skrzyniach biegów – Mahle Fluid PRO ATX190. Urządzenie przeznaczone jest serwisowania pojazdów marki Mercedes, spełnia więc wszystkie wymogi stawiane przez producenta tych samochodów, co potwierdza stosowna aprobata.

miniaturka

MEYLExperience, czyli wirtualne stoisko targowe

Chociaż targi Automechanika we Frankfurcie w tym roku zostały odwołane z powodu pandemii, to jednak firmy próbują zaprezentować to, co przygotowały z myślą o tej imprezie. Przykładem może być firma MEYLE, która stworzyła wirtualne stoisko targowe.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info