Tytuł: Bul, Mercedesie

WARSZTATOWIEC.info środa, 19 sierpnia 2020
Reklama
No i Mercedes Bęc! Po aferze, która rozpętała się kilka lat temu po ujawnieniu, że diesle Volkswagena same sprytnie orientują się, że są badane pod względem toksyczności spalin, a wtedy mniej dymią, zaś kiedy się połapią, że już po badaniu, trują bardziej, żeby nie ograniczać mocy silnika, przyszła pora na gwiazdę ze Stuttgartu. Niemiecki koncern został przyłapany w USA na tym samym. Początkowo oskarżenia odrzucał kategorycznie, później już mniej stanowczo, a na koniec zdecydował się zabulić dobrowolnie, aby zamknąć postępowania.

Daimler ogłosił, że zawarł wstępne porozumienie w tej sprawie z władzami USA oraz właścicielami przebiegłych diesli. I tak, 1,5 miliarda dolarów trafi do kiesy państwowej, a 700 milionów dostaną użytkownicy pojazdów, którzy zapewne nie mogą się jeszcze emocjonalnie pozbierać po tym, jak dowiedzieli się, do jakich niegodziwości zdolne są ich samochody. W amerykańskich sądach można żądać pieniędzy za każdą krzywdę, więc niemiecki koncern musi zapłacić, żeby dalej sprzedawać Amerykanom swoje pojazdy. Warto przy okazji wspomnieć, że rok temu Daimler zapłacił za to samo w Niemczech 870 milionów euro kary.

Patrząc na kwoty, po które Daimler musi sięgnąć do kieszeni, trudno nie zastanawiać się, ile w niej jeszcze może być. Zdumiewające jest bowiem, że po takim finansowym ciosie niemiecki gigant nawet się nie zachwieje. Trudno też nie popaść w bolesną zadumę, kiedy porówna się sumę, na którą opiewają kary nałożone na Mercedesa z pieniędzmi, które zostały przewidziane przez rządowe agendy na zbudowanie w Polsce wielkiej fabryki elektrycznych samochodów. Przypomina się socjalistyczny minister do spraw cen (było takie ministerstwo) z czasów kryzysu, który przekonywał w telewizorze, że jego żona potrafi wyczarować obiad dla sześcioosobowej rodziny za – tu padała stosowna kwota – na co, gospodynie domowe pukały się palcem w czoło. Wychodzi na to, że mamy szczęście do ministrów fantastów.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

CPA, czyli odśrodkowy tłumik typu wahadłowego

Drgania w układzie napędowym mają bardzo negatywny wpływ na jego niezawodność i trwałość, więc konstruktorzy starają się je ograniczyć. Jednym ze sposobów jest użycie tłumika drgań typu wahadłowego.

miniaturka

To ściąga, to znów pęka

Często przyczyną kłopotów jest nie postawiona w porę trafna diagnoza, co sprawia, że awaria zaczyna auto prześladować. Wydatki rosną, frustracja użytkownika też, a problem nie znika. Żywym przykładem potwierdzającym tę tezę jest pewien Citroen C3.

miniaturka

Leasingowa promocja urządzeń

Tylko do końca wakacji potrwa specjalna akcja Inter Cars, w ramach której przy zakupie dowolnego urządzenia warsztatowego w formie leasingu, każda z trzech pierwszych rat wyniesie 99 zł.

miniaturka

Oleje i płyny MPM w ofercie ELIT Polska

Sieć hurtowni motoryzacyjnych ELIT Polska wprowadza do oferty produkty holenderskiej marki MPM, takie jak oleje silnikowe i przekładniowe, płyny hamulcowe i chłodzące oraz wszelkiego rodzaju środki smarne.

miniaturka

Do wiercenia i gwintowania

W warsztatach samochodowych wiertarka nie należy do narzędzi często używanych, niemniej zdarza się, że trzeba coś przewiercić, a czasem także nagwintować. Dlatego być może warto zainteresować się dwoma nowymi narzędziami firmy Wurth, które powinny ułatwić wykonanie tego typu prac.

miniaturka

Akumulatory z rabatami

Trwa cykliczna promocja Inter Cars „Apteczka akumulatorowa”. Akcja prowadzona będzie do końca listopada, a klienci którzy wezmą w niej udział, mogą liczyć na wydłużony termin płatności oraz rabaty otrzymane w formie faktury korygującej.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info