Tytuł: Tęcza Electromobiles

WARSZTATOWIEC.info środa, 29 lipca 2020
Reklama
 

Zapewne nasi Czytelnicy, którzy jeszcze nie zapomnieli, że istnieje państwowa spółka ElectroMobility Poland, zastanawiają się, co też tam u niej słychać. No więc informujemy, że EMP uroczyście zaprezentowało modele aut elektrycznych, które ma zamiar już niedługo produkować pod marką „Izera”. Początkowo samochody mieli zaprojektować polscy projektanci, odbył się nawet konkurs, zwycięzców wyłoniono, ale ostatecznie zamówiono projekty we włoskim studio Torino Design.

Specjaliści z Turynu przygotowali na zlecenie EMP dwa nadwozia: hatchbacka i SUVa. Są to jeszcze jednak, jak zaznaczają przedstawiciele państwowej spółki, „prototypy demonstracyjne” – jeden stanowi makietę z mas kompozytowych, zaś drugi „jeździ w ograniczonym zakresie”, a jego nadwozie wydrukowano na drukarkach 3D.

EMP tryska oficjalnym optymizmem i zapowiada, że teraz trzeba tylko kupić od jakiejś firmy platformę, od innych baterie i silniki, postawić gdzieś jakąś fabrykę i można zaczynać seryjną produkcję, która rozpocznie się już w 2023 roku. Przewidywany koszt budowy zakładu, podany przez trzeciego już prezesa EMP, wyniesie 4-5 mld złotych. Tak dla porównania informujemy, że wartość Tesli szacowana jest na 200 miliardów – dolarów.

No więc pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to podziw dla geniuszu Stanisława Barei, który jako natchniony wieszcz powinien mieć pomnik stojący w jakimś eksponowanym miejscu, najlepiej w Alejach Ujazdowskich przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kto jeszcze nie bardzo rozumie, czemu służą te elektrowizje i niejeżdżące samochody z drukarki, odsyłamy do słynnego dialogu, który w Polsce był, jest i pewnie zawsze będzie aktualny:

- Powiedz mi, po co jest ten miś?
- Właśnie, po co?
- Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
- Protokół zniszczenia
- Zapamiętaj: prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

Prezesowi EMP dedykujemy zaś ten oto wierszyk, trochę tylko strawestowany:

Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza,
dla elektromobilności, prezes naszej spółki „Tęcza”.
Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki.
To nie ludzie – to wilki!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Szybszy kontakt poprzez Katalog Online

Inter Cars rozpoczął proces wdrażania w życie nowego narzędzia do komunikacji – czatu, który umożliwi szybszy i znacznie sprawniejszy kontakt pomiędzy klientem a pracownikiem dystrybutora.

miniaturka

Sklep internetowy Elit Polska dla klientów indywidualnych

Elit Polska uruchamia sklep internetowy dla klientów indywidualnych. W asortymencie sklepu znajdują się wszystkie produkty dostępne na co dzień w oddziałach Elit.

miniaturka

Elektroniczne amortyzatory Monroe na rynku wtórnym

Amortyzatory Monroe Intelligent Suspension RideSense, dostępne między innymi w sieci dystrybucyjnej Inter Cars, stanowią bezpośredni odpowiednik amortyzatorów montowanych fabrycznie w pojazdach wyposażonych w zawieszenie o elektronicznie sterowanych parametrach.

miniaturka

Jak działa dwusprzęgłowa skrzynia biegów?

Skrzynie biegów z podwójnym sprzęgłem, ze względu na ich zalety, są coraz częściej stosowane w nowych samochodach, więc szybko rośnie ich popularność. Warto zatem bliżej zapoznać się z tym rozwiązaniem.

miniaturka

Iridium IX zapewniają lepsze osiągi

Wprowadzone na rynek przez NGK SPARK PLUG świece Iridium IX przeznaczone są nie tylko do nowoczesnych pojazdów. Mogą zostać zastosowane również w starszych modelach motocykli i samochodów.

miniaturka

Rekordowe zainteresowanie badaniem amortyzatorów

Zakończyła się pierwsza w tym roku tura organizowanej przez firmę Bilstein akcji bezpłatnej kontroli zawieszenia. Z mobilnego testera skorzystało więcej kierowców niż w latach poprzednich.

miniaturka

UFI kolejny raz z BMW

Firma UFI Filters po raz kolejny została partnerem marki BMW. Niemiecki producent samochodów wybrał do 3-litrowego, 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego B57 drugiej generacji kompletny moduł do filtracji oleju opracowany i produkowany przez UFI Filters.

miniaturka

Hengst Filtration przejmuje

Firma Hengst Filtration poszerza obszar swego działania i kontynuuje ekspansję działu filtracji przemysłowej. Jednym z kroków w tym kierunku jest przejęcie działu filtracji hydraulicznej firmy Bosch Rexroth.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info