Tytuł: Jak zarejestrować samochód

WARSZTATOWIEC.info środa, 8 lipca 2020
Reklama
 

Jak podała firma Samar, w czerwcu zarejestrowano w Polsce 72 853 sprowadzone z zagranicy samochody osobowe i dostawcze, czyli ledwie o 6,7% mniej niż w czerwcu ubiegłego roku, za to 30,6% więcej niż w maju. Import używanych samochodów odradza się więc znacznie szybciej niż sprzedaż nowych samochodów.

To dobra wiadomość, choć oczywiście przydałyby się również krzepiące wieści z rynku aut nowych. Na razie jednak, mimo pewnych oznak ożywienia, wciąż widać zapaść. Według informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów w maju zarejestrowano 24 629 samochodów osobowych i dostawczych. To blisko o 38 proc. więcej niż w kwietniu 2020 roku, ale aż 54 proc. mniej niż w maju ubiegłego roku.

W danych opublikowanych przez Samar daje się zauważyć również zarysowujący się nowy trend, no może na razie malutki, nieśmiały trendzik. Otóż widać początek napływu do Polski używanych samochodów elektrycznych. Było ich co prawda tylko 400 egzemplarzy, ale można śmiało obstawiać, że za rok sprowadzonych elektryków będzie znacznie więcej.

Zapewne już niedługo użytkownicy samochodów na baterię zaczną powoli pukać do warsztatów. Na niezależnym rynku pojawi się więc nie tylko popyt na części do tych pojazdów, ale również zapotrzebowanie na specjalistyczne wyposażenie warsztatowe i szkolenia. Przed nami niewątpliwie ciekawe czasy.

Na koniec krótka opowieść o tym, jak rejestruje się samochód w czasach pandemii. Otóż osobie dobrze znanej redakcji skradziono tablice rejestracyjne z auta. Właściciel złożył stosowne zgłoszenie na policji i to akurat poszło zaskakująco sprawnie. Ale kiedy próbował umówić się na wizytę w wydziale komunikacji urzędu dzielnicy, okazało się, że strona internetowa nie działa, to znaczy pokazuje, że wolnych terminów nie ma już - ani w bliższej ani w bardzo dalekiej przyszłości. W informacji podano interesantowi dwa numery telefonów i polecono dzwonić w celu umówienia wizyty. Po trzech dniach słuchania sygnału „zajęty” osoba znana redakcji dodzwoniła się pod inny numer - do miłej pani odpowiedzialnej za kontakt z mieszkańcami. Miła pani wyraziła współczucie i poradziła uzbroić się w cierpliwość, bo niektórzy dzwonią nawet tydzień, też bez skutku. Podała też kolejne numery: do naczelnika wydziału i zastępcy tegoż. Kolejne dwa dni dzwonienia wykazały, że pierwszy jest wiecznie zajęty, za to drugi nigdy nie odbiera.

Coraz bardziej zdesperowany właściciel bezużytecznego obecnie samochodu złożył oficjalne zażalenie w jakimś biurze podawczym dla całego miasta. I już po dwóch tygodniach otrzymał wiadomość sms, z której dowiedział się, że urząd zażalenie przyjął, ale jednocześnie informuje, że telefonicznych zapisów nie przyjmuje.

Osoba znana redakcji postanowiła zatem porzucić odarte z tablic auto i przesiąść się na rower, a przede wszystkim przestać myśleć o urzędach. Już po tygodniu poczuła się zdrowsza. Ze wszech miar.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

O aucie, które skręcało tylko w prawo

Okoliczności niektórych awarii wydają się tak osobliwe, że można odnieść wrażenie, iż ktoś chce z nas zakpić. Warto jednak podejść do zagadnienia poważnie i naukowo, bowiem możemy z tego wysnuć trafne wnioski diagnostyczne.

miniaturka

Świece żarowe latem

Zadaniem świec żarowych jest nie tylko umożliwienie rozruchu silnika Diesla podczas chłodów. Mają one również inne ważne zadania do wypełnienia. I to także latem.

miniaturka

Jak dobrać amortyzatory

Przy identyfikacji i doborze części do danego pojazdu bardzo ważnym aspektem jest informacja dotycząca sposobu eksploatacji pojazdu. Oczywiście w wielu przypadkach wybór amortyzatora nie sprawia problemu, ponieważ mamy do dyspozycji tylko jeden typ oferowanej części. Są jednak pojazdy, dla których katalog daje możliwość wyboru amortyzatorów różnych konstrukcji, o zróżnicowanych parametrach pracy.

miniaturka

Regenerowane zaciski Ferodo

W ofercie Inter Cars pojawiły się regenerowane zaciski hamulcowe marki Ferodo do samochodów osobowych oraz dostawczych. To propozycja dla klientów, którzy poszukują produktów wysokiej jakości w rozsądnej cenie.

miniaturka

Podwójne suche sprzęgło Valeo

Valeo wprowadza do oferty podwójne suche sprzęgło (Dual Dry Clutch). Trafia ono na rynek wtórny wraz z kompleksowymi rozwiązaniami montażowymi – prosta procedura ręcznej kalibracji ma zwiększać wydajność w warsztacie.

miniaturka

Klocki do elektryków

Nad różnymi problemami związanymi z elektromobilnością pracuje niemal cała motoryzacyjna. Także firma TMD Friction, która, dostarcza klocki hamulcowe producentom samochodów na całym świecie.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info