Tytuł: Ursuska legenda

WARSZTATOWIEC.info środa, 1 lipca 2020
Reklama
 

Dziś wakacyjny kącik historyczny. A że żniwa za pasem, to tym razem dwa słowa o kultowym ciągniku C-330. Ten niewielki traktorek w największym stopniu przyczynił się do mechanizacji polskiego rolnictwa, i choć jego produkcja zakończyła się prawie trzydzieści lat temu, wciąż można na polach zobaczyć niezmordowane „trzydziestki”, ciągnące brony, siewniki i wieloraki.

Można powiedzieć bez wielkiej przesady, że C-330 był dzieckiem politycznej odwilży. Kiedy bowiem ster władzy państwowej przejął Władysław Gomułka, a władza zrezygnowała z kolektywizacji wsi według stalinowskich wzorców, podjęto decyzję o opracowaniu nowoczesnego, uniwersalnego ciągnika, który mógłby również być wykorzystywany przez rolników indywidualnych. W latach 1956-1958 zespół projektantów kierowany przez wybitnego inżyniera Czesława Sławskiego opracował rodzinę bardzo udanych silników wysokoprężnych: 2-, 3- i 4-cylindrowych o mocy od 25 do 56 KM. Równolegle zaś pracowano nad konstrukcją nowego lekkiego ciągnika, który miał być napędzany najmniejszym z motorów.

Tak oto powstał słynny model, który po kolejnych modernizacjach otrzymał oznaczenie C-330. Maszyna była prosta w obsłudze, tania i oszczędna, a w porównaniu do poprzednika, Ursusa C-45/451 stanowiącego kopię przedwojennego Lanz Bulldoga – bardzo nowoczesna. Ciągnik wytwarzany był do początku lat 90., a ogółem wyprodukowano ponad 330 tysięcy jego egzemplarzy, z czego spora część trafiła na eksport.

Licencję na naszą  „trzydziestkę\" kupiła indyjska firma, która wciąż produkuje tę maszynę pod nazwą Escort C-335. Co ciekawe, w roku 2000 indyjski ciągnik polskiego pochodzenia trafił na nasz rynek, co można uznać za chichot motoryzacyjnej historii.

Warto wspomnieć, przy okazji o legendzie, wedle której partyjni decydenci wciąż podcinali skrzydła naszym konstruktorom. I tak, zamiast wdrożyć do produkcji większego brata C-330, kupiono licencję na Zetora 4011. Potem nawiązano z Czechosłowakami współpracę, która polegała na tym, że Sławskiego z kolegami oddelegowano do biura konstrukcyjnego w Brnie, gdzie powstała polsko-czechosłowacka konstrukcja ciężkiego Ursusa C-385. Wreszcie, na fali gierkowskiego rozmachu inwestycyjnego, podpisano umowę licencyjną z firmą Massey Ferguson. Przedsięwzięcie okazało się klapą. Wdrażanie nowego modelu do produkcji trwało całą dekadę, kosztowało zaś górę pieniędzy, co ostatecznie wykończyło zakłady finansowo i przyczyniło się do ich upadku w nowych realiach ustrojowych.

Czy losy fabryki mogły się potoczyć inaczej? Próżno się zastanawiać. Dziś na jej miejscu powstaje osiedle. My mamy tylko jedno życzenie: żeby nikomu nie przyszło do głowy zmieniać nazwy ulicy, która przebiega przez teren dawnych zakładów. Nazywa się ona Posag 7 Panien i upamiętnia Hanię, Jadzię, Wandzię, Helę, Stasię, Elizę i Anielcię – córki przedwojennych założycieli Ursusa, panny na wydaniu, których wiana posłużyły za kapitał zakładowy.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Marchewką w dystrybutorów części

Prywatne marki dystrybutorów części są zbyt prywatne. Tak przynajmniej sądzą pewni interesariusze, którzy postulują wprowadzenie powszechnej lustracji zawartości pudełek opatrzonych prywatnymi brandami. I domagają się by każda firma, odkrywając swoje tajemnice biznesowe, informowała na opakowaniu, kto i gdzie wyprodukował dany produkt.

miniaturka

Zalety i historia dwusprzęgłowej skrzyni biegów

Skrzynie biegów z podwójnym sprzęgłem, ze względu na ich zalety, są coraz częściej stosowane w nowych samochodach, więc szybko rośnie ich popularność. Warto zatem bliżej zapoznać się z tym rozwiązaniem.

miniaturka

Sprawność amortyzatorów i ciśnienie

Z prowadzonych przez firmę Bilstein akcji kontroli zawieszenia korzystają także właściciele samochodów przeznaczonych do off-roadu. Organizatorzy akcji wskazują na błąd najczęściej popełniany przez posiadaczy aut terenowych, mogący zaważyć na bezpieczeństwie jazdy.

miniaturka

Holowanie przyczepy kempingowej – o czym warto pamiętać

Hak holowniczy w samochodzie umożliwia holowanie różnego rodzaju przyczep, w tym przyczepy kempingowej. Fani caravaningu muszą jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz ograniczeniach prawnych i konstrukcyjnych.

miniaturka

Sposób na klientów

Jak zachęcić kierowców, by przedwakacyjny przegląd samochodu zlecili akurat naszemu warsztatowi? Propozycję ma tu Motointegrator.

miniaturka

 Letnia Liga Zakupowa

Elit Polska ogłasza letnią akcję promocyjną „Letnia Liga Zakupowa” dla sklepów i warsztatów samochodowych. Akcja potrwa do końca września, a zebrane w jej trakcie punkty za zakupy produktów z oferty Elit będzie można wymienić na atrakcyjne nagrody.

miniaturka

Podwójne punkty od Valeo

Uczestnicy programu lojalnościowego Valeo Specialist Club w lipcu i sierpniu za zakupy wybranych referencji z gamy klimatyzacji otrzymają podwójne punkty, które można wymienić na nagrody.

miniaturka

Trzy nowe serie przewodów Gatesa

Firma Gates wprowadza na rynek trzy nowe linie przewodów o jakości OE do zastosowania w samochodach osobowych.

miniaturka

Nowa specyfikacja oleju Ravenol

Do długiej listy specyfikacji, którym odpowiada olej Ravenol ATF T-WS Lifetime niedawno dopisana została kolejna – AW-1 producenta skrzyń Aisin Warner.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info