Tytuł: Nerwy do szwedzkiej konserwy

WARSZTATOWIEC.info środa, 17 czerwca 2020
Reklama
Komisja Europejska przygotowuje raport na temat bezpieczeństwa na drogach krajów Unii. Raport nie jest jeszcze gotowy, ale niektóre dane już zostały opublikowane. Podajemy najważniejszą z nich - w rankingu najniebezpieczniejszych dróg ojczyzna nasza awansowała z czwartego miejsca o jedno oczko, wdrapując się w tym roku na pudło. Więcej zagrożeń na użytkowników ruchu czyha tylko w Rumunii i Bułgarii, które uplasowały się odpowiednio na pierwszej i drugiej pozycji.

Od kiedy pamiętamy, kraj nasz trapiony jest plagą drogowych wypadków. Kiedyś, jeszcze przed polskim akcesem do Unii, winiło się za ten stan rzeczy dziadowskie drogi. Te od tego czasu bardzo się poprawiły, co jednak nie wywindowało poziomu bezpieczeństwa.

Oczywiście można również wskazać na nie najlepszy stan techniczny użytkowanych w Polsce samochodów (co niektórzy z upodobaniem czynią), ale z naszych obserwacji nie wynika wcale, żeby w wypadkach brały udział głównie samochodowe truchła. Wprost przeciwnie, zazwyczaj strażacy tną nożycami to, co zostało z aut stosunkowo nowych.

Wszystko zatem wskazuje, że źle jest z nami, kierowcami.

Jeżdżąc po Polsce można odnieść wrażenie, że znaczna część użytkowników ma deficyt wyobraźni, a przy tym wszyscy się spieszą, co najmniej jakby wieźli rodzącą, nawet jeśli właśnie wybierają się na działkę. Wyprzedzanie pod górę, na zakręcie, na trzeciego (czasem czwartego) to polski narodowy sport motorowy, który uprawiają zarówno właściciele drogich samochodów prosto z salonu, ale również kierowcy 20-letnich strucli. Pod tym względem panuje na naszych drogach egalitaryzm godny Skandynawii.

Skoro o Skandynawii mowa, to należy wspomnieć, że najbezpieczniej na unijnych drogach jest w Szwecji, a jeszcze lepsze statystyki ma sąsiednia Norwegia, która do UE nie należy. Tak się złożyło, że piszący te słowa obserwowali ruch drogowy w tych krajach z pozycji rowerowego siodełka i to nie tylko na sennych wiejskich dróżkach, ale również mocno obciążonych drogach łączących duże ośrodki miejskie, dzięki czemu dysponują bogatym materiałem porównawczym.

Otóż zestawiając ze sobą realia polskie i skandynawskie, można wysnuć taki oto główny wniosek: Szwedzi i Norwegowie najwyraźniej wcześniej wychodzą z domu, a dzięki temu się nie spieszą i mogą sobie pozwolić na spokojną jazdę i bezpieczne wyprzedzanie, nawet jeśli przyjdzie im utkwić za rowerzystą na pół minuty. A wszystko to bez trąbienia, wygrażania, wiązanek i tym podobnego repertuaru, którego nie szczędzą sobie uczestnicy dróg w Polsce.

Najciekawsze jest to, że skandynawski spokój i brak pośpiechu udziela się również kierowcom samochodów z dumnym skrótem „PL” na tablicach rejestracyjnych. Krajobrazy Szwecji i Norwegii, a także tamtejsza policja, potrafią ukoić nawet nerwusów znad Wisły.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski


 
miniaturka

Japońskie (nie)szczęście

Kupując używany samochód, należy być przygotowanym na koszty rychłych, niezbędnych napraw. Odłożenie ich na później, może się bowiem skończyć sytuacją, która pogrąży finansowo użytkownika.

miniaturka

Inteligentne tłumienie KYB

Inteligentny System Kontroli Tłumienia (IDC) w układzie zawieszenia to najnowsza innowacyjna technologia opracowana przez KYB i stosowana w niektórych pojazdach klasy premium. W Europie obecnie używany jest przez Grupę PSA w samochodzie DS7.

miniaturka

Widełki wysprzeglające - nie czekać z wymianą

Awaria sprzęgła w samochodzie użytkowym oznacza zwykle dłuższy przestój pojazdu, przez co jest w dwójnasób kosztowna. Dlatego lepiej nie bagatelizować pierwszych symptomów niesprawności sprzęgła, jest wówczas szansa, że cała naprawa ograniczy się do wymiany widełek wysprzęglających, którą można wykonać stosunkowo szybko.

miniaturka

Wymiana oleju – najczęściej w warsztacie

Niemal 75% kierowców deklaruje, że wymianę oleju zleca mechanikowi w warsztacie – wynika z badania, które na zlecenie marki Petronas przeprowadził w 2019 roku Instytut ARC Rynek i Opinia. Jeszcze większy odsetek respondentów (80%) chce, żeby podczas takiej wizyty mechanik doradził im, jaki olej wybrać.

miniaturka

Olej Texaco z aprobatą Volvo

Syntetyczny olej do silników wysokoprężnych Texaco Delo 400 XSP-FA SAE 5W-30 został zatwierdzony przez Volvo do użytku w pojazdach wymagających oleju zgodnego ze specyfikacją VDS 5.

miniaturka

Chemia hamulcowa TOMEX

Polski producent klocków hamulcowych TOMEX wprowadził do oferty zmywacz do hamulców oraz płyn hamulcowego DOT4 w dużych opakowaniach.

miniaturka

Pięć prezentów dla zmotoryzowanego taty

Już niedługo, bo 23 czerwca, swoje święto będą obchodzić ojcowie. Być może dobrym prezentem dla zmotoryzowanego taty będzie coś do samochodu. By ułatwić zakup, firma OSRAM przygotowała kilka propozycji, które powinny ucieszyć każdego właściciela auta.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info