Tytuł: Szybcy, wściekli i młodociani

WARSZTATOWIEC.info środa, 3 czerwca 2020
Reklama
 

Młody wiek i zbyt dużo koni pod butem to niezawodny przepis na kraksę. Prasa donosiła w ostatnich dniach o tzw. wydarzeniach drogowych, których sprawcami okazali się być początkujący mężczyźni w zbyt szybkich samochodach.

Wystrzałowy dzień dziecka postanowił sobie urządzić 21-latek z Bielska-Białej, który wynajął z wypożyczalni sportowych samochodów roadstera marki Mercedes o mocy ponad pół tysiąca koni mechanicznych. Wpłaciwszy kaucję i opłatę – razem 13 tysięcy zł, wyruszył ową rakietą na obwodnicę Oświęcimia, gdzie od razu zakończył wycieczkę, próbując przejechać rondo z prędkością 160 km/h. Próba okazała się nieudana, a roadster wylądował na pobliskiej łące, gdzie wypatrzony został przez patrol policji.

Trzy dni wcześniej w Wyszogrodzie doszło do zderzenia żółtego (a jakże!) Lamborghini z Hyundaiem. Do wypadku doprowadził kierowca lambo, który wyprzedzał, nie bardzo przejmując się tym, co dzieje się przed nim na drodze. Za kierownicą zbytkownego cacka siedział 20-latek, znany miłośnikom piłki kopanej jako trzeci bramkarz bogatego klubu piłkarskiego z Paryża. Szczęśliwie nikt nie zginął, ale kierowca auta, które nadziało się na prowadzone przez młodocianego bramkarza Lamborghini, trafił do szpitala.

Wniosek, jaki płynie z tych historii jest naszym zdaniem taki, że na samochody powyżej jakiegoś rozsądnego zakresu mocy, powinno obowiązywać specjalne prawo jazdy. Najlepiej żeby je można było otrzymać po 50. roku życia, kiedy człowiek ma już jaką taką wyobraźnię, a przy tym nie męczy go nadmierny poziom hormonów.  A tak w ogóle to te wszystkie bolidy o mocy małej elektrowni sprawdzają się najlepiej jako zabawki statecznych milionerów, którzy po publicznych drogach jeżdżą sobie spokojnie, a kiedy mają ochotę podrzeć kapcie, wynajmują tor.

Wracając jeszcze na chwilę do 21-latka z Bielska - nie zdziwilibyśmy się, gdyby za jakiś czas odnalazł się w szeregach Służby Ochrony Państwa. Tam z otwartymi rękami przyjmują młodych zdolnych.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Paskowy napęd rozrządu – co każdy kierowca wiedzieć powinien

Układ rozrządu w samochodach jest jednym z najważniejszych, gdyż odpowiada nie tylko za prawidłowe sterowanie elementami zapewniającymi dostarczenie paliwa do silnika oraz usunięcie spalin, ale także za właściwą synchronizację układu korbowo-tłokowego z układem sterowania zaworami. Brak właściwej synchronizacji zazwyczaj kończy się poważną i kosztowną awarią silnika, a nawet jego zniszczeniem.

miniaturka

Narzędzie do czyszczenia piasty

Dokładne oczyszczenie piast podczas montażu tarcz hamulcowych to nieodzowny warunek fachowo przeprowadzonej wymiany tych elementów. Pomoże w tym specjalne narzędzie.

miniaturka

Żarówki halogenowe Philips – które wybrać?

W lampach samochodów, także w przypadku nowych fabrycznie pojazdów, prym wciąż wiodą żarówki halogenowe. Najintensywniej eksploatowane są te w reflektorach głównych, a tym samym to one najczęściej podlegają wymianie.

miniaturka

Kolejne pompy paliwa od DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę pomp paliwa o dwa nowe numery części jakości OE. Nowe pompy mają 17 zastosowań w 94 tys. pojazdów i zastępują siedem numerów części OE.

miniaturka

Nowy JPK_VAT jednak nie od lipca

Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT zostanie przesunięty, dla wszystkich podatników, z 1 lipca na 1 października br. – poinformowało Ministerstwo Finansów.

miniaturka

ProfiAuto rozwija warsztat VR

Wirtualna rzeczywistość w serwisie samochodowym – od technicznej ciekawostki do praktycznego narzędzia online. ProfiAuto rozwija pierwszy w kraju projekt, który łączy prezentację modelowego warsztatu z podnoszeniem kompetencji mechaników przez internet.

miniaturka

Pilkington Automotive Poland z kolejną nagrodą

Firma Pilkington Automotive Poland została laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju przyznanej za prace badawczo-naukowe nad opracowaniem innowacyjnej technologii gięcia szyb z powłokami typu Low E.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info