Tytuł: Polsko-japoński wehikuł desantowy

WARSZTATOWIEC.info środa, 27 Maj 2020
Reklama
 

Prasa doniosła, że polskie wojsko kupuje pojazdy desantowe Aero 4x4. Są to samochody konstrukcji częściowo krajowej powstałe na bazie Toyoty Landcruiser. Japońskie terenówki są przerabiane w kilku specjalistycznych firmach. Oryginalne nadwozie jest demontowane i zastępowane konstrukcją rurową, a zawieszenie wzmacniane. Aero 4x4 napędzany jest czterolitrowym wolnossącym dieslem, waży 1,8 tony, a przewieźć może ładunek o masie 1,2 tony.

Armia zapłaci za 55 „pojazdów wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności przeznaczonych do desantowania techniką spadochronową” około 33 milionów złotych. Pierwsze egzemplarze są gotowe i trafiły na służbę do 6 Brygady Powietrznodesantowej. Nasi spadochroniarze zdążyli je już przetestować na poligonie w Żaganiu. Samochody można zrzucać z samolotów C-130 Hercules lub CASA.

Materiał prasowy, który zreferowaliśmy, jest dość skąpy i zabrakło nam zasadniczej informacji, a mianowicie w jakich to tzw. teatrach działań wojennych przewidziane jest wykorzystanie tych maszyn. Jedyny sensowny pomysł ich użycia, jaki przychodzi nam do głowy to szybki przerzut samochodów do Drawska na zbiorowe polowanie członków sztabu generalnego. Ale pewnie wyobraźnie mamy za małą i na współczesnej taktyce powietrzno-desantowej się nie znamy, mimo udokumentowanej i nienagannej służby wojskowej w czasach Ludowego Wojska Polskiego.

À propos LWP – dziennikarze sprawozdawcy z emfazą i podziwem napisał, że: „Aero 4x4 to unikalna konstrukcja, bo pojazd można zrzucić ze spadochronem, a na to decyduje się mało która armia”. Otóż pragniemy poinformować młodszych kolegów, którzy nie potrafią zanucić ani jednej piosenki z repertuaru serwowanego przed laty na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i nawet nie bawili się w czterech pancernych, że wojsko polskie nie takie rzeczy ze spadochronem zrzucało. Już w latach 60. ćwiczono desant samobieżnych dział ASU-85 (Awiadiesantnaja Samochodnaja Ustanowka). Maszyna ważyła niemal dziesięć razy więcej od Aero 4x4 i zrzucana była z całym zestawem spadochronów oraz specjalną, amortyzowaną platformą wyposażoną w hamujące silniki rakietowe, które włączały się chwilę przez uderzeniem w ziemię.

I przynajmniej z grubsza wiadomo było, po co to i na co. Bo zgodnie z ofensywnym scenariuszem działań Układu Warszawskiego wojsko polskie miało nacierać na Danię.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Światło dla mechanika

Lampy robocze są nieodzownym elementem wyposażenia warsztatu samochodowego. Na rynku jest ich niezliczony wybór, co więcej niektórzy producenci, jak Philips, oferują nawet kilkanaście modeli. Czym więc kierować się przy zakupie?

miniaturka

Ozonem i ultrafioletem w koronawirusa

Wydawać by się mogło, że ozonowanie to wyłącznie domena serwisów samochodowych, które coraz częściej oferują je wśród swoich usług. Nic bardziej mylnego – ozonatory znajdują one zastosowanie w wielu różnorakich branżach.

miniaturka

Zawieszenie pneumatyczne i SARS-CoV-2

Ograniczenia wymuszone pandemią wirusa SARS-CoV-2 spowodowały między innymi, iż część kierowców nie użytkowała swoich pojazdów. Sytuacja ta mogła negatywnie wpłynąć na sprawność i trwałość y zawieszenia pneumatycznego zamontowanego w pojazdach.

miniaturka

Nissens szkoli w internecie

NTC – Nissens Training Conceptto to internetowa platforma wiedzy technicznej z obszaru samochodowych komponentów układów klimatyzacji oraz chłodzenia, doładowania i emisji silnika.

miniaturka

Nowe opakowania olejów Total i Elf

Nowe kolory, nowe etykiety i ergonomia – oto cechy nowych opakowań, które Total Lubrifiants zaprezentował dla całej gamy olejów Total i Elf.

miniaturka

Pięć nowych świec

DENSO rozszerzyło ofertę świec zapłonowych Iridium Long Life o pięć nowych numerów katalogowych. Nowe świece mają 61 zastosowań i zastępują 11 numerów części OE.

miniaturka

Moto-Profil awansował

Spółka Moto-Profil zanotowała znaczny skok na liście 200 największych polskich firm przygotowanej przez redakcję „Wprost” w oparciu o dane finansowe z 2019 roku.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info