Tytuł: Tankowanie na zeppeenie

WARSZTATOWIEC.info środa, 13 Maj 2020
Reklama
 

Jak donosi prasa, nasz narodowy gazowo-naftowy koncern PGNiG postanowił poszerzyć asortyment i wejść na rynek wodoru. Firma zapowiedziała zainwestowanie w pięć projektów związanych z wykorzystaniem tego gazu w transporcie, energią ze źródeł odnawialnych do produkcji wodoru oraz badaniami laboratoryjnymi. Owe projekty mają być realizowane przez najbliższe pięć lat i koncern zamierza na nie wydać 31 milionów złotych, choć wedle zapowiedzi prezesa PGNiG budżet będzie się w miarę potrzeb zwiększał.

Najpierw w Warszawie powstanie stacja do tankowania samochodów z napędem wodorowym, co pochłonie trzecią część budżetu. Ponieważ, wedle słów prezesa, w całej Polsce są zarejestrowane TRZY samochody na wodór, PGNiG postanowiło na wszelki wypadek dokupić czwarty, żeby od czasu do czasu ktoś na tej stacji jednak zatankował. Najprawdopodobniej będzie to więc najdroższa na świecie stacja paliw w przeliczeniu na liczbę obsługiwanych klientów. Jako samozwańczy społeczni doradcy proponujemy PGNiG dodatkowo zakup kilku sterowców konstrukcji Ferdynanda von Zeppelina, co zwiększy ruch i sprawi, że personel wodorowego „zeppeenu” nie umrze z nudów.

PGNIG chce również wybudować próbną instalację do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Wodór ma tam być uzyskiwany w procesie elektrolizy dzięki prądowi wytwarzanemu przez farmę fotowoltaiczną. Biorąc pod uwagę, że na instalację i farmę zostanie z zaplanowanego budżetu jakieś 20 milionów, przypuszczamy, że ilość produkowanego przez PGNiG wodoru wystarczy do napełnienia najwyżej paru balonów i będzie go za mało nawet do zatankowania tego jednego samochodu, który PGNiG ma zamiar kupić.

Mamy zatem jeszcze jedną radę dla kierownictwa naszego koncernu: Panowie, spokojnie z tym wodorem. Nie wszystko naraz. Pojeździjmy może najpierw tymi elektrycznymi samochodami, których produkcję zapowiedział rząd. Pięć lat temu.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Schaeffler szkoli online

Pandemia spowodowała, że w warsztatach samochodowych zmniejszyła się liczba klientów. Dla mechaników jest to więc sprzyjający czas, by wziąć w szkoleniach pozwalających podnieść kwalifikacje.

miniaturka

Elektrozagadka Volvo

Awarie elektryczne zazwyczaj są łatwe do usunięcia, pod warunkiem, że najpierw znajdzie się ich konkretną przyczynę. To dla odmiany bywa często bardzo trudne.

miniaturka

Motoryzacja zwalnia, choć rusza...

Kolejny raport przygotowany przez SDCM wraz z portalem MotoFocus.pl nie pozostawia złudzeń. Sytuacja w branży motoryzacyjnej jest zła. Firmy zmagają się z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa, a nastrojów nie poprawiają nawet plany stopniowego odmrażania gospodarki.

miniaturka

Rynek samochodów używanych - zapaść statystyczna

Wydawać by się mogło, że zamknięcie granic w połowie marca spowoduje znaczne zmniejszenie liczby rejestracji aut z importu. Tymczasem jednak dużo bardziej spadła liczba rejestracji aut krajowych.

miniaturka

Q Service Castrol inicjuje „Wiosenną Rozgrzewkę”

Wystartowała „Wiosenna Rozgrzewka” realizowana przez sieć warsztatów Q Service Castrol. W akcji do wygrania są atrakcyjne nagrody przeznaczone dla kierowców serwisujących swoje auta w warsztatach tej sieci.

miniaturka

Większa oferta amortyzatorów sterowanych elektronicznie

W warsztatach samochodowych coraz częściej pojawiają się samochody wyposażone w amortyzatory sterowane elektronicznie. Zauważyła to firma ZF Aftermarket i w bieżącym roku znacznie ma powiększyć gamę tych elementów.

miniaturka

Maksymalna widoczność bez oślepiania

Reflektory umożliwiające jazdę z włączonymi na stałe światłami drogowymi, lecz bez oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka, to już nie daleka przyszłość, ale teraźniejszość. Technologia Matrix Beam opracowana w Valeo umożliwia w pełni bezpieczne, automatyczne sterowanie strumieniem światła bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności przez kierowcę.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info