Tytuł: Dlaczego nie zostaniemy paliwowymi spekulantami

WARSZTATOWIEC.info środa, 22 Kwiecień 2020
Reklama
 

Z powodu pandemii covid-19 samochody przestały jeździć, a samoloty latać. W telewizji zobaczyć można migawki ze świata pokazujące opustoszałe szosy i ulice, na których grasują lwy, jelenie i leniwce. Wszystko to sprawiło, że nafciarze nie mają co zrobić z ropą, bo nikt jej nie chce kupować, a trzymać nie ma w czym.

W Stanach doszło do sytuacji bez precedensu, albowiem ceny surowca przebiły dno. Baryłka amerykańskiej ropy kosztowała minus 40 dolarów, czyli sprzedający dopłacał kupującemu za to, że ten łaskawie ropę zabrał.

Sprawę oczywiście upraszczamy, bo wspomniana minusowa cena dotyczy kontraktów terminowych. Na rynkach panuje nadpodaż, w magazynach za chwilę nie będzie miejsca, w dodatku przechowywanie też kosztuje. Inwestorzy, którzy mieli terminowe kontrakty na maj, nie chcą zatem odbierać ropy i wolą ją sprzedać komuś innemu. A że chętnych na razie brak, muszą dopłacać, żeby ktoś odebrał zakontraktowany surowiec za nich i zdjął im problem z głowy.

Skomplikowane są paliwowe rynki, co potwierdza również rzut oka na nasze krajowe podwórko. Oto paliwa tanieją, ale za to rośnie udział marży w cenie, która w porównaniu do średniej zeszłorocznej wzrosła trzykrotnie. Tak więc benzyny sprzedaje się mniej, ale za to z większym zyskiem, dzięki czemu stacje jakoś przędą.

Swoją drogą chodzi nam po głowie pomysł zagrania w tę paliwową ruletkę i pospekulowania. Wilkami z Wall Street już co prawda nie zostaniemy, ale moglibyśmy zrobić zapas taniej „covidowej” benzyny, która w końcu kiedyś podrożeje. Niestety beka, w której za komuny trzymało się na działce kartkową „żółtą” kupioną w niejasnych okolicznościach, wzięła i przerdzewiała na wylot.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Motoryzacja myśli o wyjściu z koronakryzysu

Pandemia koronawirusa stanowi globalne wyzwanie zarówno zdrowotne, społeczne jak i ekonomiczne, które ma poważny wpływ na ludzi, firmy i całe kraje. Motoryzacja zaś to jedna z branż, które szczególnie ucierpiały na kryzysie wywołanym pandemią. Dlatego ważne jest, by już teraz myśleć o skoordynowanych działaniach, które pozwolą firmom z całego łańcucha dostaw przezwyciężyć trudności.

miniaturka

Liqui Moly wspiera warsztaty

Pandemia negatywnie wpływa na wiele dziedzin gospodarki, w tym również całą motoryzację. Jej skutki odczuwają m.in. warsztaty samochodowe, co skutkuje zmniejszającym się zapotrzebowaniem na części zamienne i oleje. W swym dobrze pojętym interesie wielu dostawców stara się więc wesprzeć współpracujące z nimi warsztaty. Jest wśród nich firma Liqui Moly.

miniaturka

Zwrot w sprawie zwrotów

W żadnym chyba kraju Europy rynek części motoryzacyjnych nie działa tak sprawnie jak w Polsce. Cieszą się i warsztatowcy, i ich klienci, którzy mogą bez zbędnej zwłoki naprawiać samochody. Niestety niektórzy warsztatowcy nadużywają możliwości bezpłatnego zwrotu towaru, a dystrybutorzy próbują się jakoś przed tym bronić.

miniaturka

Pytania o układ klimatyzacji – Valeo odpowiada

Dlaczego skraplacze klimatyzacji są coraz mniejsze? Czy wydajność kompresora może być zmienna? Czy w nowym kompresorze znajduje się wystarczająca ilość oleju? Trenerzy techniczni firmy Valeo, odpowiadają na pytania zadane przez mechaników. Większość z nich dotyczy praktycznych problemów, spotykanych w pracy warsztatowej.

miniaturka

Oryginał czy fałszywka - jak rozpoznać świece DENSO

Coraz większa podaż podrobionych części stanowi realne ryzyko dla całego łańcucha dostaw, od producentów i dystrybutorów, przez warsztaty, aż po klientów. Jednym z fałszowanych produktów są świece DENSO.

miniaturka

Onyx Copilot LED w kolejnej wersji

Firma OSRAM wprowadziła do sprzedaży nową wersję popularnej lampki LED do zastosowania wewnątrz samochodu – Onyx Copilot. Do dotychczasowych modeli, ładowanych przez gniazdo zapalniczki i montowanych na stałe, dołączył wariant z możliwością zasilania przez port USB.

miniaturka

Fanshop NGK SPARK PLUG rusza w sieci

Firma NGK SPARK PLUG uruchomiła sklep internetowy, w którym można kupić lifestylowe produkty opatrzone znakiem tego producenta.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info