Tytuł: Zimowe przepowiednie

WARSZTATOWIEC.info środa, 4 Marzec 2020
Na całej połaci - śnieg. W przeróżnej postaci - śnieg. Dla sióstr i dla braci zimowy plakacik - śnieg... - tak przed laty śpiewali Starsi Panowie, kiedy zimą zdarzał się i śnieg, i trzaskający mróz. Ocieplenie klimatu sprawiło, że dla lepszego zrozumienia przez młodszych czytelników tekst Jeremiego Przybory trzeba będzie niedługo opatrzyć przypisem: „śnieg - opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki. Przed laty występował w miesiącach zimowych również na terenie Polski. Obecnie rzadko spotykany, głównie w terenach wysokogórskich”.

No więc klimat się zmienia, a wraz z nim zmienia się też rynek motoryzacyjny. Na przykład dostawcy skrobaków do szyb, odmrażaczy do zamków i smarowideł do zabezpieczania uszczelek drzwi przed przymarznięciem będą musieli przestawić się na inny asortyment. Rafinerie przestaną dostarczać na stacje zimowy olej napędowy, a właściciele diesli, nie będą się bali, że po wyjątkowo mroźnej nocy nie uruchomią swoich samochodów. Na dłużej wystarczać będą akumulatory, które nie będą już musiały stawiać czoła arktycznym chłodom. Zimowe opony staną się zbędne, poza paroma górskimi powiatami. Co prawda producenci raczej nie stracą, bo ogumienie i tak będzie się zużywać, ale warsztaty wulkanizacyjne przestaną zarabiać na sezonowych przekładkach. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że zwiększy się popyt na obsługę klimatyzacji, którą trzeba będzie włączać od kwietnia do października.

Oczywiście wszystkie te przepowiednie są oparte na założeniu, że klimat będzie się zmieniał tak jak dotąd. Jednak uczeni biorą pod uwagę również inny, paradoksalny scenariusz. Otóż przewiduje on, że z powodu ocieplenia klimatu zmieni się kierunek Prądu Zatokowego, który dotąd ogrzewał Europę. A wtedy nasze proroctwa będzie można o kant potłuc, bo zima wróci, i to taka, że nam się odechce. Aktualna będzie wówczas inna piosenka z repertuaru Starszych Panów: „Zima mrozi, zima grozi, nie dowozi, w zaspach tkwi.”

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Green Deal - gra w zielone czy czerwone światło?

Czy europejska gospodarka może być neutralna klimatycznie do 2050? Komisja Europejska zakłada, że może, powinna i … musi.

miniaturka

IX Mistrzostwa Mechaników – ostatnie dni rejestracji

Tylko do 6 marca przyjmowane są zgłoszenia do IX Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Tego dnia odbędą się eliminacje, które będą miały formę testu internetowego, dostępnego z urządzeń stacjonarnych i mobilnych.

miniaturka

Lutowe nowości Nissensa

Każdy miesiąc przynosi informacje o nowościach w ofercie firmy Nissens. W lutym najbardziej powiększyła ona gamę dmuchaw kabinowych.

miniaturka

9 alternatorów, 6 rozruszników

DENSO wprowadziło do oferty 9 nowych alternatorów i 6 nowych rozruszników. Urządzenia przeznaczone są do samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych.

miniaturka

Steinhof powiększa ofertę

Firma Steinhof rozszerza swą ofertę o kolejne referencje haków holowniczych do wielu popularnych modeli samochodów Audi, BMW, Citroen oraz Dacia.

miniaturka

Lampy warsztatowe KAMOKA

Silny strumień światła, trwałe akumulatory, magnesy montażowe, możliwość skierowania snopu światła stosownie do potrzeb – tak przedstawiciele marki KAMOKA zachwalają lampy warsztatowe LED, które od lutego są dostępne na polskim rynku.

miniaturka

Zmienione etykiety, plastik z recyklingu

Kilka miesięcy temu Shell wprowadził pierwsze opakowania wytwarzane z plastiku z recyklingu, zaś kilka tygodni temu zaczął stosować nowe etykiety.

miniaturka

Finał „Wielkiej promocji Zimmermanna”.

W siedzibie firmy Moto-Profil wręczone zostały nagrody zwycięzcom „Wielkiej promocji Zimmermanna”. Do wygrania było dwuletnie finansowanie wynajmu jsamochodu, wraz z ubezpieczeniem oraz kompletem opon.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info