Tytuł: Wirus globalny

WARSZTATOWIEC.info środa, 19 Luty 2020
Epidemia koronawirusa uderzyła w światowy przemysł motoryzacyjny. W wielu chińskich fabrykach przerwano produkcję, co pociągnęło za sobą przestój m.in. w koreańskich zakładach Hyundaia, a także azjatyckich fabrykach paru innych producentów. Analitycy podają, że Grupa Volkswagena nie otrzyma spodziewanej dywidendy od swojej chińskiej spółki córki, która również liczy straty spowodowane przez zjadliwy wirus. Z powodu braku dostaw rozmaitych elementów zagrożona jest ciągłość pracy również w amerykańskich montowniach. Nie odbędzie się zaplanowany na koniec kwietnia międzynarodowy salon w Pekinie - Auto China 2020, uznawany za jedną z najważniejszych obecnie imprez tego typu na świecie, ważniejszą ponoć od Paryża, Frankfurtu i Genewy razem wziętych. Krótko mówiąc Chiny kichnęły, katar mają wszyscy.

Na razie końca epidemii nie widać i rodzi się pytanie, czy jakoś to wszystko wpłynie na nasz sektor motoryzacyjny. Otóż trudno przypuszczać, że nie. Nasza chata bowiem wcale nie z kraja, jakby się mogło wydawać. Obecne problemy światowej motoryzacji pokazują jak bardzo zglobalizowana jest współczesna gospodarka, która stanowi system naczyń połączonych oplatających cały świat. Na końcu jednego z tych naczyń jesteśmy i my. Trawestując zatem powiedzonko o katarze, można powiedzieć: Chiny kichnęły, więc na wszelki wypadek i my miejmy pod ręką chusteczki.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Filtry Denoxtronic: moc materiału filtracyjnego

Rozmowa z Marianą Camacho, inżynierem ds. rozwoju w hiszpańskiej fabryce firmy Bosch w Aranjuez, o tym co jest naprawdę ważne przy opracowywaniu i produkcji filtrów Denoxtronic.

miniaturka

Jak mierzyć odchył w dwumasowym kole zamachowym?

Trenerzy techniczni z zespołu Tech'Care Valeo w nowym vlogu z serii TechTalk odpowiadają na najczęstsze pytania jakie w 2019 roku padały podczas szkoleń technicznych dotyczących kół dwumasowych.

miniaturka

Zapobieganie wibracjom układu hamulcowego

Wibracje hamulca to problem, który często przyprawia mechaników o ból głowy, zwłaszcza, że często jest konsekwencją błędów montażowych. Wiedza o tym jak diagnozować, rozwiązywać oraz zapobiegać wibracjom ma zasadnicze znaczenie podczas obsługi układu hamulcowego.

miniaturka

Philips wprowadza na rynek lampy D8S

Philips systematycznie wprowadza na rynek wtórny kolejne nowości. Najnowszą propozycją w gamie oświetlenia samochodowego są palniki D8S.

miniaturka

Sondy lambda DENSO – kolejne nowości

Firma DENSO po raz kolejny w ostatnim czasie poinformowała o rozszerzeniu oferty sond lambda przeznaczonych na rynek części zamiennych. Tym razem w katalogu przybyło 12 nowych numerów części.

miniaturka

Już niedługo eliminacje do IX Mistrzostw Mechaników

Eliminacje IX edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbędą się 6 marca. Po raz pierwszy testy dla wszystkich kategorii rozpoczną się tego samego dnia.

miniaturka

Dynacoat wspiera Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Lakierników

Marka Dynacoat należąca do AkzoNobel została partnerem piątej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Lakierników.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info