Tytuł: Chińska technologia w... Niemczech

WARSZTATOWIEC.info środa, 12 Luty 2020
Reklama
 

Dawno, dawno temu, kiedy Chińska Republika Ludowa klepała jeszcze biedę, a po ćwierci stulecia szalonych eksperymentów Mao Zedonga każda większa susza doprowadzała kraj na skraj przepaści, władzę objął Den Xiaoping. W czasach jego rządów nastąpiła radykalna zmiana kursu polityki gospodarczej. Kraj Środka zaczął otwierać się na świat, a prywatna własność przestała być zwalczana. Rząd chiński zdecydował nawet, że obywatele ChRL będą mogli prywatnie kupować samochody, zaś jednym z pierwszych pojazdów, który trafiał w ręce indywidualnych nabywców był – w co trudno dziś uwierzyć – nasz „mały fiatek”.

Plan Denga był prosty, ale jego realizacja przewidziana na kilka dekad. W skrócie chodziło o to, żeby najpierw przyciągnąć zachodnie inwestycje, następnie nauczyć się kapitalistycznego know-how, a na koniec przejąć interes.

Po przeszło czterdziestu latach od czasu wprowadzenia chińskich reform widać, że ta konfucjańska strategia zwyciężyła. Chińczycy zaczęli od sprowadzania z Polski „kaszlaków” za trampki i długopisy, a dziś chińska firma CATL uruchamia w Turyngii fabrykę baterii do samochodów elektrycznych.
Nawiasem mówiąc, przebąkiwało się nie tak dawno, że zakład ma być ulokowany w Polsce. Nic z tego nie wyszło, bo Chińczycy to naród pragmatyczny, a z Erfurtu bliżej jest do fabryk Mercedesa i BMW, które będą baterie kupować. Tymczasem do naszej Narodowej Makiety Narodowego Samochodu Elektrycznego baterie na razie niepotrzebne.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Płyn hamulcowy ENV6 - 200 milisekund ratuje życie

W nowoczesnych pojazdach układ hamulcowy pełni znacznie więcej funkcji niż w pojazdach choćby sprzed 15 lat. W efekcie wzrosły wymagania wobec wypełniającego go płynu.

miniaturka

Niemal 100 lat doświadczenia

Materiały cierne do okładzin hamulcowych Valeo produkuje od 1923 roku. Przez te 97 lat firma zgromadziła unikalną wiedzę, dzięki której jest w stanie dostarczać wysokowydajne klocki hamulcowe.

miniaturka

Zima i hamulce

Większość elementów samochodowego układu hamulcowego jest odsłonięta, co sprawia, że narażone są one na bezpośredni kontakt z wilgocią oraz z zanieczyszczeniami podrywanymi z jezdni, a zimą także z solą, kawałkami lodu, błotem pośniegowym. Czynniki te zaś mogą wpłynąć na funkcjonowanie hamulców.

miniaturka

Zautomatyzowane systemy wysprzęglania ZF - o czym należy pamiętać

Systemy zautomatyzowanych manualnych skrzyń biegów (ASG lub AMT) nie znalazły powszechnego zastosowania w samochodach. Jednak niektórzy producenci pojazdów instalowali te systemy w znacznej liczbie swych modeli.

miniaturka

Wtryskiwacze CR – diagnostyka i wymiana

Nowoczesne silniki wysokoprężne mają skomplikowaną i czułą aparaturę wtryskową. Jednym z kluczowych jej elementów są wtryskiwacze.

miniaturka

Q Service Castrol rozgrywa zimowy set

Sieć Q Service Castrol prezentuje kolejną odsłonę swego cyklu „Asy Serwisowe”. Ten etap kampanii nazwano „Zimowy Set” i ma on zachęcić kierowców do sprawdzenia elementów pojazdu najbardziej wpływających na bezpieczeństwo właśnie o tej porze roku.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info