Tytuł: Pogłoski mocno przesadzone

WARSZTATOWIEC.info środa, 5 Luty 2020
Mark Twain, słynny pisarz amerykański, przeczytawszy w gazecie własny nekrolog oświadczył: „Pogłoski o mojej śmierci są mocno przesadzone”. To samo mogłaby powiedzieć niemiecka gospodarka po przeczytaniu hiobowych wieści na temat jej ekonomicznej kondycji publikowanych niedawno w prasie. Dla przypomnienia zacytujmy to i owo: „Niemieckiemu biznesowi powodzi się najgorzej od kulminacji podczas światowego kryzysu finansowego w 2009 roku” – lamentował dziennik „Die Wirtschaftwoche”, „Dane dla niemieckiego przemysłu są po prostu straszne” – rozpaczał analityk Paul Smith z firmy IHS Markit, „Z technicznego punktu widzenia niemiecka gospodarka już znajduje się w recesji” – konstatowali ponuro badacze z Instytutu Niemieckiej Gospodarki.

Aż tu nagle, niczym deus ex machina, pojawił się raport monachijskiego Instytutu Badań Ekonomicznych Ifo – słynnego think-tanku, z którego wynika, że pogłoski o stanie niemieckiej gospodarki były tak samo przesadzone, jak nekrolog Twaina. Według raportu, w 2019 roku Niemcy zanotowały największe zyski z handlu zagranicznego, a budżet państwa miał rekordową nadwyżkę.

Piszemy o tych danych, bowiem wieści o dołującej gospodarce Niemiec dołowały przy okazji naszą branżę motoryzacyjną, która spleciona jest z niemiecką w symbiotycznym uścisku. Zły nastrój jest zaś nie tylko nieprzyjemny, ale również niebezpieczny. Zamiast więc na zapas przejmować się spowolnieniem, lepiej przeczytać dobre wieści o sukcesach niemieckiej gospodarki. „Czasem sen męczy gorzej od prawdy” – stwierdził Huck Finn, bohater słynnej powieści Marka Twaina.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Zielony ład, czyli co dalej z motoryzacją?

Koniec 2019 roku zbiegł się z powołaniem nowej Komisji Europejskiej, która zapowiedziała energiczną realizację jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii Unii. Europejski Zielony Ład (Green Deal), wyznacza niezwykle trudne cele dla wielu różnych sektorów. Jak w nowej rzeczywistości odnajdzie się motoryzacja?

miniaturka

Inter Cars podsumowuje miniony rok

Nowe inicjatywy, jubileusze oraz projekty, które budziły emocje wśród profesjonalistów z branży i entuzjastów motoryzacyjnego świata, to tylko niektóre z wydarzeń minionych 12 miesięcy Grupy Kapitałowej Inter Cars.

miniaturka

Marketparts.com - platforma dla producentów i dystrybutorów części

Po kilku miesiącach od prezentacji projektu podczas paryskich targów Equip Auto, oficjalnie rozpoczęła swoją działalność platforma Marketparts.com, pierwsza platformy sprzedażowa stworzona specjalnie z myślą o producentach i dystrybutorach części motoryzacyjnych.

miniaturka

Denckermann wprowadza nowe linie produktowe

Firma Denckermann szczyci się szeroką i stale rozbudowaną gamą oferowanych części. Właśnie została ona powiększona o dwie kolejne linie produktowe.

miniaturka

Oleje sprężarkowe ND-8 i ND-12

Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele rodzajów olejów do sprężarek. Jak sprawdzić, czy dany olej spełnia wymagania sprężarki klimatyzacji DENSO? Eksperci japońskiego producenta wyjaśniają różnice pomiędzy olejami DENSO ND-8 i ND-12 oraz zwykłymi olejami PAG.

miniaturka

Mechanik pomoże w światła doborze

Z badań przeprowadzonych w 2019 roku przez Instytut ARC na zlecenie firmy OSRAM wynika jednoznacznie, że użytkownicy samochodów oczekują od mechaników porad dotyczących doboru źródeł światła. Często kierowcy nie bardzo orientują się w ofercie rynkowej i nie wiedzą, jak dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do warunków użytkowania, a także jak dbać o to, by układ świetlny funkcjonował poprawnie.

miniaturka

Akcja Filtracja dodatkową szansą na finał

Młodych mechaników, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w IX Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, zainteresować powinna Akcja Filtracja. Zwiększa ona szansę udziału w finałowej rozgrywce podczas Poznań Motor Show 2020.

miniaturka

Wybrano „Motoryzacyjne Słowo Roku 2019”

Przedstawiciele polskiej branży automotive po raz pierwszy wybrali „Motoryzacyjne Słowo Roku” w plebiscycie przygotowanym przez sieć ProfiAuto. Wyniki pokazują, że miniony rok zdominowała dyskusja o trendach technologicznych. Lista zwycięskich pojęć pokrywa się też z analizą najczęstszych zapytań internautów.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info