Tytuł: Żeliwna samba w Skoczowie

WARSZTATOWIEC.info środa, 22 Styczeń 2020
W przemyśle motoryzacyjnym co chwilę dochodzi do spektakularnych przejęć i fuzji, więc w tym informacyjnym zgiełku zupełnie bez echa przeszła informacja o transakcji, której dokonuje brazylijska firma Tupy z koncernem Fiat Chrysler. Otóż Brazylijczycy kupują część należącej do FCA metalurgicznej spółki Teksid wytwarzającej odlewy żeliwne. Wśród przejętych zakładów znajdzie się odlewnia Teksid Iron w Skoczowie, jeden z największych zakładów tej branży w Europie Środkowej. W skoczowskiej odlewni zatrudnionych jest ponad 500 osób, a produkowane są tam elementy z żeliwa do samochodów nie tylko wytwarzanych przez FCA, ale również BMW, Mercedes, Toyota, Ford, Renault.

Wśród komentarzy internautów, które należy potraktować jako próbkę głosu opinii publicznej, pojawiają się lamenty, że nowi inwestorzy zakład przejmą i zamkną, żeby wykończyć konkurencję, a w ogóle zakład powstał za Gierka i komu to przeszkadzało, że był polski. Mógłby być polski nadal i produkować to samo.

No więc należałoby wyjaśnić internetowej opinii publicznej, że dawne peerelowskie zakłady przemysłu motoryzacyjnego i obecne fabryki, które w ich miejscu funkcjonują, to zupełnie nie to samo. Inwestorzy przejmowali je nie dlatego, że były w nich stosowane znakomite technologie, a wytwórnie owe zalewały świat doskonałymi produktami. Zagraniczne firmy widziały po prostu w tych miejscach potencjał kapitału ludzkiego. Pracowników, którzy umieją pracować i kadrę, która szybko przyswoi sobie nowoczesne metody zarządzania produkcją. Przekonanie, że dawny zakład w Skoczowie z czasów gierkowskiej dekady i obecna fabryka, to wciąż ta sama odlewnia jest równie słuszne jak mniemanie, że dawna FSM przez blisko 30 lat tłukąca „małe fiatki” i obecna fabryka Fiata w Tychach to wciąż jeden i ten sam zakład.

Jaka będzie przyszłość skoczowskiej odlewni, oczywiście nie wiemy. Ale gdybyśmy mieli obstawiać, postawilibyśmy na to, że będzie produkować dalej.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego już w kwietniu

Na Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, organizowanym z inicjatywy SDCM, od lat spotkają się przedstawiciele najważniejszych organizacji i firm związanych z branżą motoryzacyjną, a także eksperci, politycy oraz środowiska naukowe. Kolejna, XV już edycja tego spotkania jak zwykle zapowiada się niezwykle ciekawie i z pewnością zaskoczy różnorodnością poruszanych zagadnień.

miniaturka

Mistrzowskie Spotkanie sieci Q Service Castrol

Sieć Q Service Castrol rozpoczęła rok spotkaniem, podczas którego podsumowano dotychczasowe działania, ogłoszono nowe plany, a także zaprezentowano nowych partnerów.

miniaturka

Jak zapobiec uszkodzeniom napinacza T43245

Zgłaszane dość często przez mechaników ułamanie się elementu służącego regulacji napinacza paska rozrządu stosowanego w silnikach wysokoprężnych 1.4, 1.6, 2.0 spotykanych w wielu modelach samochodów koncernu Volkswagen ma, jak ustalili specjaliści z firmy Gates, bardzo prozaiczną przyczynę. Jest nią prosty błąd popełniany przez mechaników podczas montażu napinacza.

miniaturka

Young Car Mechanic na start!

Z końcem grudnia ubiegłego roku rozpoczęły się eliminacje do czwartej już edycji cieszącego się coraz większą renomą nie tylko w Polsce, konkursu Young Car Mechanic. W 2020 roku zwycięzca krajowego finału poza nominacją do rundy międzynarodowej uzyska również możliwość reprezentowania Polski w niezwykle prestiżowym konkursie EuroSkills.

miniaturka

Promocja olejów Liqui Moly

Firma Liqui Moly informuje o promocyjnej sprzedaży wybranych olejów tej marki oferowanych w beczkach o pojemności 60 litrów. Kupując takie opakowanie oleju nabywca, za 1 zł, otrzyma również zestaw składający się z czapeczki, koszulki i olejoodpornych spodni warsztatowych.

miniaturka

Filtr oleju od Sogefi do Fiata 500X i Jeepa Renegade

Firma Sogefi, znana m.in. z produkcji różnego rodzaju filtrów, pochwaliła się, że jest dostawcą filtrów oleju fabrycznie montowanych w rodzinie silników benzynowych „FireFly” wykorzystywanych w samochodach Fiat 500X i Jeep Renegade. Filtry te oferuje również na rynku części zamiennych.

miniaturka

Termika z MAHLE Aftermarket już w sprzedaży

W związku z nabyciem całkowitego udziału w firmie Behr Hella Service przez firmę MAHLE Aftermarket, z początkiem roku wszystkie dotychczasowe działania Behr Hella Service zostały przeniesione do firmy MAHLE.

miniaturka

Motocyklowy kalendarz na 30-lecie Inter Cars

Dział Motocykli Inter Cars wydał na 2020 rok okolicznościowy kalendarz z okazji 30-lecia istnienia firmy. Okrągła rocznica była inspiracją do publikacji prezentującej „motocykle naszych marzeń” z lat 90. oraz początku nowego wieku.

miniaturka

Drugie życie beczek Petronas

Petronas wspólnie z dwoma młodymi rzemieślnikami z Cremony stworzył kolekcję mebli, których głównym elementem są beczki po oleju. Dzięki temu opakowania te zyskały drugie życie.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info