Tytuł: Nierychliwy UOKiK

WARSZTATOWIEC.info środa, 15 Styczeń 2020
Powoli już zaczęliśmy zapominać o aferze „Dieselgate” polegającej na fałszowaniu testów spalin z wysokoprężnych silników Volkswagena, aż tu nagle gruchnęła wieść, że nasz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na niemiecki koncern samochodowy rekordowo (mowa o rekordzie Polski rzecz jasna) wysoką karę 120 milionów złotych.

Powoli mielą młyny naszej sprawiedliwości - postępowanie trwało trzy lata. Nad czym tak długo głowił się nasz UOKiK pozostaje na razie jego tajemnicą. Tym bardziej nieprzeniknioną, że właśnie trzy lata temu amerykański sąd skazał Volkswagena za to samo na karę 2,8 miliarda dolarów. Sąd niemiecki miał nieco mniejszy rozmach i przysolił koncernowi miliard euro. Na tym tle nasz UOKiK jest skromniutki i powściągliwy, bo 120 milionów złotych to jakieś 28 milionów euro, a tyle mniej więcej Volkswagen wydaje rocznie na spinacze.

Najwyraźniej UOKiK wierny jest doktrynie, że nie wysokość kary jest ważna, a jej nieuchronność. A kary UOKiK są jak widać nieuchronne, tyle że trzeba na nie poczekać. Może tak długie czekanie samo w sobie było karą? Zarząd Volkswagena czekał i czekał, drżąc przy tym ze strachu przed decyzją polskiego urzędu jak osika.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Spowolnienie jest, tragedii nie ma

O spowolnieniu gospodarczym, recesji w Niemczech, widmie „twardego” brexitu i majaczącym na horyzoncie kryzysie mówi się coraz częściej. Nic dziwnego, że wszystko to powoduje pogorszenie nastrojów społecznych, co samo w sobie jest jednym z bardzo niekorzystnych czynników wpływających na koniunkturę. Także na rynku motoryzacyjnym.

miniaturka

Audi A4, czyli dramat w czterech aktach

Wiele przykładów wziętych z praktyki pokazuje, jak nieskuteczne może być stosowanie w warsztacie taktyki zwanej w wojskowym żargonie „rozpoznaniem bojem”. Polega ona na wymienianiu różnych części na podstawie tylko jednej przesłanki – podejrzeń.

miniaturka

Czy płyny eksploatacyjne można mieszać?

Dbałość o prawidłowy poziom oraz terminową wymianę płynów eksploatacyjnych jest jednym z podstawowych warunków długotrwałej, niezawodnej i bezpiecznej eksploatacji każdego pojazdu. Ważne jest również, jaki płyn zostanie zastosowany jako dolewka.

miniaturka

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Zużyty akumulator zawiera elementy wykonane z silnie trującego ołowiu. Z tego powodu ważne jest, aby trafił w odpowiednie ręce – firmy lub organizacji, które posiadają uprawnienia do zbiórki, transportu i recyklingu.

miniaturka

IX Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników – zapisy ruszyły

Rozpoczęły się zapisy do IX edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników - konkursu dla młodych i zawodowych mechaników, organizowanego przy wsparciu producenta olejów Mobil. Bezpłatna rejestracja jest prowadzona na stronie Mistrzostw.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info