Tytuł: Gablota „Wiesława”

WARSZTATOWIEC.info środa, 4 Grudzień 2019
Dziś znów kącik historyczny. Otóż jeśli masz, Czytelniku, 400 tysięcy złotych luźnej gotówki i szukasz samochodu, który zaraz po wyjechaniu z salonu nie będzie wart ze 30 tysięcy mniej, kup Mercedesa W189 300d z 1959 roku, który dawno temu woził I sekretarza KC PZPR, tow. Władysława Gomułkę. Zabytkowy wóz, pięknie odrestaurowany, został niedawno wystawiony na sprzedaż.

Młodszym należy się wyjaśnienie, że model W189 zwany był perwersyjnie „Adenauerem”, a przezwisko to zawdzięczał ówczesnemu kanclerzowi Republiki Federalnej, który sam był taką limuzyną wożony. Perwersja polegała zaś na tym, że w czasach Gomułki Konrad Adenauer przedstawiany był przez komunistyczną propagandę jako „rewanżysta” i „odwetowiec” z Bonn. A kiedy kanclerz został w 1958 roku honorowym członkiem Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli po naszemu „krzyżakiem”, jego zdjęciem w białym płaszczu z czarnym krzyżem straszono dzieci. Towarzysz „Wiesław” nigdy zatem nie pozwoliłby nazywać swojego służbowego samochodu „Adenauerem”.

Ciekawostką historyczno-motoryzacyjną jest fakt, że nasi peerelowscy luminarze, wedle których NRF (jak wówczas nazywano Zachodnie Niemcy) była głównym zagrożeniem naszej państwowości, uwielbiali właśnie produkty tamtejszego przemysłu motoryzacyjnego. Radzieckie „Czajki” i „ZiŁ-y” zupełnie się u nas nie przyjęły. Nasi sekretarze wyznawali ugruntowany nad Wisłą pogląd, że „bez gwiazdy ni ma jazdy”.

Tradycja ta przetrwała zmianę ustroju i również dziś nasi umiłowani przywódcy korzystają z pojazdów produkowanych za naszą zachodnią granicą. A że co i rusz któryś ląduje na latarni albo w rowie, rząd nasz jest cenionym klientem niemieckiego przemysłu samochodowego.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

5 oznak, po których poznasz, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek

Choć słaba widoczność przez przednia szybę jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wypadku drogowego, wielu kierowców zdaje się godzić, że wycieraczki w ich aucie nie są w pełni sprawne. Tymczasem już pierwsze symptomy zużycia powinny być sygnałem do wymiany wycieraczek na nowe.

miniaturka

Szkoleniowy koniec roku

Grudzień generalnie stoi pod znakiem przygotowań do świąt, niemniej również w tym miesiącu, tak jak przez cały rok, Inter Cars proponuje cały pakiet szkoleń.

miniaturka

Mobil i Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników razem po raz dziewiąty

ExxonMobil kontynuuje współpracę z organizatorem Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik. Zapisy do IX edycji Mistrzostw rozpoczną się na początku stycznia 2020 roku. Organizator zapowiada szersze wykorzystanie nowych technologii i internetu do edukacji młodych kadr dla branży motoryzacyjnej.

miniaturka

Stół probierczy DCI 700

DCI 700 to nowy stół probierczy do wtryskiwaczy Common Rail zaprezentowany przez firmę Bosch na zeszłorocznych targach Automechanika 2018, a od niedawna znajdujący się w sprzedaży. Dzięki zmienionemu systemowi pomiarowemu pozwala testować wszystkie typy wtryskiwaczy CR (zarówno marki Bosch, jak i innych producentów), także te z funkcjami VCC, NCC czy ze wzmacniaczem hydraulicznym.

miniaturka

Wiele nowości w ofercie SKF

Firma SKF w ostatnich miesiącach poszerzyła ofertę o 223 nowe produkty o jakości OE. Wśród nich znajdują się zestawy naprawcze łożyska koła, układu rozrządu, osprzętu, przeniesienia napędu oraz zawieszenia do wielu marek samochodów osobowych i dostawczych.

miniaturka

Nowe przepływomierze DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę części do systemów sterowania silnikiem o dwa nowe masowe przepływomierze powietrza, które mają łącznie 108 zastosowań i zastępują 5 numerów części OE.

miniaturka

Inter Cars w czołówce eksporterów

Polska edycja magazynu Forbes po raz kolejny wyróżniła Inter Cars. Tym razem dziennikarze tego pisma stworzyli ranking firm obecnych w naszym kraju, które eksportują najwięcej towarów. Inter Cars uplasował się wysoko, zajmując miejsce w górnej części rankingu.

miniaturka

Kalendarz Inter Cars na 2020 rok już jest

Kalendarz Inter Cars co roku budzi wiele emocji oraz zachwyca pięknymi kadrami i atrakcyjnymi modelkami. Dla oczekujących na tę publikację jest dobra wiadomość – kalendarz Inter Cars na rok 2020 jest już dostępny.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info