Tytuł: Elektryczny (zimny) prysznic

WARSZTATOWIEC.info środa, 27 Listopad 2019
Zwolennikom brexitu, którzy obiecywali sobie wielkie korzyści z dwustronnej umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, przyszło wziąć przymusowy zimny prysznic. Elon Musk zapowiedział bowiem, że wielka europejska fabryka Tesli powstanie nie w Wielkiej Brytanii, jak to pierwotnie zapowiadano, ale pod Berlinem. Znów sprawdził się klasyczny bon mot Garry’ego Linekera, który stwierdził kiedyś, że futbol to gra polegająca na tym, że 22 facetów ugania się za jedną piłką, a na koniec i tak wygrywają Niemcy.

Brytyjscy eurosceptycy uznawali obietnice Muska, który początkowo bagatelizował brexit, za dowód na to, że decyzja o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE była słuszna. Teraz będą musieli zjeść nadmuchaną przez siebie żabę, bo Musk powiedział, że brexitowy chaos jest większy niż się spodziewał, więc nie ma co ryzykować. A poza tym w inżynierii motoryzacyjnej Niemcy nie mają sobie równych. Tak oto inwestycja za 4 miliardy euro przeszła Brytyjczykom koło nosa. Nie tylko im zresztą, bo zabiegało o nią parę krajów, w tym – tradycyjnie już – nasz kraj. Z naszych starań tradycyjne wyszły nici.

Podejrzewamy jednak, że wątek polski pojawi się jeszcze w całym przedsięwzięciu i w podberlińskiej fabryce Tesli pracować będą również (a może nawet głównie) Polacy. Jak wiadomo, w Berlinie urzędują głównie artyści i hipsterzy, którzy raczej o pracy w fabryce nie marzą, tymczasem z Kostrzyna, Słubic, czy nawet Szczecina do stolicy Niemiec blisko jak przez sień. Nie chciała Tesla do Polski, to Polska pofatyguje się do Tesli.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Pamiętaj o sprężynach

Sprężyny wykonują podczas eksploatacji samochodu miliony ugięć i należą do najbardziej „zapracowanych” elementów pojazdu. Jednocześnie są też bardzo narażone szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Najtrudniejszym dla nich okresem jest zima.

miniaturka

Paliwa uszlachetniane i standardowe

Wiele stacji benzynowych ma w swojej ofercie paliwa uszlachetniane, o lepszych parametrach niż paliwa od paliwa standardowe. W świadomości dużej części kierowców różnica dotyczy liczby cetanowej lub oktanowej, podczas gdy jest to tylko część prawdy.

miniaturka

SKV powiększa ofertę

Zbliża się okres przedświąteczny, widać to również w ofercie marki SKV, bo oto pojawiło się pod nią 38 nowych produktów.

miniaturka

TRW Electric Blue z nagrodą za innowacyjność

Klocki TRW Electric Blue zostały wyróżnione podczas międzynarodowych targów Equip Auto, zdobywając nagrodę za innowacyjność w kategorii „Elementy wyposażenia pojazdu i części zamiennych”.

miniaturka

Płynność finansowa mniej płynna

Z początkiem listopada wprowadzony został obowiązkowy split payment, czyli metoda podzielonej płatności za faktury. Ministerstwo Finansów liczy, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia tzw. luki VAT. A ponieważ branży motoryzacyjnej przyczepiono łatkę tej, w której często dochodzi do podatkowych nadużyć, jako jedna z pierwszych zostanie objęta obowiązkiem zastosowania split paymentu. To zaś z pewnością uderzy w płynność finansową firm.

miniaturka

Akademia Zarządzania ProfiAuto

Efektywne zarządzanie, skuteczna sprzedaż, organizacja pracy i finansów w firmie – to niektóre z tematów poruszanych w ramach pierwszej edycji „Akademii Zarządzania ProfiAuto”. Cykl merytorycznych szkoleń skierowany był do partnerów ProfiAuto, którzy chcą działać skuteczniej na konkurencyjnym rynku i rozwijać swoją działalność.

miniaturka

Trudne pytania i ważne odpowiedzi

Wyzwania stojące obecnie przed motoryzacją – m.in. takie jak dostęp do danych generowanych przez pojazdy, cyfryzacja, pojazdy autonomiczne, niskoemisyjna mobilność oraz widoczne na horyzoncie spowolnienie gospodarcze – były głównym tematem dyskusji podczas XIV Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, organizowanego przez SDCM.

miniaturka

Bartosz Ostałowski w akcji „Gra się do końca”

„Gra się do końca” to tytuł utworu zespołu De Mono i jednocześnie kampania edukacyjno-społeczna, której głównymi bohaterami są młodzi piłkarze Amp Futbol, ale także wielu sportowców, m.in. Bartosz Ostałowski, ambasador Inter Cars – jedyny na świecie profesjonalny kierowca sportowy, prowadzący samochód stopą.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info