Tytuł: Prawo Murphy’ego o buspasach

WARSZTATOWIEC.info środa, 20 Listopad 2019
Słuchając expose premiera, czekaliśmy na wątki motoryzacyjne. Liczyliśmy zwłaszcza na kolejne pokrzepiające informacje o naszym długim marszu ku elektromobilności. Tych co prawda nie było, ale i tak się nie zawiedliśmy, bo premier mówił o buspasach. Konkretnie o tym, że powinny móc nimi jeździć samochody osobowe wiozące co najmniej cztery osoby. Bo buspasy mają służyć usprawnieniu ruchu, a nie wyłączania z niego pasów, po których prawie nikt nie będzie jeździł, podczas gdy obok pojazdy stoją w korku – klarował premier.

Pomysł jest ciekawy. Teoretycznie jego wprowadzenie służyłoby bardziej racjonalnemu wykorzystaniu samochodów. Zapewne przybysz z obcej planety nie mógłby zrozumieć, po co ludzie siedzą pojedynczo w autach, które tkwią w korku. Przecież gdyby się jakoś zgadali i ci, którzy jadą w tym samym kierunku, zabrali się razem, wykorzystując wszystkie miejsca w samochodach, na ulicach zrobiłoby się luźniej.

Tak to powinno działać, ale czy będzie, mamy poważne wątpliwości. Obserwując buspas na jednej z warszawskich dolotówek, którym regularnie jeżdżą nieuprawnione do tego samochody, często nawet blokując w ten sposób miejskie autobusy, można się spodziewać po zmianie przepisów tylko większego natężenia buspasowych nadużyć.

I tak na przykład jesteśmy dziwnie spokojni, że pojawią się kierowcy, którzy będą przekonywać, że troje to prawie, co tam prawie! – to w zasadzie czworo. Całkiem możliwe, że w sprzedaży internetowej pojawią się nadmuchiwani pasażerowie w komplecie z pompką zasilaną z samochodowego gniazda zapalniczki, a moda na wożenie dmuchańców upowszechni się tak szybko, że kilka miesięcy po uchwaleniu nowelizacji o buspasach, trzeba będzie nowelizować nowelizację. Posłowie zgłoszą sto pięćdziesiąt poprawek, sejmowa komisja będzie nad nimi radzić, a tymczasem buspasy staną się całkiem nieprzejezdne.

Czarnowidztwo – żachną się bardziej optymistycznie nastawieni Czytelnicy. Może i tak. Ale my jesteśmy wyznawcami kanonu praw Murphy’ego, a najważniejsze z nich brzmi: „Wszystko, co może pójść źle, pójdzie źle”. No i jak na razie to się sprawdza.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Niewinne koło dwumasowe

Zbyt niska prędkość rozruchowa bywa często przyczyną powstawania niepokojących dźwięków, za które niesłusznie obwiniane jest dwumasowe koło zamachowe.

miniaturka

Wymiana płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy należy regularnie wymieniać, o czym niestety wielu właścicieli samochodów nie pamięta, a i mechanicy zbyt rzadko im o tym przypominają.

miniaturka

Zestawy do konwersji Blue Print SMARTFIT

W ofercie marki Blue Print znalazły się zestawy SMARTFIT – rozwiązania dla sprzęgieł samonastawnych i konwersji kół dwumasowych. Do ich zalet należy szybka i łatwa wymiana przy zachowaniu komfortu jazdy i zmiany biegów.

miniaturka

Nowe wycieraczki płaskie DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę wycieraczek o trzy nowe numery części jakości OE. Nowe wycieraczki płaskie są przeznaczone do pojazdów marek Toyota i Lexus.

Reklama
miniaturka

Wkrętarka Bosch w promocji Inter Cars

Trwa nowa promocja zorganizowana przez markę Bosch i Inter Cars. Akcja „Akumulator Bosch + wkrętarka” skierowana jest do szerokiego grona klientów dystrybutora.

miniaturka

Jakość światła ważniejsza niż cena

Z badania przeprowadzonego przez Instytut ARC na zlecenie marki OSRAM wynika, że polscy kierowcy coraz większą wagę przykładają do jakości żarówek montowanych w ich autach, cena produktu ma natomiast zmniejszające się znaczenie.

miniaturka

Piąta edycja ProfiAuto PitStop za nami

Ponad 80 miast, 310 zaangażowanych serwisów i ponad 6,5 tys. sprawdzonych samochodów. Tak wyglądała jubileuszowa, piąta edycja ProfiAuto PitStop.

miniaturka

KYB – firma o stuletniej historii

Sto lat temu, w listopadzie 1919 roku, rozpoczęła się historia firmy KYB. To wtedy Shiro Kayaba, założyciel firmy, otworzył swój pierwszy zakład.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info