Tytuł: Samochody na wiatr i wodę

WARSZTATOWIEC.info środa, 13 Listopad 2019
Podczas niedawnej konferencji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii współorganizowanej przez SDCM, a poświęconej napędom wodorowym można było wysłuchać szeregu interesujących wystąpień, a składając je wszystkie do kupy, dojść do wniosku, że przyszłością motoryzacji oraz energetyki są technologie wodorowe.

Zasilanie wodorowe ma swoje wielkie zalety: samochody nie potrzebują ogromnych baterii, tankowanie pojazdu trwa moment w przeciwieństwie do ładowania elektryka z baterią, wreszcie – samochód zasilany wodorem potrzebuje mniej więcej kilograma tego paliwa do przejechania 100 km, więc pod względem zasięgu bije klasyczne (jak to dziwnie brzmi) auta elektryczne na głowę.

Dlaczego zatem nie jeździmy jeszcze samochodami na wodór, a najbliższa stacja, gdzie można to paliwo zatankować znajduje się w Berlinie? Głównym powodem jest ekonomia. Ogniwa wodorowe są bardzo drogie, a i wodór kosztuje 9 euro za kilo. Tak więc na razie samochód wodorowy to propozycja dla milionerów hobbystów.

Jest również i czynnik ekologiczny, o którym mówi się rzadziej. Otóż stosowane obecnie na szeroką skalę technologie pozyskiwania wodoru, czyli reforming parowy metanu i gazowanie węgla, obarczone są wielką wadą – ich produktem ubocznym jest CO2 i to w wielkiej ilości. Dość powiedzieć, że na 2 tony wodoru uzyskanego z przerobu gazu ziemnego przypada 7 ton dwutlenku węgla, który emitowany jest do atmosfery.

Jedyną znaną ekologiczną metodą produkcji wodoru jest elektroliza wody. Kto nie przysypiał na lekcjach w szkole podstawowej, potrafi zapisać prosty wzór chemiczny tej reakcji i zapewne pamięta, że jej sprawność jest niewielka i osiąga w optymalnych warunkach 35%. Do niedawna podważało to sens ekonomiczny przedsięwzięcia, ale wszystko wskazuje na to, że jesteśmy u progu prawdziwej rewolucji energetycznej.

Japończycy uruchamiają właśnie produkcję wodoru metodą elektrolizy, do której prąd uzyskiwać będą z elektrowni wiatrowej w Yokohamie. Jest to pomysł genialny w swej prostocie. Elektrownie wiatrowe mają jak wiadomo ten feler, że jak nie wieje, to prądu z nich nie ma, za to kiedy dmie tak, że urywa głowę z kołnierzykiem, to prądu jest tyle, że nie wiadomo, co z nim robić. Teraz już wiadomo – należy przerobić na wodór. Produkcja wodoru z wiatru i wody nie tylko jest bezemisyjna, ale stanowi również doskonały sposób magazynowania energii, a to w całkowicie nowym świetle stawia zarówno ekologiczny jak i ekonomiczny sens samochodów zasilanych wodorem.

Czyli co? Tankowanie wodoru nie tylko w Berlinie, ale też w Warszawie, Radomsku i Parczewie? Dlaczego nie. Wody w Bałtyku i wiatru powinno nam wystarczyć.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

REPXPERT na torze!

Końcowym akordem akcji „REPXPERT na torze!” będzie spotkanie na torze DriveLand z Tomaszem Kucharem, znanym kierowcą rajdowym i rallycrossowym. Firma Schaeffler zaprosiła nie 75 uczestników akcji.

miniaturka

Czas na wodór?

Już po raz szósty Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie ze Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego zorganizowało konferencję z cyklu Motoryzacja-Przemysł-Nauka, na której zebrali się przedstawiciele motoryzacji, środowisk akademickich oraz władz państwowych. Tym razem tematem przewodnim był wodór i próba odpowiedzi na pytanie, jakie są szanse, by ten najbardziej we wszechświecie rozpowszechniony pierwiastek stał się paliwem przyszłości.

miniaturka

Oleje do automatycznych skrzyń biegów

Automatyczne skrzynie biegów szybko zyskują sobie popularność, niektórych modeli samochodów wręcz nie sposób sobie wyobrazić bez takiej przekładni. W tej sytuacji coraz większego znaczenia nabiera kwestia doboru oleju do takiej skrzyni, bo jego rodzaj zależy od rodzaju przekładni.

miniaturka

Nowości firmy Nissens

Rzadko się zdarza, by wśród nowości jakie firma Nissens regularnie wprowadza do swej oferty prawie nie było chłodnic silnika. Nie znaczy to wszakże, że przedstawiona niedawo lista nowości jest krótka.

miniaturka

Śruby w ocynku płatkowym

Firma Würth Polska poinformowała o stosowaniu do ochrony wybranych elementów złącznych ocynku płatkowego. Nie zawiera on chromu i gwarantuje wysoką odporność na działanie korozji.

miniaturka

Ruszyło odliczanie do ProfiAuto Show 2020

ProfiAuto Show 2020 będzie 17. edycją jednych z największych i targów motoryzacyjnych w Polsce. Wydarzenie, przyciągające do Katowic specjalistów z branży oraz pasjonatów motoryzacji, odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w dniach 30-31 maja 2020 r.

miniaturka

Samochody, obrazki, modelki

Już niedługo do hurtowni, sklepów i serwisów ProfiAuto trafi nowy kalendarz marki. Projekt na 2020 rok wyróżnia oryginalne połączenie rysunku z fotografią. Na dwunastu kartach pojawiają się szybkie samochody i piękne kobiety, a wszystko to osadzone jest w świecie, w którym fikcja miesza się z rzeczywistością.

miniaturka

Exide wykorzysta energię słoneczną

Producent akumulatorów Exide Technologies zapowiedział nową inwestycję – instalację słoneczną, która zasili fabrykę Exide w San Esteban de Gormaz w Hiszpanii. Instalacja sprawi, że Exide będzie czerpać znaczną część energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszy emisję CO2.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info