Tytuł: Akcjonariusze wszystkich krajów, łączcie się!

WARSZTATOWIEC.info środa, 6 Listopad 2019
Grupy FCA (Fiat, Chrysler) oraz PSA (Peugeot, Citroen, Opel) postanowiły się połączyć i stworzyć supergrupę, która stanie się czwartym pod względem wielkości producentem samochodów na świecie.

A po co to tak? Ano z oszczędności – twierdzą przedstawiciele obydwu grup. Ten tego, synergia, wspólne to, wspólne siamto, ale wy się, drodzy pracownicy nic nie bójcie, bo te oszczędności to bynajmniej nie z powodu zamykania zakładów. W tym mniej więcej tonie utrzymane są listy skierowane do załóg zakładów.

No więc doświadczenie uczy, że w przemyśle samochodowym oszczędności robi się głównie na tym, że coś się zamyka, kogoś zwalnia, a pozostałym dokłada roboty. Związkowcy już czują pismo nosem i obawiają się np. rezygnacji z produkcji poszczególnych modeli z tego samego segmentu, albo ich unifikację. Czyli że takie samo auto będzie produkowane w dwóch wersjach różniących się znaczkami na masce i paroma detalami stylistycznymi dla niepoznaki, ale za to w jednej fabryce zamiast w dwóch.

Jak będzie naprawdę, to się dopiero okaże. Podobno umowa dotycząca połączenia ma zostać podpisana w grudniu.

Tendencja do łączenia się firm motoryzacyjnych widoczna jest od lat i jeśli tak dalej pójdzie, na świecie zostanie kilka gigakoncernów i ewentualnie jacyś niewielcy producenci niszowi. Ciekawe, jaką siłę „perswazji” będą miały wówczas takie korporacje i co wobec nich będzie mógł wskórać niezależny rynek motoryzacyjny, np. w walce o wolny dostęp do danych, bez którego nie ma mowy o wolnej konkurencji na rynku usług serwisowych.

Aż strach pomyśleć, jak wielką pokusą stanie się wtedy zawiązanie przez wielkich graczy jakiejś zmowy kartelowej, by rachunek za „synergię i optymalizację” wystawić konsumentom. Ostatecznie przecież to oni za wszystko zapłacą.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

„Asy Serwisowe” w nowej kampanii Q Service Castrol!

Rusza nowa kampania wizerunkowa, zachęcająca kierowców do odwiedzania serwisów zrzeszonych w sieci Q Service Castrol. Twarzami akcji „Asy Serwisowe” zostali reprezentanci Polski w siatkówce – Zbigniew Bartman i Piotr Gruszka.

miniaturka

Złośliwe czujniki

Kiedy oczywiste , wydawałoby się, przyczyny awarii okazują się całkiem inne od spodziewanych, bigos w warsztacie gotowy. Ryzykuje się nie tylko pieniądze, ale wystawia również na szwank zawodową reputację.

miniaturka

Bosch - ważne fakty dotyczące akumulatorów

W miarę jak zbliża się zima, rośnie zainteresowanie właścicieli pojazdów stanem akumulatorów znajdujących się w ich autach. Nikt nie chce bowiem znaleźć się w sytuacji, gdy w pewien poranek po mroźniej nocy nie będzie mógł uruchomić pojazdu.

miniaturka

Czujniki ABS – rodzaje i diagnostyka

Czujniki ABS należą do kluczowych elementów systemów, od których zależy bezpieczeństwo jazdy. Niemniej, głównie ze względu na warunki w jakich muszą pracować, ulegają czasem awarii. Podejrzenie, że uległy uszkodzeniu, powinno zostać potwierdzone diagnostyką, a to w celu wykluczenia niesprawności innych podzespołów.

miniaturka

Texaco Delo 400 XSP-SD – zatwierdzony przez Mercedes Benz

Wysokowydajny, syntetyczny olej do silników wysokoprężnych Texaco Delo 400 XSP-SD 5W-30 został zatwierdzony przez Mercedes Benz jako spełniający wymogi specyfikacji 228,51. Tym samym Mercedes Benz dołączył do grona takich firm jak Cummins, Renault Trucks, Deutz i Volvo, które również zatwierdziły ten produkt.

miniaturka

Listopadowe szkolenia Inter Cars

Czasy, gdy samochód można było naprawić samemu za pomocą młotka i śrubokręta, bezpowrotnie odchodzą w przeszłość. Z tego też powodu zawód mechanika samochodowego stał się profesją wymagającą stałego doszkalania. Samodzielne poszukiwanie potrzebnej wiedzy i umiejętności bywa jednak trudne i czasochłonne, dlatego Inter Cars co miesiąc proponuje wiele profesjonalnych szkoleń.

miniaturka

Moto-Profil wśród 100 największych polskich firm prywatnych

Moto-Profil po raz kolejny został doceniony przez jeden z czołowych magazynów gospodarczych na świecie. Spółka znalazła się na liście 100 największych polskich firm z kapitałem prywatnym przygotowanej przez polską redakcję „Forbesa”.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info