Tytuł: Jak uspokoić kierowców

WARSZTATOWIEC.info środa, 30 Październik 2019
Ponieważ za chwilę 1 listopada, postanowiliśmy poruszyć temat nie dość że poważny, to w dodatku przygnębiający. Otóż z danych wynika, że Polska pod względem bezpieczeństwa na drogach plasuje się w europejskim ogonie, a w zeszłym roku zginęło w naszym kraju na drogach aż 76 osób w przeliczeniu na milion mieszkańców. Średnia Unii Europejskiej wynosi 48, a gorszy od nas wynik odnotowała tylko Chorwacja, Łotwa, Bułgaria i Rumunia.

Pamiętamy, jak to przed laty za ogromną liczbę wypadków w Polsce winiono przede wszystkim nędznej jakości drogi. Od tego czasu sytuacja diametralnie się zmieniła ma lepsze, ale bezpieczeństwo pozostało na starym, fatalnym poziomie. Kolejnej przyczyny upatrywano w napływie do Polski samochodów używanych. „Stare graty niosą śmierć” – grzmiano. Jednak co w telewizji pojawi się relacja z jakiegoś szczególnie dramatycznego wypadku, to na ogół okazuje się, że brały w nim udział auta stosunkowo nowe, często drogie, zatem i ten argument wydaje się nietrafiony.

Pewne światło na przyczyny tak wielkiej liczby wypadków w Polsce rzuca przytoczona już europejska statystyka. Otóż na Słowacji, która pod względem rozwoju gospodarczego, średniego wieku samochodów, a nawet kodu kulturowego jest krajem do Polski bardzo podobnym w 2018 roku odnotowano 46 ofiar na milion mieszkańców.

Skąd zatem ta przepaść? Otóż jedynym wytłumaczeniem wydaje się być różnica w wysokości kar za wykroczenia drogowe. Za przekroczenie prędkości, można dostać w Polsce mandat w wysokości najwyżej 500 zł. Tymczasem na Słowacji przysolą 800, ale euro.

I tę różnicę widać gołym okiem. Wszędzie tam gdzie za „szybką ale bezpieczną jazdę” grożą wysokie kary, nagle większość kierowców doznaje ukojenia, odpręża się i przestaje się spieszyć, nawet gdyby mieli się spóźnić dwie minuty na sznycla w barze sto kilometrów dalej. Na własne oczy widzieliśmy samochody ze znaczkiem PL na tablicach, które na norweskich, szwedzkich, niemieckich, a nawet słowackich drogach jechały z prędkością nie przekraczającą nawet o kilometr tej dopuszczalnej.

Podobnie ma być również na polskich drogach i to niedługo. W każdym razie rząd zapowiada radykalne zmiany. Życiowe doświadczenie sprawia jednak, że mamy ochotę zawołać: Rządzie, ty nie zapowiadaj. Ty zmień.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

E-commerce rozłożony na części

Handel internetowy opanowuje coraz więcej rynkowych segmentów, jednak rynek części motoryzacyjnych wciąż pozostaje wyspą, której e-commerce jeszcze nie zalał, mimo że wzrost jego udziałów jest i będzie widoczny.

miniaturka

Superauta w głównej roli

Na kanale Inter Cars SA znajdującym się w internetowym serwisie YouTube pojawił się kolejny atrakcyjny film. Główną rolę grają w nim ekskluzywne auta, którymi mieli okazję podróżować uczestnicy konkursu Inter Cars Supercar Club.

miniaturka

Jak odróżnić sprzęgło nowe od regenerowanego?

Regenerowane sprzęgła Valeo to efekt fabrycznych zabiegów przeprowadzanych w zakładach firmy we francuskim Amiens, specjalizujących się w produkcji sprzęgieł na oryginalne wyposażenie. Są pełnowartościowym produktem wysokiej jakości, jednak Valeo stosuje w ich przypadku specjalne oznaczenia, by klient wiedział co wybiera.

miniaturka

Zerwanie łańcucha rozrządu – przyczyny, konsekwencje, zapobieganie

Jednym z rodzajów napędu rozrządu jest łańcuch, który napędzany przez koło zębate wału korbowego, wprawia w ruch wałki rozrządu. Zerwanie łańcucha, w zależności od rodzaju silnika oraz np. prędkości obrotowej, przy której doszło do awarii, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jednostki napędowej, na czele z jej nieodwracalnym zniszczeniem.

miniaturka

Nowe czujniki EGT od DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę części do systemów sterowania silnikiem (EMS) o 9 nowych czujników temperatury odprowadzanych spalin (EGT), które mają łącznie 45 zastosowań i zastępują 12 numerów części OE.

miniaturka

Jaka może być maksymalna masa ciągniętej przyczepy?

Hak holowniczy znakomicie zwiększa funkcjonalność każdego samochodu, bo dzięki podłączonej do niego przyczepie czy zamontowanemu na nim bagażniku, pozwala przetransportować ciężkie, ale też duże gabarytowo ładunki. Jednak nawet najlepiej wykonane haki mają swoje ograniczenia konstrukcyjne, które jasno określa ich producent. Ograniczenia nakładają też przepisy prawne.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info