Tytuł: Starzejący się park młodnieje

WARSZTATOWIEC.info środa, 23 Październik 2019
Że też w cyrku nie pokazuje się jeszcze żonglerki danymi statystycznymi. Wyfraczony konferansjer ze śnieżnobiałym gorsem wyszedłby na arenę i zawołał ze sceniczną emfazą: „Meine Damen und Herren, Madame et Messieurs, Panie i Panowie! Przed Państwem duet Cepik & Acea w numerze Średni Wiek Samochodu w Polsce. Orkiestra tusz!”

Już wyjaśniamy, co i jak. Otóż prasa poinformowała o ukazaniu się raportu na temat średniego wieku samochodów w Europie, przygotowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA. Wedle przedstawionych w raporcie danych średni wiek samochodu na polskich drogach wynosił w 2018 roku około 14 lat, czyli więcej o trzy lata od unijnej średniej.

Czy to dużo, czy mało to sprawa względna. A skoro o względności mowa, to warto rzucić okiem na wykres i sprawdzić, jak Polska plasuje się na tle innych unijnych krajów. No i okazuje się, że średni wiek samochodów w Polsce jest taki jak na Węgrzech i rok niż niższy niż w Czechach. Tymczasem pamiętamy doskonale, że orędownicy zastopowania importu „samochodowego złomu” wskazywali właśnie na Węgry i Czechy jako kraje, które skutecznie potrafiły to zrobić, dzięki czemu jest tam ekologiczniej i bezpieczniej niż u nas. No więc dane statystyczne jakoś z tą teorią nie korespondują.

Ale to, to nic. Teraz będzie najlepsze (tu powinien rozlec się warkot werbla). Szanowna publiczności, attention! W raporcie czytamy taki oto wniosek ogólny: „starzejący się od wielu lat park samochodowy zasilany jest głównie przez import, w którym przeważają auta, które mają ponad 10 lat”. Tadam! Aplauz na widowni.

To teraz wyjaśniamy, na czym polegał ten niezwykły pokaz żonglerki. Otóż nie znamy nikogo, kto wymienił nowsze auto na starsze, przyczyniając się do powiększenia średniego wieku parku samochodowego. Temu, kto zarzuci nam, że nasza wiedza jest anegdotyczna, polecamy lekturę danych sprzed lat, na przykład tych z 2011 roku przedstawionych przez GUS, wedle których średni wiek samochodów w Polsce wynosił wówczas 15,5 roku, czyli półtora roku więcej niż obecnie. Nawiasem mówiąc, wtedy też publikacji towarzyszyła pieśń śpiewana przez dealerskich minstreli o tym, że Polacy jeżdżą coraz starszymi autami. Krótko mówiąc statystyczny polski samochód w ciągu ośmiu lat "zestarzał się" z 15,5 do 14 lat.

Koniec seansu! Maestro! Zasuwaj pan marsza!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Roulunds Braking wyłącznym przedstawicielem marki Bendix w Polsce

MAT Holdings Inc. – firma matka Roulunds Braking – uzyskała wyłączną licencję na produkcję oraz sprzedaż produktów hamulcowych marki Bendix do samochodów osobowych w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

miniaturka

Nowe zestawy naprawcze zacisków Brembo

Firma Brembo uzupełnia ofertę produktów dostępnych na rynku części zamiennych o 300 nowych zestawów naprawczych zacisków hamulcowych.

miniaturka

Wózki i zestawy narzędziowe ORSY

ORSY to kompleksowy system zabezpieczania, magazynowania i transportu narzędzi, opracowany przez firmę Würth. Wyróżniają go szerokie możliwości konfiguracji i personalizacji. Nowościami w ofercie są wózki i wkładki narzędziowe oraz ponad 60 zestawów narzędziowych.

miniaturka

Wszystkie filtry Sogefi

Firma Sogefi wydała w 10 językach w pełni zaktualizowane katalogi filtrów do lekkich pojazdów, które na rynek wtórny dostarcza pod trzema należącymi do niej markami, a mianowicie Purflux, Fram® oraz CoopersFiaam.

miniaturka

Nowa odsłona aplikacji KYB Suspension Solutions

KYB wprowadza aktualizację mobilnej aplikacji KYB Suspension Solutions. Nowością jest bezpłatny dostęp do szczegółowych porad technicznych.

miniaturka

Jak podnieść ceny usług?

Masz pełny grafik na tydzień lub dwa naprzód, a przed twoim warsztatem czeka kolejka samochodów do naprawy? Nie pamiętasz już, co to wolne popołudnie czy wolna sobota? Jeśli na obydwa pytania odpowiedziałeś twierdząco, a jednocześnie brakuje ci pieniędzy na opłacenie wydatków w firmie, podwyżki dla wyróżniających się pracowników czy szkolenia personelu, najwyższa pora pomyśleć o podniesieniu cen usług.

miniaturka

Ford Trucks oficjalnie wystartował

Cztery miesiące od rozpoczęcia współpracy pomiędzy Ford Trucks a Q-Service Truck, pierwsze pojazdy F-MAX znalazły swoich nabywców. Przekazanie kluczyków nastąpiło podczas uroczystego otwarcia sieci dealerskiej i serwisowej Ford Trucks na polskim rynku.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info