Tytuł: Bezworkowe samochody

WARSZTATOWIEC.info środa, 16 Październik 2019
Wśród przemysłowców-wizjonerów jedną z najciekawszych postaci jest James Dyson, wynalazca odkurzacza bezworkowego i właściciel korporacji, którą zbudował sam, startując od zera i za własne pieniądze, zastawiając dom, porcelanę i pierzyny oraz spieniężając wszystkie żonine precjoza. Dziś Dyson jest miliarderem, więc nic dziwnego, że uchodzi niemal za Midasa, który zamienia w złoto czego się nie dotknie.

Kiedy więc przed laty Dyson ogłosił, że jego firma rozpoczyna prace nad elektrycznym samochodem, wszyscy oczekiwali sukcesu i nowego otwarcia na motoryzacyjnym rynku. Ale jak się okazuje, właściwe obstawianie koni w wielkim biznesie przypomina to na Służewcu, gdzie czasem można wygrać, ale z reguły nasz faworyt potyka się o własne kopyta.

No i tak właśnie wyszło z elektrycznym samochodem Dysona. Oto miliarder oświadczył, że co prawda jego inżynierowie opracowali genialną konstrukcję, ale produkcja auta nie ma szans na rentowność, więc projekt trafia do lamusa, a sam Dyson wraca do odkurzaczy.

Zastanawialiśmy się, jak te doniesienia spointować, żeby było w miarę wesoło i złośliwie. No więc przyszło nam do głowy tylko to, że nasz polski, narodowy w treści i formie samochód elektryczny pokonał kolejnego konkurenta. Brytyjczycy odpadli z elektromobilnego wyścigu, ale my pędzimy dalej, przesadzając po drodze wszystkie rowy i żywopłoty. My jak ten niewidomy koń z kawału – po prostu nie widzimy przeszkód.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Wymieniać w komplecie, nie pojedynczo

W przypadku naprawy układów napędu osprzętu stosowanych w nowoczesnych samochodach zdecydowanie odradzana jest wymiana pojedynczych części. Dlatego firma Schaeffler oferuje szeroką gamę zestawów obejmujących wszystkie elementy, które podczas takiej naprawy powinny zostać wymienione.

miniaturka

Diagnostyka systemu DNOX 2.2 na przykładzie Iveco Stralis Hi-Way

W idealnym procesie spalania paliwo złożone z węglowodorów spala się całkowicie z tlenem z powietrza, z czego powstaje dwutlenek węgla oraz para wodna. Niestety, w rzeczywistości proces idealnego spalania nie występuje, a azot z powietrza oraz siarka z paliwa tworzą niepożądane składniki spalin. Stosuje się więc zaawansowane układy oczyszczania spalin, które niestety czasem ulegają awarii i trzeba umieć je zdiagnozować.

miniaturka

Profesjonalna wymiana przedniej szyby

Wymiana przedniej szyby samochodu tylko pozornie jest trudnym zadaniem. Stosując odpowiedni system, każdy mechanik samochodowy będzie w stanie prawidłowo wykonać tę operację. Jest to bardzo ważne, gdyż szyba stanowi element konstrukcyjny karoserii i od prawidłowej jej wymiany zależy bezpieczeństwo użytkownika pojazdu.

miniaturka

Nissens oferuje zawory EGR

Firma Nissens wzbogaciła swą ofertę o nowość w postaci zaworów EGR. Są to zawory fabrycznie nowe, sprzedawane bez konieczności dokonywania zwrotu starych.

Reklama
miniaturka

Nowości marki SKV

Firma Esen regularnie informuje o powiększaniu się oferty części marki SKV, których jest dystrybutorem. Najnowsze wiadomości dotyczą gamy podnośników szyb, termostatów i zacisków hamulca.

miniaturka

VIN w ogłoszeniach

Przedstawiciele platformy ogłoszeniowej OTOMOTO oficjalnie ogłosili rozpoczęcie przygotowań do wdrożenia obowiązku publikowania numeru VIN w ogłoszeniach na ich platformie. Działaniom tym towarzyszyć będzie skierowana do klientów akcja informująca o tym, czym jest numer VIN oraz co i gdzie da się sprawdzić na jego podstawie.

miniaturka

DENSO dla rozwoju mobilności

DENSO zaprezentowało nowe technologie, obejmujące urządzenia i oprogramowanie, których celem jest szybszy rozwój mobilności.

miniaturka

Czy digitalizacja zamknie drzwi aftermarketowi?

Tylko 10% kierowców korzysta z usług autoryzowanych stacji obsługi. Być może jednak już wkrótce kierowcy nie będą mieli wyboru, nawet jeśli woleliby pozostać klientami warsztatów niezależnych. Monopolizacja rynku przez stacje autoryzowane może osiągnąć nawet 70%, a przyczynią się do tego nowe technologie, których wprowadzenie posłuży koncernom samochodowym za pretekst do wyeliminowania konkurencji na rynku usług serwisowych. „Inteligentne” pojazdy i „gadające” części mogą nie chcieć „rozmawiać” z aftermarketem lub po prostu nie będą mogły tego robić.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info