Tytuł: Diesel zwycięża LNG - moralnie

WARSZTATOWIEC.info środa, 2 Październik 2019
Jak podaje prasa, europejska organizacja ekologiczna Transport & Environment (T&E) przeprowadziła testy emisji spalin w realnych warunkach drogowych trzech nowoczesnych ciężarówek zasilanych skroplonym gazem ziemnym (LNG). No i wyszło z tych badań, że emitują one więcej szkodliwych substancji – przede wszystkim tlenków azotu, niż ciężarówki z silnikami Diesla spełniającymi normę Euro6. Nawet pod względem emisji cząstek stałych silniki zasilane LNG nie okazały się lepsze. Wszystko to stawia pod dużym znakiem zapytania LNG jako alternatywę dla oleju napędowego w ciężkim transporcie.

Ciekawe swoją drogą, czy podobne wyniki toksyczności osiągnęłyby pojazdy zasilane CNG, czyli sprężonym gazem ziemnym. Paliwo w zasadzie to samo, tylko stan skupienia inny. Na autobusach miejskich zasilanych CNG widnieje wszak dumna deklaracja: „jestem ekologiczny”. Może się okazać, że jest ona na wyrost.

Jakie wnioski wyciągają ekolodzy z owego testu? Ano takie, że ciężarówki powinny być na baterie albo wodór. Na razie jednak jeszcze nikt nie produkuje elektrycznych ciągników siodłowych. Co do wodoru, to problem polega na jego pozyskaniu. Powszechnie stosowana metoda reformingu ma jedną zasadniczą wadę – produktem ubocznym jest dwutlenek węgla i jest go strasznie dużo. Jedyna sensowna z punktu widzenia ekologii metoda, czyli elektroliza jest jeszcze technologicznie nie dość dopracowana, by mogła zapewnić odpowiednią podaż. Przy tym należy pamiętać, że praw fizyki pan nie zmienisz i zawsze trzeba będzie zużyć do wytworzenia wodoru więcej energii niż uzyska się z owego gazu. Zatem będzie to miało ręce i nogi tylko wtedy, jeśli energia do produkcji będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Na razie zatem, niczym baron Münchhausen, próbujemy się sami wyciągnąć z bagna za włosy.

Co zatem robić, jak żyć? No więc przede wszystkim niczym nie jeździć oraz nie latać. Najlepiej samemu się zazielenić i rozpocząć proces fotosyntezy. Wszystko inne jest już nieekologiczne i zostawia ślad węglowy, krótszy lub dłuższy.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

NIE dla twardego Brexitu

Jak dotąd postępów w sprawie zawarcia porozumienia dotyczącego Brexitu nie widać i niewiele wskazuje na to, by Borisowi Johnsonowi udało się wypracować nową umowę. Na miesiąc przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zaniepokojeni liderzy motoryzacji z całej Europy jednogłośnie ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami twardego Brexitu.

miniaturka

Pomoc prawna dla serwisów Q Service Castrol

Prowadzenie własnego biznesu, także warsztatu samochodowego, rodzi wiele wyzwań. Znajomość przepisów prawa i wykorzystanie ich do obrony przed nieuczciwymi osobami, to jedno z większych. Organizatorzy sieci Q Service Castrol doskonale zdają sobie z tego sprawę i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli warsztatów, oferują im konsultację i pomoc prawną.

miniaturka

Cola i karton, czyli co słonko w warsztacie widziało

Oszczędność, potrzeba chwili i źle pojęta pomysłowość sprawiają, że właściciel samochodu postanawia wejść w rolę mechanika. Czasem się to udaje, ale zwykle skutkuje koniecznością późniejszego odwiedzenia warsztatu. Bywają jednak przypadki wymykające się wszelkim klasyfikacjom..

miniaturka

Kiedy wymieniać paski osprzętu i co wpływa na ich zużycie?

Od ładnych już paru lat do napędu osprzętu silnika (alternatora, sprężarki klimatyzacji, pompy wspomagania itp.) powszechnie stosowane są paski wielorowkowe. Jednocześnie pracują one dziś w znacznie trudniejszych warunkach niż jeszcze kilkanaście lat temu. Kiedy należy je wymieniać i co najbardziej wpływa na ich zużycie?

miniaturka

Shell Helix Top Up - uniwersalny na dolewki

Shell wprowadza na rynek pierwszy olej silnikowy kompatybilny z jednostkami napędowymi wszystkich samochodów. Olej Shell Helix Top Up przeznaczony na dolewki, został opracowany z myślą o kierowcach, którzy nie wiedzą dokładnie, jakiego oleju potrzebuje silnik ich samochodu. Sprzedawany w charakterystycznej czerwonej butelce jest już dostępny na stacjach Shell w Polsce.

miniaturka

Belki do samochodów francuskich w ofercie ELIT

Regenerowane belki tylnego zawieszenia do samochodów francuskich marek to nowe pozycje w katalogu sieci ELIT Polska. Ich dostawcą jest firma ZPHU Antałex.

miniaturka

DENSO poszerza katalog sond lambda

DENSO rozszerzyło ofertę części do systemów sterowania silnikiem (EMS) o 10 nowych sond lambda, które mają łącznie 127 zastosowań i zastępują 46 numerów części OE.

miniaturka

Ravenol - kolejna promocja „4+1L gratis”

Ogłoszona została kolejna akcja promocyjna olejów silnikowych Ravenol, w ramach której kupując 5-litrowe ich opakowanie, zapłacimy jak za 4 litry oleju.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info