Tytuł: Jak ugasić elektropożar

WARSZTATOWIEC.info środa, 25 Wrzesień 2019
„Dobrze jest w pożarnej straży - z tyłu wieje, z przodu parzy” – ta oto sentencja wymalowana na remizie OSP w pewnej małej miejscowości przypomniała się nam, kiedy dotarły do nas mrożące krew w żyłach wieści spod Tczewa.

Na drodze krajowej nr 91 w płomieniach stanęło hybrydowe BMW i8, a jako pierwsi do walki z pożarem stanęli dzielni strażacy ochotnicy z Miłobądza. Nierówną walkę z żywiołem prowadziły trzy zastępy OSP. BMW polewane było przez kilka godzin, a i tak wyglądało na koniec, jakby zostało spalone przez smoka Drogona z serialu „Gra o tron”. Markę i model dało się rozpoznać jedynie po charakterystycznych obręczach kół.

BMW i8 ma nadwozie wykonane w dużej mierze z komponentów z tworzyw sztucznych, ale nie to stanowi główny problem podczas gaszenia elektrycznych samochodów, lecz bateria zawierająca lit. Metal ten gwałtownie reaguje z wodą, a podczas reakcji wydziela się wolny wodór, który jak wiadomo jest palny. Stąd też, nawet kiedy wydaje się już, że pożar jest ugaszony, samochód może znów stanąć w płomieniach.

W Szwecji i Norwegii, gdzie elektryczne samochody są bardziej popularne, tamtejsza straż pożarna opracowała metodę postępowania podczas gaszenia elektryków. Po wstępnym ugaszeniu samochód umieszczany jest w specjalnym kontenerze, następnie zalewa się go pianą i szczelnie zamyka. Dopiero tak zapuszkowany wrak jest zabierany z drogi.

Wygląda na to, że i nasza straż pożarna powinna przyswoić sobie te metody. Dotyczy to również Ochotniczej Straży Pożarnej, która gasić będzie nie tylko stodoły i stogi, ale również jak się okazuje – elektryczne samochody. Trzeba też kupić na zapas owe kontenery, bo jak nasz rząd spełni wreszcie obietnicę o milionie aut elektrycznych, będą potrzebne.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Jak stworzyć stronę internetową swojego warsztatu i działać w internecie

Media społecznościowe i internet to potężne narzędzia, które pozwalają w prosty sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Chciałbyś, aby Twój warsztat był widoczny w sieci? A może już prowadzisz działania w internecie i chcesz zwiększyć ich skuteczność? Inter Cars przygotował serię szkoleń, które pomogą sprostać tym wyzwaniom.

miniaturka

Automat pana Karola

Z awariami jest czasem jak z kryminałami. Zwrot w śledztwie sprawia, że wydawałoby się oczywisty podejrzany zostaje oczyszczony z zarzutów, a sprawcą okazuje się ktoś, kto do tej pory skrywał się w cieniu.

miniaturka

Dwie świece, dwa różne momenty dokręcania

Generalnie świece zapłonowe zawsze należy dokręcać właściwym momentem, jednak w przypadku Alfy Romeo Twin Spark jest to szczególnie ważne dla bezawaryjnego działania silnika i komponentów zapłonowych.

miniaturka

Zjawisko LSPI – kiedy występuje i jak wpływa na silnik?

Zaostrzanie norm emisji spalin sprawia, że trend zwany downsizingiem upowszechnił się. W efekcie silniki są dziś narażone na znacznie większe obciążenia niż jeszcze dwie dekady temu. Dlatego też należy stosować w nich oleje silnikowe określonej klasy jakościowej i lepkościowej, które zapobiegają szkodliwym zjawiskom, takim jak LSPI. Na czym ono polega i dlaczego jest tak niebezpieczne?

miniaturka

Start-Stop negatywnie oceniany przez mechaników

Zdaniem miażdżącej większości mechaników, którzy wzięli udział w ankiecie, przeprowadzonej przez portal MotoFocus.pl, system Start-Stop przyczynia się do przyspieszonego zużycia silnika i innych podzespołów pojazdu. Praktycy nie mają wątpliwości, że ten element wyposażenia samochodów powoduje więcej szkód niż przynosi pożytku.

miniaturka

Czarne skrzynki i nowe systemy w samochodach

Już za trzy lata każdy nowy samochód obowiązkowo będzie miał dziewięć nowych systemów bezpieczeństwa. Tak UE ma zamiar zmniejszyć liczbę wypadków. Eksperci uspokajają, że nie wpłynie to znacząco na ceny aut.

miniaturka

Jesienna promocja Delphi Technologies Aftermarket

Tak jak Wiosenna Loteria Delphi Team Club, również obecna jesienna kampania Delphi Technologies stwarza możliwość odbioru nagród współmiernych do wyników sprzedażowych.

miniaturka

Jak wyliczyć resurs podnośnika

Każdy użytkownik podnośnika warsztatowego ma rok od badania UDT (wykonanego od 1 czerwca 2019 roku) na obliczenie resursu tego urządzenia i podjęcie decyzji „co dalej”.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info