Tytuł: Wieczne interesy

WARSZTATOWIEC.info środa, 4 Wrzesień 2019
Hrabia Henry Temple, słynny polityk brytyjski z czasów wiktoriańskich wsławił się bon motem, który często jest przytaczany jako przykład politycznego realizmu (jak chcą jedni) lub cynizmu (jak uważają drudzy). Premier i wielokrotny minister Jej Królewskiej Mości powiedział otóż, że Wielka Brytania nie ma wiecznych wrogów ani sojuszników, ma natomiast wieczne interesy.

No więc w świetle korowodów z Brexitem nic nie wydaje się wieczne, a brytyjskie interesy w szczególności. Politolodzy i konstytucjonaliści z całego świata bacznie obserwują, co się właśnie dzieje w Westminsterze, a dzieją się rzeczy, z których dałoby się ukręcić kilka uciesznych sitcomów zaprawionych angielskim poczuciem humoru. Nowy premier Boris Johnson, któremu Elżbieta II podczas wręczania nominacji powiedziała z bolesną ironią: „dziwię się, że jeszcze ktoś chce tę robotę”, próbuje wykołować parlamentarną większość, doprowadzając do Brexitu bez umowy wbrew Izbie Gmin.

Kością niezgody między UE a UK jest granica oddzielająca Ulster od Republiki Irlandii. Dopóki była, przechodziła przez wsie i miasteczka. W Belfaście, Derry, Craigavon przez całe dziesięciolecia dochodziło do aktów przemocy, a konflikt między katolikami i protestantami zatruwał krew mieszkańcom Szmaragdowej Wyspy. Dzięki wejściu Wielkiej Brytanii i Irlandii do Unii, granica znikła i zapanował spokój, ale po twardym Brexicie szlabany znów mają się pojawić, co rodzi obawy, że dawne demony się obudzą. Czy to leży w interesie Wielkiej Brytanii?

Przechodząc zaś do spraw motoryzacyjnych, warto przypomnieć, że Wielka Brytania, mimo że już w zasadzie nie ma własnych samochodowych marek, wciąż jest krajem, w którym przemysł samochodowy stanowi kluczową gałąź gospodarki. Dzięki tanim liniom lotniczym i Eurotunelowi, ludzie odwykli już od oglądania promowych terminali w Calais i Dover, więc nie wszyscy zdają sobie sprawę, że codziennie przez kanał La Manche przeprawiają się tysiące tirów, z których spora część wiezie rozmaite komponenty do fabryk samochodów. Jeśli teraz celnicy będą musieli obwąchać każdą naczepę, zrobią się takie kolejki, że dostawy nie będą już „just-in-time”, tylko najwyżej „sometime”. Grozi to perturbacjami w produkcji na trudną przewidzenia skalę. Czy to leży w interesie Wielkiej Brytanii?

Pytanie o wieczne brytyjskie interesy jest oczywiście retoryczne, więc musi zawisnąć w próżni. Ale że konieczna jest pointa, sięgnijmy do klasyki brytyjskiej satyry, czyli wspaniałej trupy Monty Python. Jeden z jej twórców, John Cleese zamieścił na swoim twitterze kadr ze słynnego skeczu o patafianach, opatrzony podpisem: „Brytyjski zespół negocjacyjny”.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Jak stworzyć stronę internetową swojego warsztatu i działać w internecie

Media społecznościowe i internet to potężne narzędzia, które pozwalają w prosty sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Chciałbyś, aby Twój warsztat był widoczny w sieci? A może już prowadzisz działania w internecie i chcesz zwiększyć ich skuteczność? Inter Cars przygotował serię szkoleń, które pomogą sprostać tym wyzwaniom.

miniaturka

Szkolenia dla Q Service Castrol

Pod koniec sierpnia w Centrum Szkoleniowym Inter Cars odbyło się pierwsze z serii spotkań dla przedstawicieli serwisów zrzeszonych w Q Service Castrol. Członkowie nowej sieci dowiedzieli się na nim jak podnieść standard zarządzania serwisem.

miniaturka

Co można zepsuć naprawiając?

Eksperci sieci warsztatowej ProfiAuto przygotowali zestawienie pięciu napraw samochodowych, których lepiej nie wykonywać samodzielnie, bo jak uczy praktyka, często kończą się niepowodzeniem i dodatkowymi kłopotami.

miniaturka

Kolejne okazje do sprawdzenia zawieszenia

Szesnaście kolejnych okazji do bezpłatnego sprawdzenia zawieszenia na mobilnym testerze zawieszenia proponuje polskim kierowcom producent amortyzatorów BILSTEIN. Powtarzana od kilku lat akcja ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.

miniaturka

Nowy zakład Delphi Technologies w Błoniu

Delphi Technologies oficjalnie otworzyło nowy zakład Elektroniki i Elektryfikacji w Błoniu. Jak informują przedstawiciele firmy, inwestycja ta jest odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na technologie w dziedzinie elektryfikacji.

miniaturka

Centrum rozpatrywania reklamacji DENSO w Pradze

DENSO otworzyło nowe centrum rozpatrywania zgłoszeń gwarancyjnych w stolicy Czech. Ośrodek działa od sierpnia 2019 roku, a jego celem jest zapewnienie lepszej obsługi klientów z Europy Środkowo-Wschodniej.

miniaturka

Niskie napięcie, wysoka wydajność

Na tegorocznym Motor Show we Frankfurcie, Continental zaprezentuje testowego Forda Focusa z gotowym do seryjnej produkcji, 48-woltowym układem napędowym o dużej mocy (do 30 kW), co wedle zapewnień przedstawicieli firmy jest przełomowym osiągnięciem.

miniaturka

Brexit – za chwilę twarde zderzenie

Brexitu jeszcze nie ma, a już asekuracyjne (choć zrozumiałe) zachowania firm odczuwa cała europejska gospodarka. Nakładając się na spowolnienie gospodarcze i wojny handlowe, które po części je wywołują, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć katastrofalne skutki zwłaszcza, że widmo „twardego” Brexitu jest coraz bliższe zmaterializowania.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info