Tytuł: Plusy ujemne

WARSZTATOWIEC.info środa, 21 Sierpień 2019
Najbardziej klasyczny z klasyków i mistrz paradoksu – Lech Wałęsa powiedział kiedyś, że są plusy dodatnie i ujemne. No i miał rację, co pokazuje przykład Słowacji. Otóż jak donosi prasa, analitycy są zaskoczeni danymi makroekonomicznymi naszych sąsiadów, których gospodarka nagle i dość gwałtownie wyhamowała, a produkcja przemysłowa spadła. Wszystko to spowodowane jest problemami koncernów samochodowych, które odnotowują spadek popytu i zmuszone są ograniczać produkcję.

Na naszych oczach ziszcza się profetyczna wizja tych bardziej dalekowzrocznych ekonomistów, którzy już dawno wskazywali, że Słowacja wybrała bardzo ryzykowny model rozwoju polegający na stworzeniu przemysłowej monokultury samochodowej. Fabryki mają tam PSA - w Trnawie, Hyundai w Żylinie, Volkswagen w Bratysławie oraz Jaguar – Land Rover w Nitrze. Słowacja w cuglach wygrywała konkursy o inwestycje koncernów samochodowych, przebijając ofertę innych ubiegających się krajów (w tym Polski) rozmaitymi udogodnieniami, ulgami podatkowymi, dopłatami itd. W efekcie udział samochodów w całkowitej produkcji przemysłowej na Słowacji osiągnął 44 procent i odpowiada aż za 35 procent eksportu tego małego kraju.

Przemysł samochodowy ma jednak to do siebie, że jest bardzo wrażliwy na wahania koniunktury gospodarczej i jako pierwszy reaguje na rozmaite spowolnienia. Stąd ostre hamowanie słowackiej gospodarki, które może dopiero stanowić nieśmiały wstęp do prawdziwego dramatu, jaki zapewne nadejdzie, kiedy trafi się kolejny światowy kryzys. A że ten się w końcu trafi, jest pewne jak dwa razy dwa równa się cztery.

No i okazuje się teraz, wracając do cytowanego klasyka, że nasze przegrane wyścigi o samochodowe fabryki można zaliczyć do minusów dodatnich, a słowackie zwycięstwa do plusów ujemnych. Zamiast jednej wielkiej montowni samochodów bezpieczniej jest bowiem mieć sto fabryczek proszku, groszku, mydła i powidła, a jeśli chodzi o przemysł motoryzacyjny – dobrze jest produkować części, zwłaszcza te na rynek wtórny, bo cały ten wesoły kramik rozmaitości znacznie lepiej zniesie gospodarcze światowe trzęsienie ziemi niż cztery wielkie montownie samochodowe. Najwymowniejszym przykładem, jaką katastrofą może się to skończyć jest Detroit, zwane niegdyś dumnie Motor City, a dziś znane jako miasto bankrut.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Uwaga na łożyska z pasywnym enkoderem

Wymieniając łożysko w przednim kole samochodów takich jak BMW 3, 5, X3 i X5 należy zwrócić baczną uwagę, którą stroną je montujemy, bo nietrudno popełnić błąd.

miniaturka

Sprzęgłowa promocja firmy SACHS

Firma ZF Aftermarket ogłosiła promocję na sprzedawane przez jej dystrybutorów sprzęgła i dwumasowe koła zamachowe marki SACHS. Obniżono cenę tych elementów, do każdego zakupu dodawany jest też prezent.

miniaturka

750 nowości w ofercie Valeo!

Oferta Valeo kierowana na rynek wtórny powiększona została ostatnio o 750 nowości. Wzbogacone zostały niemal wszystkie grupy asortymentowe, pojawiła się też zupełnie nowa.

miniaturka

Używany samochód przez internet

Spotawheel, brytyjski start-up zajmujący się handlem używanymi samochodami w internecie, zainaugurował działalność w Polsce. Firma chce przekonać Polaków do swojego modelu biznesowego, dzięki któremu można kupić używane auto bez wychodzenia z domu.

miniaturka

Shell edukuje: trzy zasady bezpiecznej podróży

W ciągu ostatnich 6 lat liczba wypadków na drogach drastycznie wzrosła. Jednocześnie dane pokazują, że wakacje to czas, w którym dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych. Dlatego też Shell wspólnie z partnerami kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste!” przypomina o trzech prostych zasadach, które pozwolą zachować bezpieczeństwo na drodze.

miniaturka

Bosch wprowadza wyświetlacze przyszłości

Bosch wprowadza na rynek wyświetlacze wykorzystujące pasywną technologię 3D do generowania realistycznego trójwymiarowego efektu. Pozwala to na odczytanie wizualnych informacji szybciej niż na tradycyjnych ekranach.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info