Tytuł: Drogowe kino moralnego niepokoju

WARSZTATOWIEC.info środa, 31 Lipiec 2019
Miłośnicy kina zapewne pamiętają film Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Amator” opowiadający o pewnym niczym niewyróżniającym się zaopatrzeniowcu, który któregoś dnia kupuje amatorską kamerę filmową i zaczyna dokumentować otaczającą go rzeczywistość, za co ponosi ostatecznie dramatyczne konsekwencje, zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Dzieło sprzed czterdziestu lat przypomniało nam się w związku z niesłychaną popularnością kamerek samochodowych. Urządzenia te nagrywają, co się dzieje przed samochodem, a dzieją się rzeczy, po obejrzeniu których można poczuć niepokój, i to nie tylko moralny. I tak na przykład przebojem ostatnich dni jest film przedstawiający rajd chodnikiem w wykonaniu kierowcy, który nie miał cierpliwości do stania w korku. W serwisie Youtube można zaś zobaczyć sceny drogowej grozy, po obejrzeniu których każdy rozsądny obywatel zamiast tłuc się do Rzeszowa samochodem, wolałby polecieć rządowym gulfstreamem w towarzystwie marszałka, albo nawet i bez niego.

Moda na kamerki przyszła ze Wschodu. Kierowcy w krajach postradzieckich jako pierwsi zaczęli masowo instalować te gadżety w swoich autach, by w razie kolizji mieć dowód na to, że to nie ich wina. Podobno bez takiego filmowego dowodu nie sposób tam uzyskać odszkodowania. Idea wzajemnego filmowania się na drodze przyjęła się również w Polsce i to do tego stopnia, że biedna policja nie nadąża z oglądaniem wszystkich nadesłanych produkcji.

Warto jednak pamiętać, że są w Europie kraje, gdzie używanie kamerek jest zabronione. W Szwajcarii można dostać za to słony mandat, a w Austrii za filmowanie grozi grzywna w wysokości, uwaga: 10 tysięcy euro. Na wszelki więc wypadek, przed wyjazdem za granicę, zdjąć to z szyby, żeby nie skończyć jak ów bohater filmu Kieślowskiego.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Optymizm nieco spadł

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postanowiło zmierzyć się z problemem zatorów płatniczych, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm. Projekt odpowiedniej regulacji przeszedł już przez sejmową ścieżkę legislacyjną. Co na temat zatorów płatniczych mają do powiedzenia przedstawiciele przemysłu i rynku motoryzacyjnego?

miniaturka

Letnia troska o akumulator

Upały to trudny okres dla akumulatorów samochodowych. Kiedy temperatura rośnie, baterie zaczynają się samoczynnie rozładowywać. Exide Technologies wyjaśnia, dlaczego wysokie temperatury źle wpływają na akumulator i radzi, jak temu przeciwdziałać.

miniaturka

Sierpniowe szkolenia Inter Cars

Branża motoryzacyjna to wymagający segment. Każdy klient oczekuje najwyższego standardu obsługi i nie ma znaczenia czy wstawia swój samochód do wielkiego, sieciowego punktu napraw, czy też małego, prywatnego warsztatu. Dlatego wszyscy mechanicy powinni nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, na przykład uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Inter Cars.

miniaturka

Zintegrowane piasty koła HBU3

W ciągu ostatnich kilku dekad łożyskowanie kół jezdnych samochodów osobowych przeszło wielkie zmiany. Niegdyś standardem była wymiana samych łożysk, które trzeba było umiejętnie osadzić a następnie wyregulować, dziś królują zintegrowane piasty wymagające tylko przykręcenia.

miniaturka

Alternatory DENSO z wysokowydajnymi diodami

DENSO, we współpracy z dostawcą półprzewodników Hitachi Power Semiconductor Device Ltd., opracowało wysokowydajną diodę do alternatorów stosowanych w pojazdach z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Pierwsze alternatory wyposażone w nowe diody prostownicze niedługo pojawią się w samochodach.

miniaturka

Parkowanie bez kierowcy i nadzoru

Firmy Bosch i Daimler uzyskały zgodę odpowiednich władz w Badenii-Wirtembergii na zastosowanie zautomatyzowanego systemu parkowania na wielopoziomowym parkingu Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie. Funkcja ta jest dostępna za pośrednictwem aplikacji na smartfonie i nie wymaga udziału kierowcy.

miniaturka

Total Polska i Auto Partner zacieśniają współpracę

Total Polska, jeden z większych dostawców środków smarnych na naszym rynku, oraz Auto Partner SA, należący do czołowych importerów i dystrybutorów części zamiennych do samochodów osobowych i dostawczych w Europie Środkowej i Wschodniej, nawiązali bezpośrednią współpracę handlową.

miniaturka

TMD Friction z nagrodą za wsparcie

Producent materiałów ciernych, firma TMD Friction została wyróżniona nagrodą TEMOT przyznawaną za wybitne wsparcie udzielane w obszarze niezależnego rynku części zamiennych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info