Tytuł: Mistrz ekologii z FSO

WARSZTATOWIEC.info środa, 24 Lipiec 2019
Lipcowy weekend w rozleniwionej kanikułą Warszawie, na ulicach pustawo i nagle na skrzyżowaniu pojawił się on – przybysz z przeszłości, na widok którego przechodnie stawali jak wryci, a kierowcy pospolitych suvów mrugali z niedowierzaniem. Najprawdziwszy, oryginalny, cudowny – Polski Fiat 125p w kolorze bahama yellow, na oko egzemplarz co najmniej z początku lat 80., o czym świadczył fiatowski znaczek na masce. Wóz utrzymany był idealnie, bez najmniejszego śladu rdzy, do tego miał oryginalne dekle na kołach. Słowem, ujrzeliśmy wspaniały zabytek naszej biedniusiej polskiej motoryzacji.

Jeśli jednak ktoś pomyślał, że żółtym PF 125p podążał jakiś kolekcjoner, a samochód miał również żółte tablice rejestracyjne, to spieszymy zapewnić, że nic z tych rzeczy. Fiacisko nosiło najprawdziwsze czarne blachy i pewnie jest jednym z nielicznych samochodów zarejestrowanych jeszcze w czasach Polski Ludowej, który wciąż istnieje, a nie tylko figuruje jako nieaktualny zapis w bazie CEPiK.

Za kierownicą siedział starszy pan w białej, płóciennej czapeczce z wyhaftowanym znaczkiem PTTK, towarzyszyła mu zaś dama w kwiecistej sukience i słomkowym kapelusiku. Para zapewne wybierała się na piknik za miasto, a nam, z zachwytem obserwującym tę scenkę rodzajową, przypomniał się uroczy i zabawny film Janusza Kondratiuka „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę” z 1969 roku, w którym na piknik wybierają się starym automobilem Krzysztof Litwin i młodziutka, prześliczna Ewa Szykulska.

No ale do rzeczy, bo wakacje wakacjami, a morał motoryzacyjny jakiś być musi. Otóż nasza dwuosobowa, samozwańcza kapituła ogłasza zwycięzców zorganizowanego ad hoc konkursu „Motoryzacyjny Mistrz Ekologii”. Laureatami zostali wspomniani starsi państwo i ich wspaniały „duży fiat”. Co prawda nie spełnia on żadnej normy Euro, ale za to, jak go socjalistyczna fabryka wyprodukowała, tak sobie jeździ od 40 lat, zapewne z rzadka, sądząc po jego nienagannym stanie. Tak zwany ślad węglowy, który po sobie zostawi, wziąwszy pod uwagę produkcję, emisję dwutlenku w spalinach, wreszcie utylizację (mamy nadzieję, że to cudeńko nigdy nie trafi do żadnej stacji demontażu pojazdów), jest w przeliczeniu na lata eksploatacji tak skromny, że dwutonowa Tesla z baterią wyprodukowaną z deficytowych surowców wypruwanych gdzieś spod ziemi, może naszemu fiaciorowi najwyżej zatrąbić. I to z szacunkiem!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Problemy z wysprzęglikiem 510017710

Pomimo licznych szkoleń, zdarzają się jeszcze problemy ze sprzęgłami w popularnych samochodach z grupy VW, np. w pojazdach VW Passat, Skoda Octavia, Audi A3, wyposażonych w silniki 1.9 TDI, 2.0 TDI, 1.8 TFSI. Co charakterystyczne, problemy te nie pojawiają się zwykle podczas eksploatacji auta po jego naprawie, lecz występują już podczas prac warsztatowych.

miniaturka

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Firma MEYLE opublikowała film-samouczek demonstrujący krok po kroku wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów na przykładzie przekładni 7-G Tronic Plus marki Mercedes Benz.

miniaturka

Bosch Denoxtronic – system do selektywnej redukcji NOx

Opracowany przez firmę Bosch system Denoxtronic to kluczowy element procesu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) tlenków azotu NOx stosowanego przy nowoczesnych silnikach Diesla napędzających samochody...

miniaturka

Nowe części DENSO do układów termicznych

DENSO rozszerzyło ofertę elementów układów termicznych o 33 nowe numery części jakości OE, które mają łącznie 999 zastosowań i zastępują 108 numerów części OE.

miniaturka

Przymusowy import używanych części

Europa podejmuje działania, które mają rozwinąć gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, efektywnie wykorzystującą zasoby oraz konkurencyjną. Na tle Europy wypadamy słabo, nawet w tak innowacyjnych branżach jak motoryzacja, choć moglibyśmy wyznaczać standardy zamiast gonić peleton.

miniaturka

Inter Cars i Castrol zacieśniają współpracę

Inter Cars, największy importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych w Europie Środkowo-Wschodniej, zacieśnia współpracę z marką Castrol.

miniaturka

Moto-Profil awansuje w rankingu „Gazety Finansowej”

Moto-Profil umocnił swoją pozycję w kolejnym tegorocznym rankingu biznesowym. Spółka awansowała aż o 52 miejsca w zestawieniu „1000 największych firm w Polsce” przygotowanym przez redakcję „Gazety Finansowej”.

miniaturka

Jazda autem bez trzymanki

Samochody komunikujące się i jeżdżące bez angażowania kierowcy znaliśmy do tej pory tylko z filmów. To się zmieni. Codziennie w mediach można znaleźć informacje o pojazdach autonomicznych czyli takich, którym do jazdy nie jest potrzebna ani kierownica ani … kierowca.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info