Tytuł: Raport o polskim programie kosmicznym

WARSZTATOWIEC.info środa, 17 Lipiec 2019
Tym razem zaczniemy od wątku historycznego. Otóż jednym z zabawniejszych epizodów z czasów międzywojennych była próba realizacji ambicji kolonialnych, wyrażanych przez grupę nieco szurniętych entuzjastów skupionych w towarzystwie o wielce mocarstwowej nazwie: Liga Morska i Kolonialna. Celem statutowym ligi było założenie polskiej kolonii w jakimś egzotycznym zakątku świata. Liga zabiegała o poparcie m.in. ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, który jednak całe te wysiłki uznał za kompletne bałwaństwo i skwitował słynnym bon motem: „Panowie, nasze kolonie zaczynają się za Rembertowem”. Liga nie poddawała się jednak i wyczarterowała statek, który posłała z misją do Afryki. Kolonialiści znad Wisły zabrali ze sobą wyroby krajowego przemysłu, by wysondować, czy da się znaleźć na nie zbyt na Czarnym Lądzie. Rynkowymi przebojami miały być między innymi emaliowane nocniki. Wyprawa zakończyła się spektakularną klapą, po której zostały tylko rachunki do zapłacenia.

Historyjka ta przypomniała się nam po lekturze doniesień o raporcie na temat perspektyw elektromobilności w Polsce, przygotowanym na zlecenie rządu. No więc perspektywy nie wyglądają obiecująco. Jak dobrze pójdzie, to do 2025 roku doczekamy się w Polsce 300 tysięcy elektrycznych samochodów. Zapowiadany milion będzie zaś trudny do osiągnięcia nawet w roku 2040.

Raport przygotowany przez firmę Atmoterm SA i Forum Elektromobilności porusza również kwestię uroczyście zapowiadanej produkcji polskiego auta elektrycznego. Autorzy studzą jednak ten zapał i piszą, że: „Analiza potencjału innowacyjnego i produkcyjnego wykazała, że ogólny udział polskich podmiotów w pracach projektowych, badawczych, rozwojowych i produkcyjnych związanych z obszarem elektromobilności nie jest na dzień dzisiejszy znaczący, co potwierdza także opinia PIMOT. (…) Szanse wdrożenia do produkcji polskiego samochodu elektrycznego są raczej niewielkie”.

Jednym słowem, nie ma jak, gdzie, ani czym robić tych elektrycznych samochodów i na wiecznej rzeczy pamiątkę pozostaną jedynie konkursowe szkice.

Zanim rząd zamówi w Polskiej Agencji Kosmicznej raport na temat możliwości zbudowania kosmodromu w Lubaczowie i wysłania polskiej rakiety na orbitę, my – w czynie partyjnym, stworzyliśmy już dwuosobowy think-tank i przeprowadziliśmy gruntowną analizę zagadnienia. W naszym raporcie można przeczytać, że: „Analiza potencjału innowacyjnego i produkcyjnego wykazała, że ogólny udział polskich podmiotów w pracach projektowych, badawczych, rozwojowych i produkcyjnych związanych z obszarem kosmonautyki nie jest na dzień dzisiejszy znaczący, a szanse zbudowania polskiej rakiety i kosmodromu są raczej niewielkie”.

Nie ma za co. Polecamy się na przyszłość.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Valeo o sprzęgłach

Już za kilka dni, bo we wtorek 23 lipca o godzinie 13.00 przeprowadzone zostanie kolejne internetowe szkolenie techniczne Valeo. Tym razem tematem będą sprzęgła do pojazdów ciężarowych.

miniaturka

Naprawy powypadkowe – równowaga na razie utrzymana

Rząd krytycznie ocenił senacki projekt ustawy, który ustanawia zakaz cesji wierzytelności wynikających z czynów niedozwolonych. Jego wprowadzenie oznaczałoby koniec powypadkowych napraw bezgotówkowych. Zgodnie z postulatem branży decydenci uznali, że rozwiązanie takie byłoby niekorzystne dla poszkodowanych kierowców, a przepis przewidujący zakaz cesji nie ma uzasadnienia.

miniaturka

Przyczyny zużycia i uszkodzenia klocków hamulcowych

Firma Valeo stworzyła poradnik dla mechaników zajmujących się obsługą układów hamulcowych w pojazdach ciężarowych. Pomaga on ocenić objawy zużycia klocków hamulcowych i określić jego przyczynę.

miniaturka

Akumulator w chmurze

Dostosowanie trybu ładowania baterii pojazdu elektrycznego do różnych czynników, takich jak temperatura otoczenia, nawyki kierowcy czy stan akumulatora pozwala wydłużyć żywotność tego elementu. Zapewnia to specjalne rozwiązanie opracowane przez firmę Bosch.

miniaturka

ZF Workshop Tour rusza w Polskę

Wysłannicy marki SACHS ruszają w Polskę, by sprawdzić jakich marek produkty są polecane przez mechaników pracujących w niezależnych warsztatach samochodowych. Każdy, kto zarekomenduje i sprzeda wysłannikowi firmy sprzęgło, dwumasowe koło zamachowe lub zestaw sprzęgła marki SACHS, otrzyma nagrodę.

miniaturka

Lipcowe nowości Nissensa

Co miesiąc powiększa się lista produktów oferowanych przez firmę Nissens. Również w lipcu pojawiło się na niej wiele nowości.

miniaturka

Febi wspiera Młode Kadry

Dopływ młodych mechaników do warsztatów stara się zapewnić Inter Cars, który od lat animuje program wspierający edukację zawodową „Młode Kadry”. Akcja zyskała niedawno kolejnego sprzymierzeńca – firmę Febi.

miniaturka

Inter Cars wysoko w rankingu Gazety Finansowej

Ranking 1000 największych firm w Polsce przygotowany przez Gazetę Finansową to kolejne zestawienie uwzględniające grupę Inter Cars. Polski dystrybutor uplasował się w czołówce listy, ponownie notując awans względem poprzedniego roku.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info