Tytuł: Chciejstwo a skrzecząca rzeczywistość

WARSZTATOWIEC.info środa, 10 Lipiec 2019
IBRM Samar podał, że w czerwcu sprowadzono do Polski ponad 78 tysięcy używanych samochodów, czyli o 7,7 proc. mniej niż w czerwcu zeszłego roku, co podobno nie jest jednak zwiastunem nowego trendu, ale winą kalendarza, bo tegoroczny czerwiec miał o dwa dni robocze mniej niż poprzedni. Import samochodów z drugiej ręki wciąż więc trzyma się krzepko, nad czym lamentują niektórzy publicyści i lobbyści, a także niektórzy publicyści-lobbyści.

Wielokrotnie wykazywaliśmy, że owe lamenty są wewnętrznie sprzeczne, ale nie zawadzi wykazać to jeszcze raz, zapewne nie ostatni. Otóż jak zwykle pada argument o zagracaniu naszego kraju samochodową starzyzną. Tradycyjnie też podawany jest zawyżony średni wieku polskiego parku samochodowego ustalony na podstawie, co prawda oficjalnych, ale nieaktualnych danych CEPiK. No więc „na jednym oddechu” podaje się, że statystyczny polski samochód ma 15 lat, a średni wiek importowanych pojazdów używanych wynosi 11 lat i siedem miesięcy. Nie trzeba być statystykiem, żeby dostrzec, że import ten przyczynia się nie do postarzenia, ale do odmłodzenia naszego parku (i to biorąc pod uwagę realny średni wiek wynoszący ponad 13 lat), co powinno wszystkich ucieszyć, a nie skłaniać do utyskiwania.

Oczywiście za lamentami czai się pewna intencja. Pojawia się oto niewypowiedziana wprost sugestia, że rząd powinien postawić tamę importowi używanych pojazdów. Wtedy też reflektanci, zamiast do komisów, pójdą prościuteńko do salonów i kupią nowe auta, najlepiej elektryczne.

Znakomity literat Melchior Wańkowicz już przed wojną ukuł termin „chciejstwo”, który dosadnie określa błąd poznawczy polegający na myśleniu życzeniowym. Polega on na tym, że zakładamy, iż coś jest prawdą, bo tak sobie właśnie życzymy. Tymczasem rzeczywistość zupełnie się pobożnymi życzeniami nie przejmuje i jak zwykle skrzeczy.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Niemcy uwalniają rynek części zewnętrznych

U naszych zachodnich sąsiadów trwają prace nad wprowadzeniem zmian prawnych dotyczących napraw powypadkowych. Pierwsze oznaki liberalizacji tego segmentu rynku części zamiennych widać również we Francji. Już wkrótce możemy być świadkami zmian, które będą miały wpływ także na działalność polskich firm.

miniaturka

Promocja Castrol EDGE i Magnatec w Inter Cars

Ruszyła nowa promocja zorganizowana wspólnie przez Inter Cars i firmę Castrol. Klienci, którzy zdecydują się wziąć w niej udział, otrzymają voucher, który pomoże im zdobyć nową wiedzę.

miniaturka

Nowe wieloiskrowe cewki zapłonowe Delphi

Delphi Technologies wprowadziło na rynek dwie nowe cewki zapłonowe OE bazujące na sprawdzonej technologii wieloiskrowej. Wyprodukowano już ponad 14 milionów takich cewek, które montuje się w popularnych modelach samochodów marki Mercedes.

miniaturka

Więcej zestawów NRF EASY FIT

Poza elementami sprzedawanymi pojedynczo firma NRF oferuje także stale powiększaną gamę zestawów montażowych zawierających wszystkie części potrzebne do przeprowadzenia naprawy.

miniaturka

Nowości w ofercie zestawów OptiPACK™

Valeo Service odświeża i rozszerza ofertę zestawów klocków typu all-in-one box OptiPack™, które zawierają komplety klocków hamulcowych oraz wszelkie akcesoria niezbędne do ich wymiany.

miniaturka

Nowe światła OSRAM LEDriving

Firma OSRAM poszerzyła ofertę produktów oświetleniowych rodziny LEDriving o nowe modele lamp roboczych i drogowych. Szeroki wybór wersji o różnym kącie rozsyłu światła, wartości strumienia świetlnego do 5500 lumenów i zasięgu do 450 m, pozwala wybrać produkt dopasowany do każdych warunków pracy.

miniaturka

10 lat świec zapłonowych DENSO TT

DENSO świętuje 10-lecie świec zapłonowych Twin Tip (TT). Są one dostępne w wersji niklowej oraz irydowej i zapewniają obecnie 87% pokrycie parku pojazdów w Europie.

miniaturka

Maciej Oleksowicz wśród najlepszych menadżerów

Miesięcznik Home & Market w czerwcowym wydaniu opublikował listę 25 najlepszych menadżerów roku 2019. Jednym z wyróżnionych został Maciej Oleksowicz, prezes zarządu Inter Cars SA.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info