Tytuł: Ministerstwo Energii i Nieuzasadnionego Optymizmu

WARSZTATOWIEC.info środa, 3 Lipiec 2019
Ministerstwo Energii skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczącego wsparcia transportu zeroemisyjnego. Projekt zakłada wprowadzenie dopłat do samochodów elektrycznych w wysokości do 36 tysięcy złotych.

Państwo polskie zamierza więc dopłacać do elektryków więcej niż na przykład państwo niemieckie. Jest to tym bardziej zaskakujące, że w Polsce, w odróżnieniu od Niemiec, nie wytwarza się samochodów elektrycznych, a rządowe zapowiedzi dotyczące rozpoczęcia ich produkcji można potraktować życzliwie, ale lepiej się do nich specjalnie nie przywiązywać. Trzeba też przypomnieć, że prąd, którym ładowane będą dotowane elektryczne samochody jest w Polsce wytwarzany w 80 proc. z węgla, co podważa ekologiczny sens dopłat.

Pisaliśmy już kiedyś, że w kraju naszym na elektryczny samochód, nawet z 30-procentową zniżką stać będzie tylko najbogatszych. Jednym słowem na cacka dla krezusów zrzucą się pozostali, głównie niezbyt zamożni, w tym ci, którzy muszą bez dotacji kupić jakikolwiek, nawet najbardziej używany samochód, bo mieszkają na terenach, gdzie komunikacja publiczna została zlikwidowana.

Ministerium skrobnęło jednak uzasadnienie, które powinno sprawić, że marudy takie jak my rozchmurzą się i z ufnością spojrzą w przyszłość. Czytamy w nim oto:
„(...) Coraz większa popularność pojazdów elektrycznych w gospodarstwach domowych i w transporcie publicznym doprowadzi do wykreowania mody na ekologiczny transport, co będzie stymulować popyt. W wybranych aglomeracjach zbudowana zostanie infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych i tych napędzanych paliwami alternatywnymi. Polski przemysł, w ramach europejskiego łańcucha wartości, będzie wytwarzał wysokiej jakości podzespoły dla pojazdów elektrycznych, produkował same pojazdy oraz niezbędną dla rozwoju elektromobilności infrastrukturę”.

Wspaniałą wizję przyszłości ma nasze ministerium. Powinno sobie dopisać do nazwy „i Optymizmu”. Przypomniała się nam przy okazji taka oto strofka z pewnej uroczej piosenki, która idealnie pasuje do uzasadnienia ministerialnego projektu:
Dobranoc, dobranoc ojczyzno, już księżyc na czarnej lśni tacy
Dobranoc, i niech Ci się przyśnią pogodni, zamożni Polacy
Że luźnym zdążają tramwajem, wytworną konfekcją okryci
i darzą uśmiechem się wzajem, i wszyscy do czysta wymyci
i wszyscy uczciwi od rana, od morza po góry, aż hen
Dobranoc, ojczyzno kochana, już czas na sen.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Q Service Castrol nabiera mocy i zapowiada ekspansję

Sieć serwisów samochodowych Q Service Castrol szykuje się do ekspansji na polskim rynku. Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na terenie jednego z nowych warsztatów, przedstawiciele tego przedsięwzięcia przypomnieli założenia projektu oraz zaprezentowali plany jego rozwoju.

miniaturka

Dwa napinacze, dwie procedury

Pod marką INA oferowane są dwa typy napinaczy paska rozrządu przeznaczone do silników 2.3 JTD stosowanych w dostawczych pojazdach marek Fiat i Iveco. Różnią się one trochę wyglądem, natomiast procedura ich ustawianie jest całkowicie odmienna.

miniaturka

Jaka wiązka do haka

Montaż haka holowniczego w samochodzie oznacza zarazem konieczność montażu gniazda elektrycznego i dochodzącej do niego wiązki przewodów. Rodzi się w tym momencie pytanie o wybór wiązki, bo stosowane są dwa jej rodzaje: 7 PIN oraz 13 PIN.

miniaturka

Spies Hecker – rada na chmurzenie

Gdy lakier bazowy zaczyna schnąć, często pojawiają się pierwsze niedoskonałości. Można jednak temu zapobiec. Evgeny Khmelev z firmy Spies Hecker pokazuje, jak uniknąć efektu chmurzenia podczas renowacji lakierów metalicznych.

miniaturka

DENSO e-Videns w akcji „PitStop” ProfiAuto

DENSO dołączyło do tegorocznej akcji „PitStop” z nowym narzędziem do inspekcji pojazdów, e-Videns. ProfiAuto PitStop to organizowany od 2014 roku przez firmę Moto-Profil cykl wydarzeń, podczas których specjaliści bezpłatnie doradzają i kontrolują stan techniczny samochodów w kilkudziesięciu miastach.

miniaturka

Road Show - program ELIT Polska dla mechaników

ELIT Polska rozpoczyna cykl imprez pod nazwą Road Show przeznaczonych dla pracowników warsztatów samochodowych. W tym roku odbędą się one w siedmiu miejscowościach na południu kraju.

miniaturka

Nowe klocki hamulcowe Textar do SUV-ów

Textar poszerzył ofertę klocków hamulcowych przeznaczonych do SUV-ów.

miniaturka

OSRAM LEDriving XENARC do Forda Focusa

Wśród tegorocznych nowości OSRAM dla motoryzacyjnego rynku wtórnego znalazły się zamienniki oryginalnych przednich świateł do Forda Focusa trzeciej generacji (2011-2014).

miniaturka

Elektryki nie takie czyste

W wyniku afery z fałszowaniem wyników badań toksyczności spalin nazwanej wdzięcznie Dieselgate pojazdy z silnikami wysokoprężnymi stały się ucieleśnieniem wszelkiego zła w motoryzacji, mimo że przez lata były promowane jako bardziej ekonomiczne, a także mniej obciążające środowisko. Na tej infamii tracą kierowcy, którzy sprzedając samochód z silnikiem Diesla uzyskują niższą cenę. Medialne świadectwo ekologicznej moralności otrzymały natomiast pojazdy elektryczne, które reklamuje się jako zeroemisyjne. Czy słusznie?

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info