Tytuł: Zakorkowani

WARSZTATOWIEC.info środa, 5 Czerwiec 2019
Wedle danych zebranych w raporcie TomTom Traffic Index, który opisuje sytuację drogową na świecie, najbardziej zakorkowany jest Mumbaj, największe miasto Indii liczące, nie do wiary – 23 miliony mieszkańców. Na kolejnych miejscach uplasowały się dwa południowoamerykańskie miejskie giganty, stolica Kolumbii - Bogota (ponad 8 milionów mieszkańców) i Peru - Lima (11 milionów).

Kto chce szukać w raporcie poloniców, ten je też znajdzie. Oto bowiem wśród najbardziej zakorkowanych miast Europy poczesne, siódme miejsce zajęła Łódź, a dwa oczka za nią zameldował się Kraków. Dwiema najbardziej zakorkowanymi metropoliami Europy okazały się Moskwa i Stambuł, co żadną niespodzianką nie jest, za to dość sensacyjnie na pudle znalazł się również Bukareszt.

Piszącym te słowa przydarzyło się kiedyś utknąć w godzinach szczytu w okolicach Wielkiego Bazaru w Stambule, skąd próbowali przedostać się do hotelu położonego poza centrum tego ogromnego miasta. Widok otaczających bazar ulic był surrealistyczny. Wszystko stało absolutnie bez ruchu do tego stopnia, że obserwator miał wrażenie, iż ogląda zdjęcia w Google Street View.

Za kierownicą jednej z taksówek siedział zażywny, wąsaty kierowca, któremu brakowało tylko fezu na głowie, by wyglądał jak wycięty z turystycznego folderu. Taksówkarz ów popadł w stan zbliżony do anabiozy i nie wykonywał najmniejszych nawet ruchów. Nie wykazywał też żadnych oznak irytacji. Na pytanie, czy nie można by jego taksówką dojechać do hotelu, westchnął ciężko, po czym oświadczył, że jeśli chce się noc spędzić w hotelowym łóżku, lepiej udać się tam per pedes.
Dwugodzinny wieczorny spacer po tym fascynującym mieście okazał się bardzo przyjemny, zaś widok z hotelowego okna niezbicie dowodził, że słowa stambulskiego taryfiarza nie były jedynie poetycką emfazą. Pobliska arteria stała bowiem na gipsowo, tworząc ciągnącą się po horyzont widowiskową łunę świateł.

Trudno w tym korkowaniu dostrzec jakiś większy sens. Może jednak przyszłość należy do elektrycznych hulajnóg, elektrycznych wrotek i elektrycznych butów?

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

ProfiAuto Show 2019 już w najbliższy weekend

Specjalna Strefa Warsztatowa w samym sercu Spodka, rywalizacja o Puchar Mechanika, profesjonalne szkolenia, pokazy kaskaderskie czy pierwsze w Polsce samochodowe bungee. To część listy atrakcji czekających na uczestników 16. edycji ProfiAuto Show, która odbędzie się już w 8-9 czerwca w Katowicach.

miniaturka

Co połączy samochody, czyli na dwoje babka wróżyła

W Europie trwa właśnie batalia legislacyjna o to, która technologia pozwoli samochodom komunikować się ze sobą oraz z infrastrukturą. Taka komunikacja usprawni ruch i zwiększy bezpieczeństwo na drogach. W grę wchodzą dwa standardy dwóch przeciwnych grup interesariuszy, a za tym wszystkim stoją oczywiście wielkie pieniądze.

miniaturka

DENSO e-Videns z funkcją kasowania

Nowe narzędzie DENSO do inspekcji pojazdów, e-Videns, zostało udoskonalone poprzez dodanie funkcji resetowania. Urządzenie umożliwia teraz kasowanie interwałów serwisowych i kodów błędów diagnostycznych. Aktualizacja zapewnia dostęp do tych samych funkcji resetowania, które są dostępne w urządzeniach OE.

miniaturka

Filtry kabinowe ze srebrem

UFI Filters przedstawiło nowe medium filtracyjne, które zdaniem przedstawicieli firmy, wprowadzi nową jakość w dziedzinie filtrów kabinowych.

miniaturka

OSRAM przejął Ring Automotive

Spółka OSRAM przejęła firmę Ring Automotive, producenta oświetlenia, akcesoriów i elektroniki samochodowej dostarczającego produkty na motoryzacyjny rynek wtórny.

miniaturka

Czerwcowe szkolenia Inter Cars

Kolejny miesiąc szkoleń Inter Cars zapowiada się bardzo intensywnie. Firma przygotowała ponad 40 spotkań dla mechaników, zajmujących się zarówno samochodami osobowymi jak i ciężarowymi osobowego, podczas których dzielić się będzie sekretami techniki motoryzacyjnej.

miniaturka

Poszukiwany, poszukiwana, czyli brak (kompetentnych) ludzi do pracy

Postęp technologiczny rewolucjonizuje to jak żyjemy, uczymy się i pracujemy. Nowe technologie kształtują na nowo nie tylko przemysł, ale i całą szeroko pojętą gospodarkę światową. Daje to ogromne możliwości, ale wymaga także od ludzi zdolności do adaptacji. W motoryzacji jest to umiejętność kluczowa.

miniaturka

Young Car Mechanic 2019 dobiegł końca

W ostatni weekend maja w Centrum Szkoleniowym Inter Cars pojawiło 21 młodych mechaników reprezentujących 7 państw Starego, by rywalizować o tytuł Young Car Mechanic 2019 i 100 000 złotych.

miniaturka

Polska Platforma Porozumienia - w skrócie: SDCM

W Polsce ciągle toczą się spory i dyskusje na temat przemysłu i rynku motoryzacyjnego, a towarzyszą im tak wielkie emocje, że czasem przysłaniają one merytoryczne argumenty. Są jednak miejsca, gdzie zamiast burzliwych polemik prowadzone są rzeczowe dyskusje w duchu porozumienia, mające na celu dobro wszystkich zebranych. Takie właśnie jest forum, które dla firm członkowskich tworzy Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info