Tytuł: Paryżanka z włoskim akcentem

WARSZTATOWIEC.info środa, 29 Maj 2019
Dziś ponownie kącik historyczny, ale zanim do niego przejdziemy, podajemy informację z ostatniej chwili. Włosko-amerykański koncern Fiat Chrysler Automobiles i francuski potentat Renault rozpoczęły negocjacje na temat fuzji. Jeśli rozmowy zakończą się porozumieniem, powstanie trzeci pod względem wielkości producent samochodów na świecie po Toyocie i Volkswagenie, a jego lista marek będzie tak długa i urozmaicona, że klienci dostaną oczopląsu. Dość powiedzieć, że w ofercie znajdzie się i budżetowa Dacia, i zbytkowne Maserati.

To tyle z motoryzacyjnych nowin, przechodzimy do historii. Otóż mało kto wie, że ten ewentualny włosko-francuski mariaż nie będzie pierwszym w historii. Dawno temu istniała marka Simca, którą założył Włoch z francuskim paszportem. Popularny model Simca Aronde (jaskółka) znany był dobrze również w Polsce. W latach 50. przydział na ten samochód można było otrzymać za zasługi dla socjalistycznej ojczyzny.

Twórca Simki, Henri-Theodore Pigozzi dorobił się pieniędzy po I wojnie światowej na handlu złomem. Skupował samochodowe wraki we Francji i wysyłał do hut w Piemoncie, które z kolei zaopatrywały w stal firmę FIAT. Przy jakiejś okazji Pigozzi poznał samego Giovanniego Agnellego, właściciela firmy z Turynu, który z kolei poszukiwał partnera do sprzedaży Fiatów na rynku francuskim. I tak Pigozzi został najpierw importerem, a pod koniec lat 20. uruchomił montownię włoskich samochodów.

W 1934 roku dowiedział się o wystawieniu na sprzedaż fabryki Donnet-Zédel (historycznej francuskiej marki). Postanowił ją kupić i wypłynąć w ten sposób na szerokie wody. Tak oto powstało przedsiębiorstwo SIMCA (Societé Industrielle de Méchanique et Carrosserie Automobile), które w Nauterre, na przedmieściach Paryża zaczęło produkować pod własną marką samochody osobowe na licencji Fiata. Z czasem Simca uniezależniła się od starszego brata z Turynu i produkowała pojazdy samodzielnie zaprojektowane, odnosząc wiele sukcesów na rynku. Po II wojnie światowej współpracowała z Fordem i Chryslerem, w latach 70. wpadła w tarapaty finansowe, a w 1980 roku została przejęta przez francuskiego konkurenta – Peugeota. Wkrótce też znikła z rynku.

Ciekawe swoją drogą, czy jeśli montowana właśnie francusko-włoska fuzja wypali, nie odstrzeli przypadkiem jakiejś marki ze wspólnego portfolio.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Skrzynia biegów, a nie DKZ czy sprzęgło

Pomimo licznych szkoleń poświęconych działaniu, diagnostyce i naprawom dwumasowych kół zamachowych oraz towarzyszących im sprzęgieł, mechanicy wciąż zgłaszają problemy pojawiające się po wymianie tych elementów. Bliższa analiza owych przypadków wykazuje jednak, że źródłem kłopotów na ogół nie są zamontowane właśnie nowe sprzęgła czy dwumasowe koła zamachowe, lecz zespoły z nimi współpracujące.

miniaturka

Ocena stanu amortyzatorów

Amortyzatory należą do tych elementów, których działanie bezpośrednio wpływa na jakość prowadzenia samochodu i zachowanie auta na drodze. Dlatego gdy tylko nadarza się sposobność, warto skontrolować ich stan, a przy okazji również stan innych części zawieszenia, bo od nich też zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy, nie wspominając już o trwałości i bezawaryjnej pracy amortyzatorów.

miniaturka

Serce układu klimatyzacji

Kompresor to najważniejszy komponent klimatyzacji samochodowej. Jest niczym serce w krwioobiegu - niestrudzenie pompuje czynnik, który wraz z olejem krąży po układzie.

miniaturka

Wibracje na kole kierownicy

Wibracje odczuwalne na kole kierownicy mogą mieć wiele powodów i wcale ich źródłem nie muszą być koła samochodu.

miniaturka

Więcej sprzęgieł do aut azjatyckich

Firma Schaeffler Automotive Aftermarket znacząco poszerzyła ofertę części zamiennych do naprawy sprzęgieł w samochodach marek azjatyckich.

miniaturka

Comma wzmacnia świadomość marki

Z początkiem czerwcu Inter Cars wspólnie z marką Comma rozpoczną kampanię mającą na celu wsparcie działań wizerunkowych tego producenta środków smarnych. Akcja skierowana będzie do klientów detalicznych.

miniaturka

Inter Cars transparentną spółką GPW

„Transparentna spółka roku 2018″ to ranking spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, których działania są jasne i czytelne dla jej akcjonariuszy i inwestorów. Wśród firm znalazła się Grupa Kapitałowa Inter Cars.

miniaturka

Kasy fiskalne online - motoryzacja znów pierwsza

Od maja ustawowo, a począwszy od stycznia 2020 obowiązkowo – do polskich przedsiębiorstw wkraczają kasy fiskalne online. Przepisy w pierwszej kolejności obejmą mechaników samochodowych i stacje benzynowe.

miniaturka

Wolność wyboru 2.0

Wolny rynek i uczciwa konkurencja to wartości, których należy strzec i bronić przed monopolem. Taka dziejowa chwila właśnie nadchodzi, zbliża się bowiem zmiana rozporządzenia w sprawie wyłączeń w motoryzacji, znana powszechnie pod nazwą GVO.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info