Tytuł: Departament Czeskich Błędów

WARSZTATOWIEC.info środa, 22 Maj 2019
Nie tak dawno pisaliśmy o wprowadzeniu przepisu srogo penalizującego tzw. kręcenie liczników. Wydawało się, że młyny ministerium sprawiedliwości mielą powoli, ale okazało się mają tam młynki elektryczne, które kręcą się z taką prędkością, że trzeba uważać na palce.

Ofiarą wypadku padł właśnie wyżej wspomniany przepis – alarmuje fundacja Krakowski Instytut Prawa Karnego. Przeprowadzona właśnie w ekspresowym tempie nowelizacja kodeksu karnego znosi karalność czynu polegającego na zmianie wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerowaniu w prawidłowość jego pomiaru, oraz zlecaniu innej osobie wykonania takich czynów.

Ale zaraz? Ale jak to? – zawołają skołowani Czytelnicy, którzy niedawno mogli zapoznać się z naszym wstępniakiem o znamiennym tytule „Więzienie za kręcenie”. Już wyjaśniamy. Otóż w najnowszej, czekającej na podpis Prezydenta, ustawie nowelizującej wprowadzono nowe brzmienie art. 306a k.k., który teraz mówi o czynach przeciw mieniu znacznej wartości. Wychodzi na to, że projektodawca przeoczył, że obecnie w art. 306a k.k. mowa jest o oszustwie licznikowym. Nagle więc z kodeksu wylatuje cały przepis, który brzmi: „ § 1 Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1. § 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Najwyraźniej ktoś popełnił „czeski” błąd i omyłkowo oznaczył nowy przepis tak samo jak ten już obowiązujący, skutkiem czego wejście nowego automatycznie uchyla ten stary.

No więc szczerze mówiąc, robi się słabo. Jeśli ustawodawcy mylą się cyfry i litery w kodeksach, to tylko patrzeć, jak uchwali nam taką ustawę, że się wszyscy ze śmiechu nie pozbieramy.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Jeden czynnik, trzy stany, czyli cykl pracy klimatyzacji

Ponad 90 procent samochodów sprzedawanych na rynkach europejskich wyposażonych jest w układ klimatyzacji. Każdy wie, do czego klimatyzacja służy i że coraz trudniej się bez niej obejść, ale nie wszyscy wiedzą jak działa ten układ termodynamiczny. Aby to zrozumieć, najlepiej prześledzić cały cykl obiegu czynnika chłodniczego.

miniaturka

BILSTEIN ponownie bada

Od czterech lat BILSTEIN przeprowadza w Polsce bezpłatne kontrole samochodów przy użyciu mobilnego testera zawieszenia. Akcja taka, i to w dwóch odsłonach, zaplanowana została także w tym roku.

miniaturka

Komplet filtrów do Peugeota 508

Firma Sogefi informuje, że jako pierwsza oferuje na rynku wtórnym pełną gamę filtrów do wszystkich odmian Peugeotów 508 drugiej generacji.

miniaturka

Electric Blue również do hybryd

Kilka miesięcy temu firma ZF Aftermarket zaprezentowała nowy produkt marki TRW – specjalnie zaprojektowane i przeznaczone do pojazdów elektrycznych klocki hamulcowe Electric Blue. Niedługo ich gama zostanie rozszerzona o produkty przeznaczone do pojazdów hybrydowych.

miniaturka

Finał już wkrótce

III Międzynarodowy Finał Young Car Mechanic zbliża się wielkimi krokami. Już 26 maja poznamy najzdolniejszego ucznia szkół mechanicznych z Polski i wybranych krajów Europy.

miniaturka

Moto-Profil z wyróżnieniem za innowacje

Firma Moto-Profil otrzymała prestiżowe wyróżnienie Digital Finance Award przyznawane przedsiębiorstwom, które w dziedzinie zarządzania finansami stawiają na innowacyjność i nowoczesne technologie. W tegorocznej edycji wyróżnieniem tym nagrodzono jedynie dwie polskie firmy.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info