Tytuł: Trolejtiry – czyli eksperyment z prądem

WARSZTATOWIEC.info środa, 15 Maj 2019
W kontekście upowszechniającej się elektromobilności często pada pytanie o przyszłość transportu samochodowego. Tiry na baterię wydają się kwestią tak odległej perspektywy, że jej jeszcze nie widać. Jednak elektryczne tiry jako takie wyglądają na pomysł do zrealizowania, o czym świadczy eksperyment firmy Siemens. Otóż w Niemczech otwarto niedawno eHighway, czyli elektryczną autostradę. Jest to na razie 10 km odcinek z trakcją elektryczną łączący lotnisko we Frankfurcie z tamtejszym parkiem przemysłowym. Z trakcji korzystać będą specjalnie przygotowane samochody ciężarowe wyposażone w dodatkowe silniki elektryczne i odbieraki prądowe. Na eHighwayu pojadą na prąd, a po opuszczeniu zelektryfikowanego odcinka przełączą się na napęd konwencjonalny.

Trudno uznać, że to całkiem nowa idea, wszak pierwsze trolejbusy pojawiły się już pod koniec XIX wieku, niemniej pomysł stworzenia takiej tirowej hybrydy jest nie tylko innowacyjny, ale również wydaje się bardzo racjonalny. Brak konieczności stosowania potężnego zestawu bateryjnego to ograniczenie kosztów, zmniejszenie zużycia deficytowych pierwiastków ziem rzadkich, wreszcie uwolnienie od konieczności utylizowania wyeksploatowanych akumulatorów. „Trolejbusowa” technologia może natomiast radykalnie ograniczyć emisję, jako że w krajach rozwiniętych naturalnym żywiołem tirów są autostrady właśnie, gdzie budowa linii trakcyjnych jest możliwa i opłacalna.

Czy kiedyś trakcja elektryczna pojawi się również na polskich autostradach? Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez daru futurystycznego jasnowidzenia godnego Stanisława Lema. U nas po autostradach jeździ się raczej nie na prąd, a pod prąd, o czym świadczą filmiki z samochodowych kamerek wrzucane do internetu. Przy oglądaniu tych nagrań włos się jeży ze strachu. W każdym razie w polskich warunkach wprowadzenie tego rozwiązania przyniosłoby jeszcze jedną korzyść. Otóż być może wreszcie tiry przestałyby się na autostradzie wyprzedzać. Manewry te trwają często tyle, że szybciej można zagotować wodę w czajniku i nawet osoby obdarzone dużą wyobraźnią nie mogą pojąć sensu tych ćwiczeń.

Obawiamy się jednak, że jeszcze wiele wody w Wiśle i prądu upłynie, zanim doczekamy się polskiego eHighwaya. I po co było demontować trolejbusową trakcję z Warszawy do Piaseczna? Byłby teraz odcinek eksperymentalny, jak znalazł.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Widzieć las, nie tylko drzewa

Zmiany w regulacjach prawnych dotyczących motoryzacji są potrzebne. Tyle tylko, że muszą być sensowne i kompleksowe, a do tego niezbędny jest namysł i całościowe spojrzenie na ten sektor gospodarki.

miniaturka

Technologia synchronicznego restartu w rozrusznikach start/stop

W pierwszych rozwiązaniach systemów start/stop kierowców denerwowała zwłoka w ponownym rozruchu silnika. Dzięki technologii synchronicznego restartu Boscha czas ten został skrócony do wartości około 0,45 s, co zmniejsza irytację kierowców, jak również poprawia bezpieczeństwo.

miniaturka

Hak holowniczy łatwy i szybki w montażu

Firma Steinhof wprowadza innowacyjny mechanizm mocowania kuli haka holowniczego, który sprawia, że montaż i demontaż haka jest niezwykle łatwy i szybki – trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga użycia siły fizycznej ani żadnego narzędzia.

miniaturka

Wiosenna loteria Delphi Team Club

Członkowie Delphi Team Club (DTC) mogą wygrać nagrody o wartości ponad 50 000 złotych dzięki nowej promocji wspieranej przez Kajetana Kajetanowicza.

miniaturka

Cash Back za elementy klimatyzacji Nissens

Do końca lipca trwać będzie akcja promocyjna, w ramach której klienci Inter Cars kupujący elementy klimatyzacji Nissens mogą liczyć na Cash Back. W zależności od ilości kupionego asortymentu, zwroty mogą sięgać nawet 2500 zł.

miniaturka

Nie tylko łożyska – szersza oferta FAG

Firma Schaeffler Automotive Aftermarket zaprezentowała nową ofertę części zamiennych do naprawy podwozi. Portfolio marki FAG poszerzyło się o elementy układu kierowniczego, wały napędowe i elementy zawieszenia.

miniaturka

Już niedługo ProfiAuto Show

Spektakularne pokazy z aktywnym udziałem publiczności, Strefa Warsztatowa w sercu Spodka, zmagania mechaników, skoki samochodów, idealny warsztat samochodowy na 4 m² i inne atrakcje – program tegorocznych targów ProfiAuto Show jest pełen mocnych punktów.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info