Tytuł: Więzienie za kręcenie

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 30 Kwiecień 2019
Pan Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym, którą wcześniej poparli niemal wszyscy posłowie. Od tej pory niecni handlarze oddający się procederowi kręcenia liczników muszą się liczyć z tym, że pójdą do mamra i to nawet na pięć lat. Jak wyjaśnia ministerium sprawiedliwości, „nowelizacja ma wypełnić istniejącą lukę, gwarantując pewność obrotu i zapobiegając nieuczciwym, oszukańczym praktykom sprzedających pojazdy mechaniczne. Jednocześnie nowelizacja ma za zadanie zlikwidować proceder polegający na oferowaniu usług zaniżania wskazań drogomierza w pojeździe mechanicznym, który to proceder obecnie jest bezkarny, a w większości przypadków poprzedza zabiegi osób chcących w oszukańczy sposób sprzedać pojazd”.

Znajomy redakcji żałuje, że Pan Prezydent nie podpisał ustawy wcześniej, zanim on, znajomy, kupił używany skuter sprowadzony z Włoch. Jednoślad miał jak na swoje lata niewielki przebieg (wedle wskazań licznika), jednak nowy użytkownik niespodziewanie znalazł w schowku pod siedzeniem książkę serwisową, z której wynikało, że poprzedni właściciel skutera solennie oddawał maszynę na okresowe przeglądy, a ostatni został przeprowadzony przy przebiegu dwa razy większym od wskazań drogomierza.

Gdyby ustawa weszła w życie odpowiednio wcześniej, znajomy czym prędzej poszedłby na komisariat i złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, handlarz zostałby doprowadzony przed srogie a nieprzejednane oblicze sądu, który następnie posłałby go do ciupy.

Oczywiście znajomy rozmarzył się tak, bo wiedzę na temat tego jak działa wymiar sprawiedliwości zaczerpnął z serialu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, gdzie każda rozprawa trwa dwadzieścia minut i sprawiedliwości staje się zadość. W prawdziwym sądzie byłoby jednak inaczej. Handlarz przysiągłby na grób matki (która zapewne żyje i ma się dobrze), że kupił skuter z takim właśnie stanem licznika od poprzednika, pana Vito, mieszkańca sycylijskiej miejscowości Corleone. Okazania książki serwisowej zaś nie zażądał, w obawie, że pan Vito potraktowałby to jako śmiertelną obrazę. Do tego zbielałymi wargami zacytowałby naszą poetkę noblistkę: „W miejscowości Corleone, można dostać cios w przeponę. Skłonność tę miejscowe dziatki wysysają z mlekiem matki, zatem mają to wpojone”. Z powodu niemożności doprowadzenia przed sąd pana Vito w charakterze świadka, postępowanie zostałoby umorzone i licznikowa afera skończyłaby się niczym.

Kto wie, może jednak nasze ministerium ma plan skutecznego ścigania fałszerzy przebiegów. Mamy wielką nadzieję, że wprowadzenie ustawy okaże się wielkim sukcesem ustawodawcy i wymiaru sprawiedliwości. Poznamy, że tak się stało po tym, iż deklarowany średni przebieg używanych samochodów oferowanych w internetowych serwisach aukcyjnych radykalnie się zwiększy, albowiem struchlali ze strachu handlarze nawet nie pomyślą o kręceniu liczników. Normą więc będzie, że 10-letni diesel będzie miał nie 250 tysięcy kilometrów, ale dobre pół miliona.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Moc szkoleń i wrażeń

Im mniej czasu do tegorocznej edycji ZF Aftermarket Tech Adventure, tym więcej wiadomo jakie atrakcje czekają na uczestników. Organizatorzy ustawiają sobie poprzeczkę każdego roku coraz wyżej, nic więc dziwnego, że towarzyszące imprezie emocje są coraz większe.

miniaturka

Nowe oprogramowanie warsztatowe od ProfiAuto

Baza klientów, historia napraw, zlecenia serwisowe i przejrzysty terminarz – to tylko kilka funkcjonalności zastosowanych w nowym programie warsztatowym ProfiAuto. PAS24 został zaprojektowany z myślą o mechanikach i w oparciu o sugestie zgłaszane przez warsztaty samochodowe, lakiernicze i blacharskie.

miniaturka

Majowe szkolenia Inter Cars

Maj to nie tylko czas matur, ale też wytężonej nauki dla wszystkich tych, którzy mury szkolne opuścili już jakiś czas temu, lecz chcą wzbogacić swą wiedzę dotyczącą napraw samochodów. Oto bowiem z myślą o nich Inter Cars przygotował wiele szkoleń, zarówno dla mechaników zajmujących się samochodami osobowymi, jak i ciężarowymi.

miniaturka

Bardzo ważna geometria

W każdym samochodzie co jakiś czas dobrze jest skontrolować geometrię zawieszenia, a już na pewno należy to uczynić, gdy zawieszenie było naprawiane. Nieprawidłowa ustawiona powoduje bowiem zwiększone spalanie paliwa, przyczynia się do nadmiernego zużycia opon oraz elementów zawieszenia i układu kierowniczego, czyni też jazdę mniej bezpieczną.

miniaturka

Zawieszenie BILSTEIN znów wyróżnione

Co roku redakcje pism „Auto, Motor und Sport” oraz „Auto Zeitung” proszą swoich czytelników o wybór najlepszych ich zdaniem produktów dostępnych na rynku. W kategorii „zawieszenie sportowe” kolejny już raz w obu przypadkach najwyższe uznanie zyskały rozwiązania oferowane przez firmę BILSTEIN.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info