Tytuł: Nowa wizja Iron Mana

WARSZTATOWIEC.info środa, 24 Kwiecień 2019
Elon Musk to postać na poły komiksowa i podobno na nim wzorowana była postać filmowego Iron Mana, czyli genialnego wynalazcy i ekscentrycznego miliardera. Elon Musk ciągle coś wynajduje i ma wizje (realizowane przez jajogłowych), spośród których niektóre można by potraktować jako niedorzeczne bajędy, gdyby nie to, że stworzona przez Muska firma SpaceX, zgodnie z zapowiedziami, wysłała w kosmos kabriolet, który kiedyś być może w jakiejś odległej galaktyce spotka po drodze kosmitów-autostopowiczów. W dodatku rakiety, które wyniosły Teslę w kosmos, wróciły na Ziemię i wylądowały spokojnie całe i zdrowe.

Skoro zatem Elon Musk zapowiada, że już niedługo autonomiczne samochody elektryczne marki Tesla będą mogły same na siebie zarabiać dzięki carsharingowi, należałoby potraktować tę deklarację całkiem poważnie. Idea polega na tym, że właściciel, który w danym momencie nie potrzebuje auta, udostępnia je odpłatnie innym. Za pomocą aplikacji chętny sprowadza autonomiczny samochód, po czym jedzie nim jak taksówką, tyle że bez tradycyjnego, utyskującego na wszystko taksówkarza, bo samochód sam będzie umiał dotrzeć na miejsce. Musk szacuje, że udostępniony w ten sposób pojazd będzie miał szansę zwrócić się nabywcy już po kilkunastu miesiącach. System ma zostać uruchomiony pilotażowo w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych. Plan wydaje się równie ambitny co zwariowany, ale w końcu to Elon Musk, więc niekoniecznie musi zakończyć się wielką elektryczną, autonomiczną klapą.

Na razie wszakże Tesla musi się uporać z innym kłopotem, bowiem co jakiś czas słychać, że gdzieś samochód tej marki stanął w płomieniach. Ostatnio taki przypadek odnotowano w Szanghaju, szczęśliwie nikt nie ucierpiał. Wcześniej jednak zdarzały się wypadki, w których z powodu pożaru elektrycznego pojazdu ginęli ludzie. Statystycznie i tak ponoć łatwiej o pożar samochodu z konwencjonalnym napędem, jednakowoż publiczność reaguje zazwyczaj emocjonalnie, więc bezduszna statystyka do niej nie przemawia.

Elon Musk ma jednak doświadczenie w występach przed szeroką publicznością i być może jakoś to wszystko "piarowo" rozbroi - z chłopięcym uśmiechem na ustach niczym Tony Stark.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Schaeffler i systemy przeniesienia napędu

By, bez uszczerbku dla komfortu użytkowania pojazdu, zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym i emisję spalin, nieodzowna jest m.in. dogłębna znajomość całego układu przeniesienia napędu, a więc również systemów sprzęgła, tłumienia wibracji, systemów wysprzęglania, czy komponentów skrzyni biegów. Wiele ma tu do zaoferowania firma Schaeffler, która pod marką LuK, opracowuje i dostarcza komponenty niezbędne dla zapewnienia wydajnego, dynamicznego oraz energooszczędnego przeniesienia mocy.

miniaturka

Nowe pompy i siłowniki sprzęgła Valeo

Valeo poszerzyło swoją ofertę o 283 nowe referencje pomp sprzęgła (CMC) i siłowników sprzęgła (CRC), przeznaczone do bardzo popularnych modeli samochodów.

miniaturka

Rozruszniki do klasycznych Porsche

Zdobycie części do nie produkowanych od dawna samochodów bywa bardzo trudne, więc właścicieli klasycznych modeli Porsche 911, 928 i 959 z pewnością ucieszy fakt, że firma Bosch zaczęła oferować rozruszniki do tych aut.

miniaturka

W branży wciąż optymizm

Dystrybutorzy części samochodowych z umiarkowanym optymizmem patrzą na ten rok. Ponad połowa z nich spodziewa się wzrostu przychodów o ok. 5-10 procent, a co trzeci szacuje, że będzie on jeszcze wyższy. Jedną z przyczyn tego trendu jest utrzymująca się od lat ekspansja zagraniczna polskich firm.

miniaturka

Polacy i rynek używanych samochodów

Z badania „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków”, zrealizowanego na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że Polacy najchętniej kupiliby auto używane od znajomych. Jednymi z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zakupie samochodu z tzw. drugiej ręki są bowiem znana historia eksploatacji pojazdu oraz potwierdzony przebieg.

miniaturka

Elektryka na czwórkę

Na czwórkę, w szkolnej, sześciostopniowej skali polscy mechanicy ocenili stan układów elektrycznych w samochodach jeżdżących po naszych drogach. To wniosek z kolejnego zestawienia przygotowanego na podstawie „Rankingu awaryjności samochodów według polskich mechaników” opracowanego przez markę ProfiAuto.

miniaturka

Najlepszy Młody Mechanik w Polsce

Dziesięciu uczniów z całej Polski zmagało się o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz możliwość reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info