Tytuł: Wolność per pedes

WARSZTATOWIEC.info środa, 3 Kwiecień 2019
Kiedyś samochód stanowił nie tylko symbol statusu materialnego, ale również atrybut wolności. Można było wsiąść i jechać, kiedy się chce i dokąd się chce. Ostatnio widać jednak taki oto trend w motoryzacji, że samochody stają się coraz bardziej autonomiczne, a kierowcy coraz bardziej ograniczeni. Unia Europejska zapowiedziała wprowadzenie w 2022 roku we wszystkich nowych samochodach pakietu obowiązkowych systemów bezpieczeństwa. Będzie wśród nich ogranicznik prędkości, który nie pozwoli przekroczyć dozwolonego na danym odcinku limitu. Postawią znak 60, będzie się jechało 60 km/h i ani trochę więcej, chyba że kierowca przełamie opór pedału przyspieszenia i zniesie natarczywe komunikaty wizualno-głosowe ostrzegające, że jest poza prawem.

Być może takie rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie znaki drogowe ograniczające prędkość stawiane się w miejscu, gdzie to rzeczywiście konieczne. U nas jednak od nadmiaru znaków można dostać oczopląsu. Regułą jest na przykład, że przy każdym wyjeździe z budowy ustanawiane jest ograniczenie prędkości do 50 km/h, a kiedy już budowa dobiegnie końca, nikt nie pamięta o tym, żeby znaki usunąć, więc stoją sobie one potem całymi latami nie wiadomo po co. Ci którzy jadą drogą po raz pierwszy, na wszelki wypadek zwalniają, a stali użytkownicy po prostu ignorują. W aucie z ogranicznikiem zignorować już się nie będzie dało, bo ono zawsze i wszędzie będzie praworządne.

Wyobrażamy sobie wprowadzenie kolejnych systemów ograniczających. Kierowcy z wadą wzroku nie będą mogli jeździć po ciemku, ci, którzy przekroczyli określony limit wieku, będą musieli robić co godzinę obowiązkowy postój na siusiu, z czasem zaś szczegółowe regulacje określać będą, kto, kiedy i którędy może jechać, a specjalne automatyczne asystenty zadbają, by przepisy były przestrzegane.

Wówczas dojdzie do zmiany całego kulturowego paradygmatu motoryzacyjnego, bowiem symbolem wolności stanie się brak samochodu. Bohaterem remake’u „Znikającego punktu” będzie już nie kierowca Dodge’a Challengera, ale zdesperowany przechodzień Kowalski, ścigany przez chcące go porwać i podwieźć autonomiczne samochody.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Motocykliści w strojach LED

Każdy motocyklista zdaje sobie sprawę, jak ważne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy jest posiadanie odpowiedniego stroju. Na nowy sezon motocyklowy firma OSRAM we współpracy z producentem odzieży specjalistycznej HELD przygotowała ciekawe rozwiązanie – świecące moduły LED wszywane w kombinezony, kurtki i kamizelki dla motocyklistów.

miniaturka

VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników rozstrzygnięte

Laureatem VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Mechanik Zawodowy został Jacek Bagiński z Kołobrzegu. Z kolei wśród młodych mechaników najlepszymi w finałach konkursu, które odbyły się na Poznań Motor Show 2019, okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Same mistrzostwa, organizowane pod patronatem producenta oleju Mobil 1, otrzymały natomiast nagrodę w plebiscycie dziennikarzy motoryzacyjnych Motor Show Awards 2019.

miniaturka

Breck w marketingowym natarciu

Od początku roku firma Lumag prowadzi intensywną akcję marketingową wspierającą sprzedaż klocków hamulcowych marki Breck. Jej celem jest przekonanie klientów, że polskie klocki z fabryki w Budzyniu mają światową jakość i osiągają lepsze parametry niż ich zachodnie odpowiedniki, co potwierdzają badania porównawcze.

miniaturka

Mobil 1 z pudełka

Producent olejów silnikowych Mobil 1 wprowadza Mobil Boxx – nowy rodzaj opakowania dla olejów silnikowych Mobil 1 i Mobil Super, zapewniający warsztatom wiele korzyści: oszczędność miejsca, poprawę bezpieczeństwa oraz łatwość użytkowania i utylizacji.

miniaturka

Szybkie wyszukiwanie w katalogu ProfiAuto

W katalogu ProfiAuto została wprowadzono możliwość szybkiego wyszukiwania części poprzez zeskanowanie kodu EAN.

miniaturka

Nowe sprężarki klimatyzacji DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę sprężarek klimatyzacji przeznaczonych na rynek części zamiennych. Nowe kompresory mają zastosowanie m.in. w pojazdach marek BMW, Citroen, Mercedes-Benz, Nissan i Renault.

miniaturka

Wybieraj czego potrzebujesz

Lista szkoleń proponowanych przez Inter Cars w kwietniu obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Wiele z zajęć odbywać się będzie w ramach ShowCar i ShowTruck.

miniaturka

Rozrusznik do systemu Start-Stop

Wytyczne dotyczące ograniczenia poziomu emisji CO2 były główną przyczyną wprowadzenia w samochodach systemu Start-Stop. Jest to nic innego, jak układ elektroniczny, który wyłącza i włącza silnik.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info