Tytuł: Młodzież bezsamochodowa

WARSZTATOWIEC.info środa, 27 Marzec 2019
Dla pokolenia dzisiejszych czterdziesto-, pięćdziesięciolatków potrzeba posiadania samochodu jest czymś absolutnie oczywistym i nie trzeba jej specjalnie uzasadniać. Brak własnego auta to wręcz deprywacja (nie mylić z deprawacją), czyli trwały brak zaspokojenia bardzo ważnej życiowej potrzeby. Już od najmłodszych lat każdy chciał mieć lada jaki samochód, choćby ledwie żywego „kaszlaka”, w którym co weekend trzeba było grzebać, żeby jakoś przejeździć kolejny tydzień.

Zmienia się jednak świat, zmieniają się ludzie. Wedle rozmaitych badań, pokolenie obecnych dwudziestolatków odwraca się od samochodów, choć może lepiej powiedzieć, że racjonalizuje do nich swój stosunek. Własny samochód przestaje powoli być symbolem statusu majątkowego i życiowego sukcesu. – Właściwie po co mi samochód? – zadała nam to retoryczne pytanie pewna urocza młoda dama. – Do pracy i na uczelnię jeżdżę komunikacją miejską, bo autobusem i metrem szybciej, a zresztą i tak nie ma gdzie parkować. Z imprez wracam Uberem, a na wakacje latam na ogół samolotem – wyjaśniła. – A jak już będę bardzo potrzebowała, to sobie wypożyczę auto. I tak wyjdzie taniej, niż kupowanie i utrzymywanie własnego – dodała rezolutnie nasza rozmówczyni i rzeczywiście nie ma jak odeprzeć tej argumentacji.

Wszystko wskazuje na to, że w wielkich miastach będzie z czasem mniej samochodów w prywatnych rękach, za to coraz większą liczbą pojazdów będą dysponowały firmy zajmujące się carsharingiem. Z pewnością wpłynie to na sytuację w branży warsztatowej, choć do końca jeszcze nie wiadomo jak. Gdybyśmy jednak mieli obstawiać, stwierdzilibyśmy, że duzi klienci będą potrzebowali odpowiednio dużych usługodawców.

A wracając do naszej młodej znajomej - może kiedyś zamieszka w domu z ogródkiem za miastem, a wówczas bez własnego auta raczej nie wytrzyma. Chyba że dla tzw. pokolenia Y domek z ogródkiem na wygwizdowie i codzienne stanie w korku dwa razy po 1,5 godziny to kompletny absurd.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Sprzęgła samonastawne SAT Valeo - szkolenie online

W środę 27 marca o godzinie 14.00 odbędzie się bezpłatne szkolenie techniczne dotyczące technologii sprzęgieł samonastawnych SAT Valeo. Szkolenie można będzie oglądać na żywo za pośrednictwem internetu.

miniaturka

Do szybkiego testowania i czyszczenia układów GDi

Hartridge Excalibur GDi Master to urządzenie najnowszej generacji, które umożliwia testy zarówno bezpośredniego wtrysku benzyny (GDi), jak i wielopunktowego wtrysku paliwa (PFi) w czasie krótszym niż pięć minut.

miniaturka

Gorąca atmosfera wokół czynnika chłodniczego

W ramach działań mających ograniczyć emisję gazów cieplarnianych wprowadzono na terenie Unii Europejskiej ograniczenia w obrocie powszechnie dotychczas stosowanym czynnikiem R134a oraz wydano specjalne rozporządzenia dotyczące zarówno jego importu, jak i obrotu. W efekcie cena tego czynnika drastycznie wzrosła, drastycznie również wzrósł jego nielegalny import.

miniaturka

Nowy katalog części i zestawów INA

Ukazał się nowy katalog firmy Schaeffler „INA Front End Auxiliary Drive 2019/2020” obejmujący zestawy i pojedyncze części przeznaczone do naprawy napędu osprzętu silnika.

miniaturka

Klocki do tarcz nacinanych

W samochodach o dużej masie i mocy coraz częściej seryjnie (lub przy okazji wymiany) montowane są nacinane lub nawiercane tarcze hamulcowe. Oprócz poprawienia estetyki koła, ich głównym zadaniem jest zwiększenie skuteczności hamowania. Wymagają one jednak odpowiednich klocków hamulcowych.

miniaturka

ProfiAuto – ambitne plany

ProfiAuto chwali się dynamicznym rozwojem sieci i bardzo dobrymi wynikami finansowymi, a także deklaruje ambitne plany na kolejne kwartały. W najbliższych miesiącach przewidywana jest ekspansja projektu ProfiAuto Serwis, spektakularne eventy, inwestycje w nowoczesne technologie oraz wprowadzenie narzędzi dających partnerom solidne podstawy do dalszego rozwoju biznesowego.

miniaturka

Bio Service i odzysk opon

Polska jest jednym z większych rynków motoryzacyjnych w Europie. W związku z tym powstaje duża liczba zużytych opon. Bio Service dostrzegł problem związany z prawidłową utylizacją ogumienia i jako organizacja zajmująca się odbiorem odpadów z warsztatów zajął się tą kwestią, ponieważ praktyka znacznie odbiega od teorii.

miniaturka

Trwa konkurs Young Car Mechanic

Rozwój kompetencji młodych specjalistów oraz popularyzacja zawodu mechanika samochodowego, to jedne z głównych celów, jakie przyświecają konkursowi Young Car Mechanic organizowanemu przez Inter Cars.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info