Tytuł: Minibrexit w Oksfordzie

WARSZTATOWIEC.info środa, 13 Marzec 2019
Oksford kojarzy się przede wszystkim ze słynnym uniwersytetem, ale stanowi również ważny punkt na motoryzacyjnej mapie Wielkiej Brytanii, albowiem mieszczą się tam zakłady, w których od dziesięcioleci produkowane są samochody marki Mini. W rozmaitych plebiscytach na najważniejszy motoryzacyjny symbol Wielkiej Brytanii karzełek Mini zawsze zaś zajmuje czołowe miejsca, często detronizując horrendalnie drogie gabloty Rolls-Royce’a, Jaguara i Bentleya.

Bezpretensjonalny pojazd z czasów kryzysu paliwowego wyglądał komicznie. Przypominał powiększony samochodzik-zabawkę, tak jakby zaprojektowano go dla zgrywy. Pewnie dlatego jeździ nim Mr. Bean, znany u nas jako Jaś Fasola – sceniczne alter ego słynnego komika Rowana Atkinsona. Mini zaprojektowane w latach 50. przez sir Aleca Issigonisa, było maleńkim, budżetowym wozidełkiem. Natomiast nowe Mini, dzieło inżynierów BMW to luksusowa zabawka, przy której stary, klasyczny model wygląda jak dziecko przy sterydowym kulturyście.

Ale do rzeczy. Otóż szefostwo BMW zapowiedziało, że w razie twardego brexitu (bez umowy) prawdopodobnie będzie zmuszone przenieść produkcję Mini do Holandii. Na kilka tysięcy zatrudnionych w fabryce pracowników padł blady strach, choć niektórzy próbują jeszcze zaklinać rzeczywistość, twierdząc że Mini to marka na wskroś brytyjska, więc samochody produkowane gdzieś na kontynencie stracą swój powab w oczach nabywców na całym świecie.

Tu przypomina się greps rodem z internetowych memów, którym można skwitować ów mit o wyjątkowości brytyjskiego rodowodu: Tak? No to potrzymaj mi piwo!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Co dalej z elektromobilnością

Mija rok od wejścia w życie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Co się zmieniło na polskich drogach? Czy powinniśmy pochować już Diesle? Czy „elektryki” opanują nasze ulice? Jak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji?

miniaturka

Awarie sprzęgła Haldex w samochodach Opel i Volvo

Z rynku docierają sygnały, że w autach z napędem 4×4 marki Opel i Volvo wyposażonych w sprzęgło Haldex, nawet po stosunkowo niedużym przebiegu, bo wynoszącym ok. 50 tys. km, występują awarie i usterki tego sprzęgła.

miniaturka

Wymiana sworznia i tulei czy całego wahacza

Zawieszenie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Niemniej i przy naprawach zawieszenia niektórzy kierowcy szukają oszczędności, a jednym ze sposobów jest wymiana samych tulei lub sworzni, a nie całych, kompletnych wahaczy.

miniaturka

Konkurs marki Breck – do wygrania samochód

Trwa pierwszy etap konkursu marki Breck „Zmontuj nagrodę”. Jego zwycięzca odjedzie Seatem Ibizą.

miniaturka

Sposób na sprawny sprzęt

Sezon wiosenny już niedługo. Z tej okazji Inter Cars przygotował dla swoich klientów specjalną ofertę, która pozwoli przygotować się do wytężonych wiosennych prac serwisowych.

miniaturka

Nowy katalog klimatyzacji od Inter Cars

Dział Wyposażenia Warsztatowego Inter Cars przygotował nową publikację. Jest nią katalog klimatyzacji na sezon 2019/2020, dostępny dla zainteresowanych zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.

miniaturka

TOMEX Hamulce patronuje

Firma TOMEX Hamulce jest patronem cyklu Szkolenia Bezpiecznej Jazdy organizowanego przez klub Mitsumaniaki. Niedawno odbyło się drugie spotkanie z tego cyklu.

miniaturka

Taxi mama

Z roku na rok rośnie liczba pań, które korzystają z samochodów niczym zawodowi taksówkarze. Szczególną grupą zmotoryzowanych są mamy, którym auto służy do codziennego wożenia dzieci.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info