Tytuł: Wasilij Piotrowicz jeszcze nie wyszedł

WARSZTATOWIEC.info środa, 6 Marzec 2019
Od zapowiadanego na 29 marca brexitu dzielą nas dni, a nadal nie wiadomo czy będzie to cywilizowany rozwód z solennym wzajemnym zapewnieniem, że pozostaniemy przyjaciółmi, czy też wyjście po grubszej awanturze z trzaśnięciem drzwiami. Na razie bliżsi jesteśmy tego drugiego wariantu, zwanego twardym brexitem. Niby nikt tego nie chce, ale umowy wciąż nie ma.

Jeśli tak się stanie, to do Dover będą musieli wrócić celnicy, kontrole, odprawy – słowem wszystkie graniczne atrakcje, które pamiętamy z czasów, kiedy Polska dopiero wyrażała chęć wstąpienia do Unii. Nikt nie potrafi sobie tego do końca wyobrazić, ale pewne jest, że byłoby to istne pandemonium. Codziennie do Wielkiej Brytanii wjeżdża bowiem kilkadziesiąt tysięcy ciężarówek, z czego 1200 należy do polskich firm transportowych.

Przedstawiciele polskiej branży motoryzacyjnej obawiają się, że i ona otrzyma rachunek za twardy brexit, mimo że go nie zamawiała. Można o tym przeczytać w tekstach na stronach warsztatowca.info. Miejmy nadzieję, że brexit zostanie jednak odłożony, a do czasu jego wejścia w życie zostanie zawarte rozsądne porozumienie.

Na koniec ciekawostka lingwistyczna. Otóż jak donoszą rusycyści, do potocznego rosyjskiego wszedł nowy czasownik: brekzit’, który oznacza: żegnać się, ale nie wychodzić. Słownik rosyjskich kolokwializmów podaje też dla tego słowa przykładowy kontekst: Wasilij Piotrowicz wypił w gościach pół litra, potłukł kieliszki, sklął wszystkich i obraził gospodynię. Nie wyszedł jednak, tylko siedzi i „brekzici”.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Branża prognozuje

Największe wyzwania, jakie w najbliższej perspektywie stoją przed przemysłem i rynkiem motoryzacyjnym, to bez wątpienia brexit, szybko rozwijające się dalekowschodnie internetowe platformy handlowe, światowe wojny cenowe i regulacje dotyczące redukcji CO2 – wynika z raportu SDCM i firmy Frost & Sullivan na rok 2019.

miniaturka

Brexit na twardo – homologacja razy dwa

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez żadnego porozumienia, bardzo ucierpi na tym cała branża w Polsce. Wielka Brytania jest bowiem trzecim rynkiem eksportowym części motoryzacyjnych z Polski.

miniaturka

Sprzedaż opon w 2018 roku

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w 2018 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów ciężarowych o 22%. Wzrósł także wolumen sprzedanych opon do samochodów SUV (+12%) i rolniczych (+3%). Utrzymuje się trend wzrostowy dla opon całorocznych, których dynamika sprzedaży wyniosła aż 49%.

miniaturka

Tarcza sprzęgłowa Valeo TH

Okazuje się, że tarcza sprzęgłowa może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa i spełnienia coraz ostrzejszych norm emisji spalin. Pokazuje to przykład tarcz nowej generacji typu TH oferowanych przez Valeo na pierwsze wyposażenie producentom pojazdów ciężarowych i autobusów, a od niedawna dostępnych także na rynku wtórnym.

miniaturka

Jak zdjąć i zamontować pierścień na korpusie wtryskiwacza

Przystępując do wymiany wtryskiwacza CR warto mieć zestaw specjalnych narzędzi do demontażu i montażu pierścienia zabezpieczającego jarzmo lub tuleję montażową znajdujących się na korpusie wtryskiwacza. Znacznie ułatwiają one pracę i pozwalają uniknąć ewentualnych kłopotów.

miniaturka

Dookoła Świata z Inter Cars

Egzotyczne kraje kuszą turystów z całego świata, przyciągając ich swoją kulturą, przyrodą, zabytkami i innymi atrakcjami. Dzięki nowej inicjatywie Inter Cars szansę na podróż w takie właśnie miejsca mają klienci największego polskiego dystrybutora części motoryzacyjnych.

miniaturka

Marcowa ofensywa szkoleniowa

Ponad 50 szkoleń różnego rodzaju przygotował dla swoich klientów Inter Cars w marcu. Wśród nich są zarówno pozycje skierowane do specjalistów z rynku osobowego, jak również tych zajmujących się pojazdami ciężarowymi.

miniaturka

Promocja w Würth

Do 15 marca trwać będzie kampania promocyjna firmy Würth Polska o nazwie „Precyzja i doskonałość”, która obejmuje ponad 60 artykułów z kategorii narzędzi ręcznych przeznaczonych dla profesjonalistów z różnych dziedzin, w tym dla mechaników samochodowych.

miniaturka

Continental ponownie z tytułem Superbrands

Po raz drugi z rzędu Continental otrzymał tytuł Superbrands. Marka, reprezentowana w Polsce przez firmę Continental Opony Polska, została doceniona w XIII edycji największego niezależnego badania siły marek w naszym kraju w kategorii „motoryzacja – opony i części samochodowe”.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info